Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Jadroplov izgubio spor teži od 2 milijuna dolara

Jadroplov izgubio spor teži od 2 milijuna dolara

Split Ship Management u stečaju ima pravomoćnu presudu koja bi se mogla pokazati fatalnom za splitskog brodara

Visoki trgovački sud presudio je u korist Split Ship Managementa u stečaju te naložio Jadroplovu da isplati 455 tisuća dolara s pripadajućim zakonskim kamatama od 1999. godine. Vrijednost spora premašila je tako dva milijuna dolara. Ova presuda mogla bi se pokazati fatalnom za splitskog brodara koji je od 2012. godine pod vodstvom Branimira Kovačića prikazao gotovo pola milijarde kuna gubitka. 

Većinski vlasnik je država. Unatoč tome što Uprava za vrijeme SDP-ove vlasti nije dobila razrješnicu za dvije poslovne godine zbog enormnih gubitaka, HDZ-ovci su ostavili Kovačića na čelu tvrtke nadajući se nekakvom restrukturiranju do kojeg, međutim, nikada nije došlo. Sve to vrijeme, Jadroplov je bio opterećen i značajnim kreditnim zaduženjima. Otplaćivala se kamata, ne i glavnica, i to uz državnu potporu. Time se nekako plovilo i čekalo neko sretno rješenje… 

Da stvari u Jadroplovu ne stoje najbolje pokazala je i odiseja broda Bene koji je s tovarom pokvarene soje iz Argentine gotovo godinu dana stajao arestiran u luci Chittagong, i to nakon kvara stroja kod Južnoafričke Republike. Najnoviji drastičan pad vozarina splitskom brodaru ne ide na ruku, a još manje presuda Visokog trgovačkog suda koja je priznala potraživanje tvrtki bivšeg tehničkog direktora Jadroplova Ratku Božiću

Vodi stečaj SSM-a i sjedi u NO Jadroplova

Zanimljivo je da je stečajni upravitelj SSM-a Zoran Miletić ujedno i član Nadzornog odbora Jadroplova. Miletiću su po imenovanju već prigovarali zbog sukoba interesa, no on se branio da nije dobio nikakvo mišljenje mjerodavnih da je to zaista slučaj. 

Premda je presuda Visokog trgovačkog suda donesena na sjednici održanoj 10. srpnja prošle godine, utuženi iznos i kamate još uvijek nisu naplaćene. Miletić kao stečajni upravitelj SSM-a svakako mora brinuti o stečajnoj masi i naplati potraživanja stečajnog dužnika pa naplatu ne može izbjeći. Kao član Nadzornog odbora Jadroplova može, pak, tek izvijestiti o tome što čeka splitskog brodara. 

Toula: Nisam platio SSM-u jer su krivotvorili račune 

Predmet spora su neplaćeni računi koji je SSM ispostavio Jadroplovu za usluge upravljanja brodovima. Svakako je interesantno da tadašnji predsjednik Uprave Jadroplova Zvonko Toula nije pozvan za svjedoka kako bi objasnio iz kojeg razloga nije htio platiti Božićeve fakture. Da ga je zastupnik Jadroplova, odvjetnik Ivica Restović, ujedno i predsjednik Skupštine društva, pozvao da kaže koje slovo o tome, sud bi svakako imao jasniju situaciju te kvalitetniju podlogu kod donošenja odluke. 

'Odbio sam platiti iz jednostavnog razloga što je SSM od 1994. do 1996. krivotvorio najmanje 50 računa popravaka brodova Jadroplova u iznosu od najmanje osam milijuna dolara i 38 odštetnih zahtjeva od oko 5,8 milijuna dolara. Nakon što je tehničko-kadrovski sektor, kao najvrjedniji dio Jadroplova 1994. godine besplatno izdvojen u SSM, privatnu tvrtku Ratka Božića, SSM je obavljao poslove tehničkog vođenja brodova koje je uključivalo i pripremu odštetnih zahtjeva prema Croatia osiguranju. Kako su Ratko Božić i bivši predsjednik Uprave Jadroplova Nikša Giovanelli 2000. godine optuženi zbog krivotvorenja računa, prethodna i sadašnja Uprava Jadroplova trebali su osporavati potraživanje SSM-a činjenicom da su društvu nanijeli enormnu štetu. Tek 2018. godine, 18 godina nakon podizanja optužnice, novi vlasnik i Uprava Croatia osiguranja ispostavili su imovinsko-pravni zahtjev i tako potvrdili da je Croatia oštećena plaćanjem krivotvorenih računa', kazao nam je Toula. 

Smatra da Jadroplov nema financijsku snagu izdržati ovaj udar. 

'Jadroplov neće moći isplatiti dva i pol milijuna dolara, završit će u stečaju. Tvrtka tri godine ne otplaćuje glavnicu kredita i do sada je neotplaćeno 20 milijuna dolara dospjelih rata. Da stvar bude još gora, tvrtka je izgubila 6 i pol milijuna dolara zbog aresta broda Bene u Bangladešu. Brod je bio arestiran cijelu 2018. godinu. Treba znati da je u Jadroplovu od 2007. do danas lošim upravljanjem i katastrofalnim investicijama izgubljeno 320 milijuna dolara. U financijskom izvješću 2007. iskazan je iznos temeljnog kapitala od 302,5 milijuna dolara glavnice kapitala. Po istoj metodologiji, tržišne vrijednosti brodova, glavnica kapitala danas bi iznosila minus 20 milijuna dolara. Presuda znači stečaj Jadroplova, pri kojem bi država izgubila i 22 milijuna dolara na temelju odobrenih jamstava', kaže Toula. 

