Novi udarac za predmet Dijagnoza, koji je danas već daleke 2008. godine pred istražna tijela doveo liječnike, medicinske sestre i tehničare pod optužbom da su za novac sređivali lažne vojne invalidske mirovine.
Visoki kazneni sud prihvatio je, naime, žalbu obrane na rješenje raspravnog suca Dinka Mešina te naložio da se iz spisa kao nezakoniti izdvoje tajno snimljeni razgovori optuženika. Problem je ispao s nedovoljno obrazloženim nalozima za prisluškivanje.
Obrana je to tražila početkom godine kada je Mešin kao novi sudac u predmetu zakazao raspravu. Spašavajući što se spasiti da, Mešin je prijedlog odbio, kao što ga je prije deset godina odbio i Vrhovni sud, no u međuvremenu se promijenila sudska praksa nakon što je Europski sud za ljudska prava donio odluke u slučaju Dragojević i Matanović. Ono što je prije deset godina glatko odbijeno, danas je prihvaćeno.
O zahtjevu obrane za izuzimanjem tajno snimljenih razgovora odlučit će tako izvanraspravno vijeće splitskog Županijskog suda, no s obzirom na rješenje Visokog kaznenog suda sva je prilika da će vijeće suca Mešina ostati bez ključnog dokaza u predmetu, a to ovi snimci svakako jesu. Preostaju izjave svjedoka i dokumentacija, no već iduće godine zastara nastupa za više od 40 kaznenih djela krivotvorenja isprave, na što je već upozorila tužiteljica USKOK-a Natalija Petković. Ostala djela ostat će aktivna još koju godinu, ali 2027. nastupa apsolutna zastara za sve.
Sudac Mešin treći je sudac koji se bavi Dijagnozom. Kada je preuzeo predmet prije dvije godine, najprije je morao konstatirati zastaru za desetinu od ukupno 110 kaznenih djela. Sa suđenjem je namjeravao krenuti početkom ove godine, no zahtjev za izdvajanjem dokaza odgodio je daljnje raspravljanje dok se ne donese pravomoćna odluka. Izdvajanje je predložio odvjetnik Željko Gulišija. Upozorio je na promjenu sudske prakse po tom pitanju.
'Sudac istrage se u nalozima pozvao na obrazloženje USKOK-a. To bi bilo kao da se sudac u obrazloženju presude poziva na obrazloženje optužnice', elaborirao je Gulišija.
Tužiteljica Petković bila je izričito protiv te je podsjetila kako se prvi put o izdvajanju dokaza odlučivalo više od tri godine. Taj zahtjev je 2011. definitivno zakočio suđenje koje je prekinuto nakon samo jedne rasprave. Potom dugi niz godina nije održano zbog teškog zdravstvenog stanja optuženika Damira Rebića i Mladana Jelavića, koji su u međuvremenu umrli.
Na optuženičkoj klupi preostali su Suzana Jelavić, supruga Mladana Jelavića, Dragiša Šušić, Marijo Tafra, Valter Nutrizio, Boris Samaržija, Dario Sučević i Boran Uglešić.