KUD Primorski Dolac 25. studenoga završava s provedbom projekta 'Zajedno želimo, zajedno možemo II'. U prostorijama Multifunkcionalne školske sportske dvorane održana je završna konferencija projekta na kojima je sve prisutne pozdravio predsjednik KUD-a Ivica Balov.
Provedbu projektnih aktivnosti prezentirala je voditeljica Diana Knez, dipl.iur. Predstavnica projektnog partnera Centra za socijalnu skrb Janja Granić je iskazala izuzetno zadovoljstvo u provedbi projekta te naglasila odličnu suradnju s KUD-om Primorski Dolac.
Projekt je započeo 25. svibnja 2021. godine, kada je potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava, između predsjednika Kulturno umjetničkog društva Primorski Dolac i Ministarstva rada i mirovinskog sustava. Partneri na projektu su: Hrvatski zavod za zapošljavanje, Regionalni ured Split i Centar za socijalnu skrb Split, Podružnica Kaštela.
Projekt je odobren u sklopu Programa Zaželi, programa zapošljavanja žena kojeg u potpunosti financira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda 'Učinkoviti ljudski potencijali 2014-2020'. Vrijednost projekta iznosi 2.971.560,00 kn, a trajanje je 18 mjeseci.
Kroz projekt je zaposleno 30 žena koje su skrbile o 180 krajnjih korisnika. Ugovor o radu sa zaposlenicama trajao je 12 mjeseci.
Zaposlenice su se tijekom projekta obrazovale i stekle javne isprave o osposobljavanju koje će koristiti prilikom prijava na nove natječaje, i tako će postati konkurentnije na tržištu rada. Ukupno je osposobljeno 29 žena, 12 za geronto domaćice, 1 žena za njegovateljicu, 16 za računalnog operatera.
Glavni ciljevi i svrha projekta bili su: zapošljavanje ciljanih skupina, a to su žene u nepovoljnom položaju i uključivanje žena na tržište rada kroz pružanje podrške u svakodnevnom životu i pružanje podrške krajnjim korisnicima projekta, a to su osobe starije životne dobi, osobe s invaliditetom ili nemoćne osobe kojima je potrebna pomoć, skrb i njega.
Osobe starije životne dobi i osobe s invaliditetom s područja Općine Primorski Dolac nemaju iste uvjete za obavljanje osnovnih životnih uvjeta stoga im je potrebna pomoć kao što je pomoć oko osobne higijene, pomoć kod dostave namirnica, održavanje čistoće kućanstva, plaćanja računa, pratnja u odlasku liječniku...
Starije i nemoćne osobe jedna su od najosjetljivijih skupina na ovom području, kojima je ova pomoć olakšala proces starenja te sveukupnu kvalitetu života podignula na višu razinu.
Aktivnosti ovog projekta osiguravaju dostojanstveno starenje starijih i nemoćnih osoba van institucija što doprinosi rasterećenju preopterećenog sustava institucionalne skrbi.
Krajnjim korisnicima je kroz projekt podijeljen 1 paket mjesečno higijenskih i kućanskih potrepština. Svaka žena brinula se o minimalno 6 krajnjih korisnika.
Projekt se pokazao od izuzetne važnosti kako za zaposlene žene tako i za krajnje korisnike i cijelu lokalnu zajednicu. Projektom se ujedno potiče socijalna uključenost te se promiče promocija skrbi za najranjivije društvene skupine.