Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Alexa from Pixabay KUNA ODLAZI U POVIJEST Nema prevelikih gužvi u mjenjačnicama u Splitu, ali prodaju sve eure koje imaju

KUNA ODLAZI U POVIJEST Nema prevelikih gužvi u mjenjačnicama u Splitu, ali prodaju sve eure koje imaju

'Kako nešto otkupimo, tako i prodamo'

Dok se u poslovnicama FINA-e stvaraju dugi radovi, o čemu smo danas već izvijestili, u mjenjačnicama i nema prevelike navale uoči Nove godine, kada euro postaje službena valuta u Hrvatskoj, a kuna odlazi u povijest. Obišli smo njih nekoliko danas u Splitu i u to se uvjerili, no djelatnici su nam otkrili kako ovih dana ipak imaju nešto više posla.

'Da, veće su gužve, ali ne bih rekla da su ljudi u panici, nije ništa dramatično. Prodaju se euri. Da ih imamo još, vjerojatno bismo sve prodali. Kako nešto otkupimo, tako i prodamo', otkrila nam je jedna od djelatnica splitskih mjenjačnica.

Mjenjačnice, naime, po zakonu mogu raditi samo s fizičkim osobama te preprodavati isključivo novac koji je njima netko prodao. Sukladno tome, ni ne mogu osigurati količinu eura kolika im se trenutno traži. 

Slično su nam prokomentirali i drugi premda nisu bili previše razgovorljivi. Jedan je od razloga tome i činjenica da se, kako su nam kazali, radi o jednom od njihovih zadnjih radnih dana na tom radnom mjestu. Obistinila su se predviđanja da će mnoge mjenjačnice staviti ključ u bravu s uvođenjem eura. U Hrvatskoj ih je trenutno nešto više od tisuću, s nekoliko tisuća poslovnica, a opseg posla past će im za oko 80 posto, koliki je udio eura u njihovim mjenjačkim poslovima. Od Nove godine poslovat će s drugim valutama, ali neće smjeti mijenjati kune u eure. 

Svakako, masovna kupovina eura trenutno nije potrebna niti ima razloga za žurbu. Iz HNB-a su i ranije pozivali građane da izbjegnu plaćanje provizije te da polože kune na svoje račune u banci jer će im na taj način od 1. siječnja 2023. automatski biti 'besplatno' konvertirane u eure po fiksnom tečaju konverzije. Inače se polaganje kovanica na račune ili njihova zamjena za 'papirnati' novac plaća, a naknade uglavnom nisu zanemarive. Zamjenu kovanica za 'papirnati' novac naplaćuje čak i FINA. 

Uz to, s prvim danom nove godine kreće dvotjedno razdoblje dvojnog opticaja, što znači da će se do 15. siječnja 2023. moći plaćati u kunama i u eurima. Zamjena valute pak bit će moguća bez naknade sljedećih 12 mjeseci u svim poslovnicama banaka te FINA-e i Hrvatske pošte, pri čemu napominjemo da će broj novčanica i kovanica kuna koji će se moći zamijeniti za gotovinu u eurima u jednoj transakciji bez naknade biti ograničen na najviše 100 novčanica i 100 kovanica. Od 2024. 'papirnate' kune će se i dalje moći zamijeniti za eure u HNB-u, i to i dalje bez naknade i bez krajnjeg roka, a kovanice će se moći zamijeniti u roku od tri godine od dana uvođenja eura. 

Vaša reakcija na temu