Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
MOŽEMO: Krah Brodosplita ne smije proći bez procesuiranja odgovornih

MOŽEMO: Krah Brodosplita ne smije proći bez procesuiranja odgovornih

'Rezultat zastrašujućeg odnosa svih etabliranih političkih stranaka koje su bile u prilici rješavati taj problem, od HDZ-a do SDP-a'

Iz političke platforme Možemo Split osvrnuli su se na trenutnu situaciju s Brodosplitom. Poručili su da njegov 'krah ne smije proći bez procesuiranja odgovornih.

Evo što su objavili:

'Brodosplit je danas klinički mrtav. Nekoć davno ponos Splita, ubijan je polako i potkradan dugo i prije privatizacije. No, koliko je Brodosplit koštao državu i građane nakon privatizacije, to nećemo saznati još godinama.

Brodosplitu su od 2013. isplaćivane milijarde kuna na ime potpora za restrukturiranje, a kako su trošene pokazuje i nalaz poreznog USKOK-a otprije koju godinu po kojem, između ostalog, vlasnik Tomislav Debeljak i član uprave BIS-a Darko Pappo sa samima sobom kao stručnjacima za restrukturiranje (čim je tvrtka privatizirana!) potpisuju menadžerske ugovore s dnevnim honorarom od 7500 kuna. Ili kako je Debeljakov DIV dizao kredit kod banaka s kamatom od 5 posto da bi onda kreditirao BIS za isti iznos s kamatom od 7 posto. To su samo najeklatantniji i najjednostavnije shvatljivi načini od stotina na koje je tvrtka ustrajno godinama devastirana.

Brojne nepravilnosti na koje se upozoravalo nisu bile dovoljne Državnom odvjetništvu da puno ranije, dok je još možda mogla biti spašena i brodogradnja i pokoja milijarda novca poreznih obveznika, zaustavi taj proces.

Danas umjesto Brodosplita imamo off-shore tvrtke kojima će biti teško ako ne i nemoguće pratiti trag novca, navoze s nekoliko nedovršenih ili dovršenih brodova koje vlasnici ne žele preuzeti jer su predmet sudskih sporova, tisuće Splićana bez posla i jednu struku koja će se najvjerojatnije ugasiti. I predsjednika Vlade koji radije ode u prvi red splitskog lakoglazbenog festivala, nego na danas napuštene navoze.

Što s ovim masakrom cijele jedne industrije može napraviti grad Split? Nakratko spasiti od gladi škverane isplaćivanjem jednokratnih ili višekratnih pomoći iz gradskog proračuna. Boriti se za zadržavanje proizvodne djelatnosti na području koje je pod državnom koncesijom. Pritiskati institucije, od Vlade do pravosuđa, da motre predstečajni proces i iz njega izuzimaju sve tvrtke na bilo koji način povezane s Debeljakom dok se ne utvrdi kako je nastao dug, da isprate sve tokove novca i sve sumnjive transakcije, provjere bankovne račune osoba koje su tijekom godina otkako je Debeljak preuzeo škver bile faktor odlučivanja o njegovoj sudbini i financiranju ovog 'poslovnog pothvata'. 

Kraj Brodosplita rezultat je zastrašujućeg odnosa svih etabliranih političkih stranaka koje su bile u prilici rješavati taj problem u vrijeme kad se još mogao rješavati, od HDZ-a do SDP-a. Mi u Možemo! sigurni smo da je moglo pametnije, bolje i s manje žrtava. Ljudskih, u vidu sudbina svih onih koji su ostali bez posla i svih njihovih obitelji. Financijskih, u vidu milijardi koje su utrošene u ovaj, znalo se od početka, loš poduzetnički pothvat. Sigurni smo da bi za sve škverane i sve porezne obveznike jedina prava satisfakcija bila pronalazak i procesuiranje svih u lancu koji su odgovorni za ovakav kraj Brodosplita i borit ćemo se za to na svim razinama vlasti u kojima sudjelujemo.'

Vaša reakcija na temu