Nastavljeno je suđenje u slučaju Dijagnoza s lažiranim nalazima za mirovine. Sudac Dinko Mešin najprije je konstatirao zastaru za prvooptuženu Suzanu Jelavić, i to za kazneno djelo za organiziranje skupine u koju su bili uključeni liječnici, članovi invalidskih komisija i osobe koje su bile posrednici između pacijenata i liječnika.
Slučaj se, naime, vodi već 15 godina, a ovo je samo posljednja u nizu konstatiranih zastara. Na predmetu se izmijenilo nekoliko sudaca Županijskog suda u Splitu, a sudac Dinko Mešin odlučan je da konačno donese presudu.
Od danas pet pozvanih svjedoka, došlo je troje. Jedan je svjedok preminuo, a drugi je toliko bolestan da ne može do suda. Za sutra je pozvano pet svjedoka, međutim, dvoje je umrlo. Umrla su i dva optuženika, a veliki vremenski odmak utjecao je na to i da se svjedoci uglavnom ne sjećaju što su kazali na ispitivanju u USKOK-u prije više od 15 godina pa su čitani njihovi iskazi. Ni obrana, ni optužba nisu imali nikakva pitanja za svjedoke pa je rasprava danas prilično brzo okončana.
Svjedočila je upravna referentica koja je u HZMO-u radila od 1995. godine, raspoređivala je predmete za dr. Damira Rebića koji je osim u slučaju Dijagnoza bio optužen i u predmet MIORH. Rebić je u međuvremenu umro.
Svjedokinja je na ispitivanju u USKOK-u kazala kako se Suzana Jelavić raspitivala za jedan predmet, pozvala je i na kavu. Zamolila je da ga požuri, a ona je molbu zanemarila jer ne smije zvati stranke bez odobrenja liječnika. Navela je i kako ju je optuženi Dragiša Sušić molio da zakaže jednog pacijenta kod liječnika.
Na posljednjem susretu s Jelavić, dobila je papir s tri imena koja je trebalo požuriti. Kada je svjedokinja došla kući, pronašla je 50 eura. Mislila je da joj je to za unuku. Bilo joj je neugodno, a uslugu nije napravila jer nije bila u mogućnosti.
Kazala je i kako je Sušić znao donijeti 100, 200 kuna za kavu i čaj. To je, ustvrdila je, bilo za sve zaposlenike, a ne samo nju.
Nakon što joj je pročitan iskaz, kazala je da misli da se s Jelavić sastala samo jedan put.
Danas su pročitani i iskazi dvojice liječnika koji su osporili da su pisali nalaze za pacijente koji su temeljem tih dokumenata ostvarili pravo na invalidsku mirovinu. Ni oni se nisu mogli sjetiti što su kazali USKOK-u na ispitivanju početkom 2008. godine.
'Pacijenti mi nisu poznati, to nije ni moj potpis, nije ni moj stil pisanja. Ima pravopisnih grešaka, neke riječi su pogrešno napisane. Ni razmak nije kao moj', kazao je svjedok na ispitivanju.
Naveo je kako u bolnici ima tri pečata, dva su pod ključem, a jedan je u ladici u sobi koja se zaključava.
Ni drugi liječnik nije se uspio sjetiti pacijenata za koje su ispisani nalazi na njegovo ime. Nije siguran da je u to vrijeme imao pečat koji se nalazi na nalazima. I on je istaknuo kako se ne radi o njegovom stilu pisanja.