Tajno glasovanje u splitskom Gradskom vijeću preraslo je u javno pranje ruku. Čim su prebrojani listići, krenula je potreba oporbenih vijećnika da dokažu kako nisu bili onaj odlučujući šesnaesti glas. Objavljivale su se fotografije listića uz satove, novčanike, osobne iskaznice i druge rekvizite – sve kako bi se pokazalo da su ostali na 'pravoj strani'.
I to upravo od vijećnika koji su prethodno pristali na tajno glasanje. Vrijedi napomenuti da je mostovac Franko Kelam bio protiv takvog prijedloga, dok su Marinko Biškić i Centrov Marko Matijević bili suzdržani.
Prijedlog da se o predsjedniku Vijeća odlučuje tajno došao je od SDP-ova Davora Matijevića. Podržali su ga Centar, a nakon kratke stanke – i HDZ. Gradonačelnik Tomislav Šuta doimao se iznenađenim razvojem događaja. Novinarima je kasnije izjavio kako je za 11 sati imao zakazan prijem, jer nije očekivao da će se većina formirati upravo toga jutra.
No upravo se to dogodilo – i to njemu u 'korist'. Glasovima 16 vijećnika za predsjednika Vijeća izabran je Igor Stanišić, kandidat HGS-a, HDZ-a i HSP-a. Tko je bio presudan ostalo je nepoznato jer je odluka ostala zaklonjena anonimnošću koju omogućuje tajno glasanje. U tome i jest bila poanta – većina je izabrana, a da nitko nije jasno istupio.
Već tijekom glasanja dalo se naslutiti da će HDZ-ov prijedlog proći. Možda se nije znalo tko će biti prevaga, ali atmosfera u vijećnici jasno je pokazivala da se nešto presložilo. Oporba je kasnije tvrdila kako su upravo u tajnosti vidjeli šansu da rezultat prevagne u njihovu korist – no ishod je bio suprotan.
Nakon glasanja većina oporbenih vijećnika krenula je s objavama fotografija svojih listića kako bi pokazali da nisu dali ključan glas. Stranka Centar objavila je seriju listića za koje tvrdi da dokazuju da njihovih 11 vijećnika nije podržalo HDZ-ova kandidata. I drugi vijećnici iz oporbenih redova postupili su slično. No, upravo ta opozicija bez zadrške je pristala na tajnost, a ovakav ishod joj zapravo i ne šteti – osobito Centru, čiji se predsjednik Ivica Puljak povukao nakon izbornog poraza. Upitno je i kako bi u ovom trenutku prošla lijeva koalicija SDP-a, Direkta i Možemo!, s obzirom na to da Matijević više nije ni predsjednik SDP-a.
Službeno, svi su čisti. Neformalno, netko je ipak glasao. Anonimnost je poslužila da se prikrije ključan politički potez – tko je omogućio HDZ-u, HGS-u i HSP-u da dođu do većine. Iako svi tvrde da nisu, šesnaesti glas se pojavio – i bio dovoljan.
Pitanje koje se sada otvara nije samo tko je bio presudan, nego i hoće li se ta ista kombinacija ponoviti na sljedećoj sjednici. Je li riječ o jednokratnoj ruci podignutoj kako bi se izbjegli izbori, koji zasad nikome ne odgovaraju – osim možda HDZ-u? Ili o novoj većini koja se još ne želi otvoreno pokazati?
Tajnost je, u ovom slučaju, poslužila da se većina izabere, a da se i dalje ne zna tko je za to zaslužan. No ubrzo će postati jasno kako će takvo Gradsko vijeće funkcionirati – s većinom čiji sastav zasad poznaje samo ona sama. Samo je jedno sigurno: nitko nikome ne vjeruje.