Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
KOLUMNA MARIJA RADOŠEVIĆA Bitcoin oborio novi rekord od 66.930 dolara i pokrenuo rast cjelokupnog tržišta kriptovaluta
Bitcoin Store Piše: Mario Radošević

KOLUMNA MARIJA RADOŠEVIĆA Bitcoin oborio novi rekord od 66.930 dolara i pokrenuo rast cjelokupnog tržišta kriptovaluta

Stručnjak Bitcoin Storea piše za Dalmatinski portal

U svijetu kriptovaluta ponovno vlada optimizam nakon što je Bitcoin postigao vrijednost od 66.930 dolara i time srušio prethodni rekord od 64.000 $ iz ožujka ove godine.

Zahvaljujući velikom optimizmu i priljevu novih investitora ukupna vrijednost tržišta kriptovaluta je dosegla 2,7 bilijuna dolara. Za usporedbu, cijelo tržište kriptovaluta je vrijednije od najvećih svjetskih kompanija poput Applea.

Mnogi analitičari predviđaju da je Bitcoin ovim rastom tek otvorio put za nove cjenovne rekorde koji se očekuju krajem 2021. godine.

Ulazak velikih tvrtki i ETF trgovanje nagovijestili porast cijena

Nakon prve rekordne cijene ove godine, kada je postigao vrijednost od 64.889 $, Bitcoin je doživio pad u srpnju. Tada ste Bitcoin mogli kupiti za 29.608 $.

Međutim, tada su postojali mnogi signali koji su dali naslutiti da se radi o manjoj korekciji koja će voditi do novih rekordnih cijena.

Prvi signal je taj što su velike svjetske kompanije počeke ulagati sredstva u istraživanje primjene blockchain tehnologije, dok su neke poput Tesle, Squarea, Microstrategya direktno kupile Bitcoin i dodale ga u vlastiti portfolio.

Twitter je nedavno uveo opciju putem koje možete slati kreatorima sadržaja i drugim korisnicima mreže manje iznose u Bitcoinu.

S druge strane, El Salvador je postao prva država na svijetu koja je uvela Bitcoin kao službeno sredstvo plaćanja, te je samostalno kupila oko 500 Bitcoina.

I dok su vlade diljem svijeta pratile kako se taj eksperiment odvija u El Salvadoru, istovremeno su tražile način kako provući pitanje digitalne imovine kroz legislativu. 

Od 2022. godine očekuje se da će mnoge svjetske zemlje uvesti zakone kojima će regulirati tržište kriptovaluta, dok će neke slijediti primjer El Salvadora.

Također zanimljiv podatak je da je cijena Bitcoina skočila za više od 50% otkad je Kina prije mjesec dana objavila da su kriptovalutne transakcije uključujući Bitcoin - ilegalne.

Drugi signal bilo je odobrenje američke komisije SEC (Securities and Exchange Commission) za uspostavu prvog ETF investicijskog fonda koji će biti usmjeren na Bitcoin (ETF je investicijski fond čijim se udjelima trguje na burzi, kao i sa svim drugim dionicama)

ETF fond pod nazivom ProShares Bitcoin Strategy počeo je trgovati na njujorškoj  burzi u utorak. U prvih 20 minuta fond je trgovao dionicama u vrijednosti 280 milijuna dolara. Prvi dan trgovanja je zatvoren sa volumenom od 1mlrd USD. 

Otvaranje EFT fonda je omogućio još veći priljev kapitala u Bitcoin, što se na kraju odrazilo i na cijenu.

Pokretanje investicijskih fondova pomoću kojih se može trgovati Bitcoinom dokaz je da institucije polažu veliki interes u kriptovalute. Prije samo mjesec dana na redovnom saslušanju u Kongresu, predsjednik američkih Federalnih rezervi Jerome Powell je nedvosmisleno rekao da 'nema namjeru' zabraniti ili ograničiti upotrebu kriptovaluta.

Je li Bitcoin halving jedan od razloga za rast cijena?

Bitcoin ima vlastiti protokol prema kojem se svake četiri godine smanjuje nagrada koju rudari mogu dobiti kao kompenzaciju za to što su uspješno potvrdili transakcije i uvrstili ih u mrežu gdje je ona dostupna svima na uvid.

Rudarenje se izvodi pomoću sofisticiranog hardvera koji rješava iznimno složen računalni matematički problem te se za svaki uspješan pronalazak 'rješenja' dobiva nagrada u Bitcoinu.

U 2009. godini osoba koja je potvrdila transakciju unutar Bitcoin mreže dobila bi 50 Bitcoina. Prvi halving dogodio se 2012. godine kad je nagrada smanjena na 25 Bitcoina, zatim na 12,5 te nakon posljednjeg halvinga u 2020. godini na 6,25.

Zbog ovog procesa, posljednji Bitcoin od 21 milijun mogućih, će se izrudariti 2150. godine.

Ono što je zanimljivo jest da je nakon svakog halving procesa uslijedilo razdoblje rekordnih cijena Bitcoina, što je vidljivo iz grafa u prilogu.


Halving je važan jer se njime smanjuje stopa inflacije Bitcoina. Važno je naglasiti da je halving tek jedan od faktora koji utječu na cijenu Bitcoina. Svakim novim halvingom se smanjuje broj Bitcoina koji može ući u optjecaj, zbog čega se javlja veća potražnja, što rezultira većom cijenom.

Veliki prostor za rast unatoč rekordnim cijenama

Ako govorimo o široj upotrebi. Bitcoin i ostale kriptovalute su tek u početnoj fazi. To znači da nas u narednim godinama čekaju nove vijesti o rekordnim cijenama.

Jedan od najzanimljivijih analitičarskih modela koji prati buduću cijenu Bitcoina - tzv. 'Stock to Flow', pokazuje da bi cijena jednog Bitcoina mogla iznositi milijun dolara do 2026. godine.



Trenutno, u svijetu nekoliko stotina milijuna ljudi koristi kriptovalute. Prema posljednjim istraživanjima, današnji broj korisnika Bitcoina je isti kao broj korisnika interneta u 1997. godini. To je još vrijeme u kojem se mislilo da internet neće imati velikog utjecaja na svijet. 

Brojke pokazuju da su svi koji trenutno koriste Bitcoin zapravo još uvijek rani investitori. Međutim, kriptovalute imaju brži razvojni put u odnosu na internet. Pretpostavlja se da će u sljedeće četiri godine broj korisnika doseći milijardu, što je ekvivalent broju korisnika interneta u 2005. godini.

Vaša reakcija na temu