Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Nastavnici matematike okupljeni na PMF-u: 'Trebamo biti što inovativniji kako bi naši učenici bili još uspješniji'
NAŠ GRAD 2024. Obrazovanje, zdravstvo i kulturno-umjetnički program Piše: Dalmatinski portal

Nastavnici matematike okupljeni na PMF-u: 'Trebamo biti što inovativniji kako bi naši učenici bili još uspješniji'

U tijeku je državni stručni skup posvećen istraživanju u edukaciji

Više od 130 nastavnika pristiglo je na državni skup naziva 'Istraživanje u edukaciji matematike', koji se odvija na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Splitu od danas, 22. veljače, do subote, 24. veljače 2024. 

Riječ je o prvom takvom skupu u organizaciji PMF-a u suradnji s dugogodišnjim partnerom - Agencijom za odgoj i obrazovanje - te uz podršku Splitskog matematičkog društva. Organiziran je s ciljem okupljanja stručnjaka iz metodike nastave matematike te predstavljanja recentnih istraživanja u tom području. 

PMF ujedno želi ojačati vezu s bazom nastavnika i učitelja matematike u Dalmaciji i šire te promovirati svoj doktorski studij Istraživanje u edukaciji u području prirodnih i tehničkih znanosti kao i stručno-didaktički časopis Acta Mathematica Spalatensia, Series Didactica koji redovito izlazi od 2018. u izdanju Odjela za matematiku i Splitskog matematičkog društva.


Prodekan za nastavu doc. dr. sc. Gordan Radobolja izrazio je zadovoljstvo kako interesom sudionika tako i odazivom pozvanih predavača iz redova sveučilišnih profesora. Istaknuo je, naime, kako će na trodnevnom skupu izlagati svih sedmero na koje su apelirali. To su: izv. prof. dr. sc. Vida Manfreda-Kolar (Pedagoški fakultet, Ljubljana), prof. dr. sc. Nikola Koceić-Bilan (PMF, Split), prof. dr. sc. Sanja Rukavina (FM, Rijeka), prof. dr. sc. Željka Milin Šipuš (PMF, Zagreb), izv. prof. dr. sc. Ljerka Jukić-Matić (FPMI, Osijek), doc. dr. sc. Irena Mišurac (FF, Split) te doc. dr. sc. Matija Bašić (PMF, Zagreb). 

Na skupu će izlagati i viša savjetnica za matematiku iz AZOO-a Antonela Czwik te učitelji i nastavnici matematike u zvanju izvrsnih savjetnika: Lahorka Havranek-Bijuković (OŠ Manuš, Split), Gordan Lovrić (OŠ Strožanac), Monika Peša (OŠ Bibinje), Mirela Pešut (OŠ Split 3), Helena Šimičević-Mandac (Gimnazija Jurja Barakovića, Zadar), Višnja Šuperba (OŠ Brodarica), Sanja Vitaljić (II. gimnazija, Split). Organizirano je, k tome, još desetak kratkih predavanja i radionica. 

'Suradnja između AZOO-a i PMF-a dugogodišnja je i raznolika. No ovaj put odlučili smo napraviti pomak organizacijom državnog stručnog skupa za sve nastavnike i učitelje matematike, odnosno za sve one koji su prošli ovaj ili srodan fakultet u Hrvatskoj kako bismo im pružili dodatnu mogućnost cjeloživotnog obrazovanja.

Naglasak je na novim načinima nastavnog procesa, metodičkim principima koji se primjenjuju u nastavi. Ovo je prilika da se razmijene iskustva, ali i da se steknu nova znanja koja su nam itekako potrebna u svladavanju izazova u nastavnom radu s kojima se susrećemo. Rješavamo ih kao prave problemske zadatke, što je tipično za matematičare, ali nam trebaju i nove ideje da bismo bili što kreativniji i inovativniji kako bi naši učenici u konačnici bili što uspješniji', kazala je viša savjetnica za matematiku iz AZOO-a Antonela Czwik. 

Napomenula je kako je dodatna vrijednost što PMF ima studij istraživanja u edukaciji. U tom je kontekstu navela kako su primijetili da se istraživanjem ne bave samo znanstvenici, već i sami nastavnici moraju istraživati kako što kvalitetnije provesti nastavu, približiti se učenicima te ostvariti bolje rezultate. 

'Istraživanje je u naslovu svakog izlaganja, i to zato što ga intenzivno potičemo. Zadatak je svih nastavnika - bilo u osnovnoj ili srednjoj školi - da istražuje nove metode.  Naše kolege na ovom skupu prikazat će što su i kako oni istraživali, do kojih su spoznaja došli kao i što preporučuju drugima', dodala je Czwik. 

Prodekan Radobolja naznačio je kako je posrijedi tek prvi u nizu ovakvih skupova. Plan im je, najavio je, pretvoriti ga u godišnje ili dvogodišnje događanje kojem bi u narednom periodu pridodali još jaču znanstvenu komponentu sa svjetskim stručnjacima iz područja metodike u edukaciji nastave matematike. 

'Sveučilište u Splitu dio je SEA-EU alijanse koja obuhvaća devet sveučilišta, no ne bismo se ograničavali samo na nju. Na budućim izdanjima konferencije dobrodošli su stručnjaci iz svih krajeva svijeta. Već sada krećemo s razgovorima kako bismo obogatili program. Ovogodišnji odaziv svojevrstan nam je vjetar u leđa za dalje', poručio je. 

Vaša reakcija na temu