Na Skupštini Čistoće razriješen je dosadašnji direktor Ivica Karoglan, imenovan vršitelj dužnosti Andrija Čaljkušić. Prije sjednice, gradonačelnik Tomislav Šuta i zamjenici Matea Dorčić te Ivo Bilić su obišli i Karepovac i sastali se sa svim poslovođama u gradskoj tvrtki. Šuta je iznio konkretne zabrinjavajuće brojke, među kojima je i minus na računu od 400.000 eura. Uz to, naveo je i da su, uz suglasnost prethodnog gradonačelnika Ivice Puljka, dodatno dizali minus u banci. Povrh svega, rekao je, planirano je nakon izbora drastično poskupljenje usluga fiksnog dijela odvoza, kako bi se pokrile odluke u izbornoj godini.
- Bila je izborna godina i nije se sagledavala financijska situacija i mogućnosti društva. Kako bi se zadovoljili određeni zahtjevi i potrebe i nalozi Skupštine koje je tada predstavljala prethodna gradska vlast, davali su se nalozi Upravi koja je to prihvaćala. Trenutačno je firma Čistoća u minusu. U ovom periodu stanje na računu je oko 400.000 eura minusa i to pokazuje neodgovorno ponašanje prethodne gradske vlasti i uprave - iznio je Šuta. Kaže da se iza toga krije činjenica da su bili izbori te je naloženo nabavljanje određene opreme, a da financijskih sredstava nije bilo.
- Uprava društva je dobila suglasnost od Skupštine da podigne minus od gotovo 4,5 po milijuna eura i išla je u nabavku, a da nisu financijska sredstva osigurana. To je sve skupa prikazano kao kratkoročno zaduženje, s uvjetom da će se podignuti cijena usluge - izravan je Šuta. Naglasio je kako je Skupština (gradonačelnik, op.a) bila svjesna naloga Upravi, koja se s tim slagala.
- Radi se o nesavjesnom ponašanju prema Čistoći - ustvrdio je Šuta.
Istaknuo je da je plan bio, s čime javnost nije bila upoznata, povećanje fiksnog dijela cijene usluge.
- Dodatno ću se upoznati s tim, ali s nekih otprilike četiri eura, plan je bio 100 postotno povećanje fiksnog dijela. Varijabilni dio ide po obračunu, koliko se stvori otpada da se tako i obračuna - naveo je. U narednom periodu će sagledati cjelokupnu financijsku situaciju.
- Sve ovo pokazuje jedno neodgovorno ponašanje i kupovanje glasova prilikom izborne kampanje, a da javnost ne zna o čemu je riječ i što se planiralo. Mi ćemo poduzeti sve korake kako bi sanirali ovu štetu i neodgovorno ponašanje svih onih koji su sudjelovali u donošenju ovih odluka. Naš cilj je u konačnici da društvo najnormalnije funkcionira - poručio je. Pod tim smatra redoviti odvoz otpada, pranje grada, ali i da se odlaganje otpada na Karepovcu odvija sukladno preporukama, kako zdravlje stanovništva ne bi bilo ugroženo.
Upozorio je i da se očekuje popunjenost kapaciteta Karepovca u narednoj godini, stoga će promptno održati sastanak u resornom ministarstvu. Što se tiče nabavke biostabilizatora, završena je javna nabava i Šuta mora vidjeti može li se po tom pitanju nešto poduzeti. Najavio je uvođenje naplate po odlaganju otpada, tamo gdje je moguće, te prozvao bivšu vlast što nije krenula s tim, iako su se stekli uvjeti. Također, rekao je i da je potrebno odgovorno ponašanje prema firmi i građanima, da se ne mogu prati ulice prema odluci iz 1997. godine te da se biootpad prikuplja bez naknade, a iziskuje troškove.
Ponovio je i da je dao nalog poslovođi o uklanjanju pretovara kraj Đardina, a posebno je naglasio i kako je ostao zatečen izdvajanjima za usluge jedne PR agencije na zagrebačkoj adresi, čiji je vlasnik kao analitičar sudjelovao u proteklim izborima.
Dao je nalog da se pogleda taj ugovor.
- Nejasno je koja je usluga obavljena, ugovor je zaključen. Kad ispitam kako će se odviti i što će se dogoditi s transakcijama, bit ćete obaviješteni - najavio je gradonačelnik.
Dodajmo i da je među prvim odlukama nove Uprave posudba pa kupnja stroja za sabijanje otpada, te redovito pranje polupodzemnih spremnika, što do sada nije bio slučaj.