Podsjetio je kako su Giovanelli i Božić više od 20 godina nakon pokretanja postupka nepravomoćno osuđeni za krivotvorenje računa i da bi država trebala iskoristiti sva zakonski dopuštena sredstva za zaštitu zakonitosti i svoje imovine.     

Slučaj krivotvorenih šteta idući mjesec u zastari?

Kako smo već izvijestili, Giovanelli i Božić oslobođeni su optužbe za krivotvorenje odštetnih zahtjeva 2016. godine, dakle 16 godina nakon podizanja optužnice, no u ponovljenom suđenju su osuđeni na uvjetne kazne zatvora. Po presudi objavljenoj u lipnju prošle godine Croatia osiguranju moraju platiti gotovo milijun dolara, dok je Jadroplovu oduzeto dva milijuna dolara protupravne imovinske koristi. Zastara nastupa u ožujku, dakle, za svega mjesec dana, a za sada nema informacija o tome što je viši sud odlučio povodom žalbe okrivljenika. Toula smatra da se cijela ova situacija s tužbom SSM-a za neplaćene fakture mogla izbjeći da je hrvatsko pravosuđe slučaj krivotvorenja zaključila u primjerenom roku. 

'S čisto pravnog aspekta naknada se ne može isplatiti SSM-u jer se nisu pridržavali Ugovora o trajnom obavljanju usluga managementa flote u kojem je izričito navedeno da će SSM postupati kao dobar gospodarstvenik. Masovno krivotvorenje računa i lažiranje odštetnih zahtjeva sigurno nije način na koji postupa dobar gospodarstvenik. Na temelju nalaza Financijske policije i vlastitih saznanja u bilanci Jadroplova, rezervirao sam 4,5 milijuna dolara koje se namjeravalo vratiti prevarenom Croatia osiguranju. Te argumente je u parničnom postupku bila dužna iznijeti i sadašnja Uprava. Međutim, obzirom da je zbog nevjerojatne sporosti pravosuđa kazneni postupak i dalje u tijeku, 19 godina od podizanja optužnice, sadašnja je Uprava polovicu iznosa koja je trebala biti vraćena Croatia osiguranju, 2011. knjižila kao prihode Jadroplova. Tako više u parnici nisu mogli osporiti isplatu 455 tisuća dolara argumentom da je SSM krivotvorio račune', pojašnjava Toula. 

Restović: Nisam ovlašten davati informacije o predmetu 

Odvjetnika Ivicu Restovića, koji je i predsjednik Skupštine Jadroplova, pitali smo o izgubljenom sporu.

Zanimalo nas je kako komentira izgubljeni spor kao predsjednik Skupštine Jadroplova, što je sve poduzeo da spor ne izgubi, koje je dokaze predložio i izveo te zbog čega nije zvao Toulu, koji je odbio isplatiti fakture zbog kaznenog postupka protiv Giovanellija i Božića zbog lažiranja šteta. Pitali smo Restovića je li na tu okolnost upozorio sud. Evo što nam je odgovorio. 

'Kao predsjednik skupštine Jadroplova imam dužnost jednom godišnje predsjedavati Skupštini i tu moje ovlasti i nadležnosti prestaju. U predmetu kojeg spominjete, naš ured zastupa Jadroplov od 2012. godine. Prvih 12 godina trajanja spora Jadroplov je zastupao drugi odvjetnik. O predmetu nisam ovlašten davati informacije. Mogu vam samo kazati da je prvostupanjski postupak, tijekom kojeg se predlažu dokazi, završen presudom u korist Jadroplova. Ništa mi nije poznato o odbijanju isplata faktura', naveo je Restović u svom odgovoru. 

Kovačić: Koliko sam uspio razumjeti… 

Trgovački sud u Splitu 2015. godine zaista je donio presudu u korist Jadroplova, i to zbog toga što je tužba bila u stranoj valuti, no Visoki trgovački sud dosudio je utuženi iznos u kunskoj protuvrijednosti. Jadroplov je prigovarao promašenoj pasivnoj legitimaciji, odnosno, da nisu imali poslovni odnos sa SSM-om te da su vlasnici brodova treće osobe. Utvrdilo se, međutim, da se radi o podružnicama Jadroplova. Brodovi su bili pojedinačno registrirani u off-shore podružnicama na Malti, u Liberiji i Panami, a što je vidljivo iz dokumenta Hrvatskog fonda za privatizaciju iz 2003. godine te financijskog izvješća društva iz 1999. godine 

Sve što smo pitali Restovića, pitali smo i predsjednika Uprave Jadroplova Branimira Kovačića, uz dodatak kako misli osigurati sredstva isplatu SSM-a po pravomoćnoj presudi. 

'Spor je započeo SSM kao tužitelj protiv Jadroplova u studenom 1999. godine. Dužnost predsjednika Uprave započeo sam obnašati početkom 2011. godine, dakle 12 godina nakon pokretanja ovog spora. Uz ovaj spor naslijedio sam još nekoliko sporova koji se vode između istih stranaka započetih u isto vrijeme. S obzirom na razdoblje u kojem je zasnovana suradnja između ove dvije tvrtke, držim da vam je poznato kako nisam sudjelovao ni u zasnivanju suradnje i sklapanju ugovora, ni u realizaciji poslovne suradnje, kao ni u otkazivanju suradnje. Koliko sam uspio razumjeti međusobne obveze ove dvije tvrtke, kod prekida suradnje nisu regulirani međusobni odnosi, niti izvršeni međusobni obračuni. Radi navedenog, mišljenja sam da relevantne odgovore na postavljena pitanja možete dobiti od članova Uprave dvaju društava koji su sudjelovali u zasnivanju poslovne suradnje, prekidu te suradnje te koji su odlučili pokrenuti sudske postupke radi razrješenja ugovornih odnosa', glasi odgovor Branimira Kovačića. 

Vaša reakcija na temu