Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Screenshot (Youtube) Nađi: Presudom suda protiv Grada Splita je ukinuta autonomija gradova u određivanju lokalnih poreza!

Nađi: Presudom suda protiv Grada Splita je ukinuta autonomija gradova u određivanju lokalnih poreza!

Predsjednik stranke Fokus reagirao na društvenim mrežama

Davor Nađi, predsjednik stranke Fokus, na Facebooku je prokomentirao ukidanje članaka Odluke o komunalnoj naknadi Gradu Splitu.

'Presudom suda protiv Grada Splita je ukinuta autonomija gradova u određivanju lokalnih poreza!

Prije par dana sam naletio na sada već mjesec-dva staru vijest da je Gradu Splitu na Visokom upravnom sudu ukinuto nekoliko članaka Odluke o komunalnoj naknadi. I tu mi ne bi bilo ništa čudno da Grad Split nije donio odluku koja je u skladu sa Zakonom o komunalnom gospodarstvu gdje se jasno definira plaćanje komunalne naknade. Međutim, Visoki upravni sud je Odluku o komunalnoj naknadi Grada Splita poništio temeljem Zakona u suzbijanju diskriminacije, što mi je u najmanju ruku čudno, jer koeficijenti zona i koeficijenti namjene pri donošenju Odluke o komunalnoj naknadi po definiciji rade diskriminaciju.

Ono što je još više čudno je, primjerice, da je Visoki upravni sud rekao da je Grad Split napravio preveliku razliku u koeficijentu između proizvodnih i neproizvodnih djelatnosti te da nije specificirao koeficijente po djelatnostima. A sam Zakon ne nalaže da se komunalna naknada uopće treba specificirati po djelatnostima te i sam Zakon definira da je maksimalan koeficijent za proizvodne djelatnosti 5, a za ostale djelatnosti 10. Dakle, sam Zakon je u startu vrlo diskriminatoran, pa onda ako se temeljem toga poništava Odluka Grada Splita, trebalo bi se ukinuti i te odredbe Zakona o komunalnom gospodarstvu. 

Ako se pak te odredbe Zakona ne ukinu, to znači da niti jedna odluka niti jednog grada ili općine nije sigurno usklađena sa zakonom jer sud zapravo proizvoljno odlučuje što je diskriminacija, a što nije. Koja je razlika među koeficijentima koja je diskriminacija, a koja nije? Kako to možemo znati? 

Time je de facto ukinuta autonomija gradova i općina u donošenju Odluka o komunalnoj naknadi! A to je jedan od rijetkih lokalnih poreza i jedan od najbitnijih alata gradova i općina za upravljanje razvojem.

To je strašno štetno jer, podsjetimo, ionako je 85% poreznih prihoda u nadležnosti središnje države. Sada i ovo malo lokalnih poreza, koje gradovi imaju u svojoj nadležnosti i koje su do sada mogli koristiti za kreiranje razvojnog smjera za koji su ljudi glasali na izborima, polako klizi iz njihove nadležnosti. Jer ista logika kao kod ove presude za diskriminaciju kod komunalne naknade se može primijeniti i na odluke o komunalnom doprinosu u mnogim gradovima.

P.S. Drugi dio presude suda se odnosio i na poništenje dijela Odluke o komunalnoj naknadi Gradi Splita gdje je Grad oslobodio svoje prostore plaćanja komunalne naknade, što je također u skladu sa Zakonom o komunalnom gospodarstvu. Takve odluke imaju, siguran sam, mnoge jedinice lokalne samouprave u Hrvatskoj stoga, ako je to prema sudu diskriminatorno, ta zakonska mogućnost bi također onda trebala biti u potpunosti ukinuta ili bolje definirana. 

P.P.S. Besmisleno je da Grad sam sebi plaća komunalnu naknadu. Efekta nema nikakvog osim stvaranja transakcijskih troškova. Ako se poduzetnike želi zaštititi narušavanja tržišne utakmice, jedini način za to je da Grad i gradska poduzeća ne obavljaju tržišne djelatnosti. Naime, kada bi recimo neki privatni vrtić (u gotovo bilo kojem gradu ili općini) na isti način krenuo tužit gradske vrtiće, bilo bi zanimljivo vidjeti ima li tu diskriminacije u pogledu sufinanciranja rada jednih u odnosu na druge. 

P.P.P.S. Kao što vidite, tema nije jednostavna i smatram da je Visoki upravni sud u ovom slučaju donio političku odluku, a ne odluku temeljenu na pravu', napisao je.

Vaša reakcija na temu