Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
NEMA KONTINUITETA? Optužnica protiv Cvika i brata za pranje novca vraćena na doradu

NEMA KONTINUITETA? Optužnica protiv Cvika i brata za pranje novca vraćena na doradu

USKOK-u je naloženo da razjasni dvojbe oko kontinuiteta kaznenog djela budući da se zakon promijenio od podizanja optužnice 2008. godine

Još uvijek se vodi postupak protiv Jakše Cvitanovića Cvika i njegovog brata Mirjama za pranje novca. Cvik i brat, kao i veći dio skupine s Korčule, osuđeni su još 2010. godine na zatvorske kazne zbog dilanja, no Vrhovni sud dvije godine kasnije potvrdio je tek dio presude splitskog Županijskog suda. Suđenje se trebalo ponoviti za pranje novca, a i dilanje određenog dijela optuženika. USKOK je izvršio izmjene u optužnici pa je cijela stvar došla pred optužno vijeće splitskog Županijskog suda, koje je odlučilo dio optužnice za dilanje potvrditi i proslijediti na glavnu raspravu, dok je dio koji se odnosi na pranje novca vraćen USKOK-u radi boljeg razjašnjenja stvari, odnosno, pojašnjenja oko pravnog kontinuiteta budući da se zakon promijenio od izbijanja afere i podizanja optužnice davne 2008. godine. 

Odvjetnik Jadran Franceschi, branitelj Jakše Cvitanovića, predložio je da se optužnica odbaci jer smatra da ne postoji kontinuitet i primjena blažeg zakona jer se u pravnoj kvalifikaciji zakona iz 2011. godine kvalifikatorno obilježje odnosi na imovinsku korist velike vrijednosti, dok su se u izvornoj optužnici kvalifikatorna obilježja odnosila na zločinačko udruženje. Franceschi drži da je u tom smislu neprihvatljiva izmjena optužnog akta jer su povrijeđena prava obrane. Istaknuo je kako radnja prikrivanja pravog izvora novca definira smisao zakonske odredbe koju tako treba primjenjivati i u praksi. Ako netko počini razbojništvo i novac potroši na kupovinu automobila, elaborirao je Franceschi, nije počinio kazneno djelo jer se ne radi o pretvaranju ilegalno ostvarene dobiti u prividno legalan akt kako bi se stekao dojam poštene zarade pa je u tom smislu predložio odbacivanje optužnice. 

Optužno vijeće odlučilo je da se optužnica za pranje novca vrati USKOK-u jer postoje nedostaci iz prethodnog postupka koji se odnose na pravni kontinuitet kaznenog djela prikrivanja protuzakonito dobivenog novca iz članka 279. starog Kaznenog zakona iz 1997. godine. 

Vijeće je zauzelo stav kako se kvalifikatorno obilježje kaznenog djela iz članka 279. zakona iz 1997. godine odnosilo na grupu ili zločinačku organizaciju, što više ne predstavlja obilježje zakona iz 2011. jer kvalifikatorno obilježje iz članka 265. traži imovinsku korist velike vrijednosti, što ranije nije bilo propisano niti kao obilježje osnovnog kaznenog djela, niti kvalificiranog. 

Vaša reakcija na temu