Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Mladi Zadranin iz Amerike preko digitaliziranih matičnih knjiga pronašao svoje pretke

Mladi Zadranin iz Amerike preko digitaliziranih matičnih knjiga pronašao svoje pretke

U starim knjigama su napisi na talijanskom jeziku koji je tada bio službeni jezik

Mladi informatičar iz SAD-a koji korijene vuče iz Zadarske županije, Albert Anthony Božulić, doznao je tijekom konferencije u Providurovoj Palači da Zadar postaje 'pametan grad' s novim projektom 'Zadar Urban Mobility(ZUM)' u javnom prijevozu, pa ga je to potaknulo da dalje istražuje i druge inovacije ove regije. Jedna od njih je digitalizacija starih matičnih knjiga. 

Na web stranicama Državnog Arhiva u Zadru (DAZ) vidljivo je da se zbirka starih matičnih knjiga rođenih i umrlih iz zadarske regije djelomično uspjela digitalizirati, posebno one iz 19. stoljeća, a time su postale dostupne na internetu bez odlaska u arhivu i bez plaćanja naknade. To je financijska i vremenska ušteda građanima.

Božulić radi u IT sektoru, ali je i diplomirani politolog te autor nove knjige o poslovnoj produktivnosti i liderstvu. Uspješno je isprobao digitalni sustav državnog arhiva u Zadru i otkrio podatke od svojim dalekim precima koji su tu živjeli prije par stoljeća.

Pitao se kako najefikasnije pronaći neki podatak o svojim precima iz 19. stoljeća, posebno iz sela na Dugom Otoku i Ravnim Kotarima pokraj Zadra, odakle vuče svoje korijene. Te su podatke nekada vodili župnici rukopisom u starim knjigama i to po službenom jeziku tog perioda.

- Kao netko tko dolazi iz svijeta inovativnosti, ali i razumijem poslovne koncepte poput kontinuiranog poboljšanja procesa, odnosno 'continuous process improvement', vidim potencijal kako digitalizacija starih matičnih knjiga može ne samo pomoći sačuvati tu vrijednu baštinu za buduće generacije nego i uštedjeti vrijeme za nekoga tko radi povijesna istraživanja pomoću informacijske tehnologije. Neki to zovu raditi pametnije a ne teže, 'work smarter not harder' - istaknuo je Božulić.

U starim matičnim knjigama se pisalo ne samo godine rođenja, smrti, ime roditelja, nego i uzrok smrti, pa preko tih knjiga znamo, na primjer, da je u kolovozu 1855. pandemija kolere vladala ovom regijom. U jednom selu na Dugom Otoku, Savar, čak je 27 osoba preminulo od kolere u tom mjesecu. To je dokaz, kaže Božulić, da su se i ljudi tog vremena isto bavili s pandemijama na ovom području i da pandemije i epidemije nisu nikle tek jučer nego da stoljećima postoje.

U starim knjigama su napisi na talijanskom jeziku koji je tada bio službeni jezik. U vrijeme Kraljevine Dalmacije Zadar je bio glavni grad, a administrativno sjedište mu je bilo u Providurovoj palači. 

- Digitalizacija omogućuje i lakše čitanje starih rukopisa, što je nekad teško razumjeti, ali i vidljivo je da je u 19. stoljeću postojala neka standardizacija upisivanja i upravljanja podacima. To je jedan znak uređenosti tadašnje Dalmacije koja je bila važna i strateška regija u sastavu veće Austrijske monarhije, a danas u 2023. ova regija opet pokušava postati centar inovativnosti - kaže Albert Anthony.

Ove je godine objavio knjigu 'Leadership & Management: 5 Steps to Increase Productivity', često istražuje i povijesne teme oko upravljanja i menedžmenta i nedavno je za časopis Time Out Magazine prokomentirao inovativno planiranje nove rive u Zadru u 19. stoljeću, kao i projektiranje kanalizacije i nove infrastrukture u to doba, što je izložbom bilo prikazano ove zime u Kneževoj Palači.

Zahvaljujući digitalizaciji matičnih knjiga, Albert Anthony pronašao je svog najstarijeg pretka koji je živio pri kraju 18. stoljeća, ali i svog imenjaka s Dugog otoka, svog šukundjeda koji je rođen 1835. godine. Također, njegova supruga se zvala Antonia, a upisani su kao poljoprivrednici.

- Očekujem i daljnji razvoj takvih zbirki i nadam se da će inovativnost i dalje rasti u ovoj regiji danas u digitalnom dobu, kao što se nekad Zadar razvijao i tijekom industrijskog doba posebno u proizvodnji raznih strojeva. U ova nova doba potrebna je prilagodljivost ljudi, ali i produktivno liderstvo. Ovakva digitalna zbirka, na primjer, nudi i našim ljudima u dijaspori jednostavniji način pronalaska imena svojih predaka, ali i nudi mlađoj generaciji da nauči nešto o svojoj povijesti, ali i o događajima koji se danas rijetko spominju, a bili su značajni za Dalmaciju - zaključio je Albert Anthony.

Vaša reakcija na temu