Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Od 1. siječnja svi građani RH imaju pravo na brzinu interneta od 14 Mbit/s

Od 1. siječnja svi građani RH imaju pravo na brzinu interneta od 14 Mbit/s

HAKOM ističe da se univerzalna usluga može osigurati na tehnološki neutralan način

Od 1. siječnja svi stanovnici Hrvatske, uključujući one u najnepristupačnijim područjima, imaju pravo na pristup internetu minimalne brzine od 14 megabita u sekundi za preuzimanje i jedan megabit u sekundi za slanje podataka. Uz to, svakom korisniku treba biti omogućena minimalna mjesečna količina od 100 gigabajta besplatnih podataka, piše Poslovni dnevnik.

Univerzalne usluge, koje uključuju internet i telefonske pozive putem fiksnih mreža, moraju biti dostupne svim građanima po pristupačnoj cijeni.

Pravo na univerzalnu uslugu imaju korisnici na područjima gdje infrastruktura ne omogućuje brzinu interneta od 14 Mbit/s. Oni koji već mogu dobiti brži internet putem komercijalnih usluga nemaju pravo na univerzalnu uslugu.

Dosad je osnovna brzina interneta iznosila sedam megabita u sekundi za preuzimanje i jedan megabit u sekundi za slanje podataka, a novim pravilnikom hrvatske regulatorne agencije, HAKOM-a, unatoč prigovorima telekoma, minimalna brzina je udvostručena.

Pristupačna cijena, prema novim pravilima, znači da ona mora biti ispod dva posto mjesečnog bruto nacionalnog dohotka (GNI) po stanovniku, odnosno mjesečna naknada za univerzalni paket ne smije iznositi više od 29,21 eura. Prema novim pravilima, obveza osiguravanja univerzalnih usluga više nije samo na Hrvatskom Telekomu. U to su uključeni i A1 Hrvatska te Telemach.

Operatori su obvezni pružati usluge ako ostvaruju godišnji prihod veći od dva posto ukupnog tržišta i ako pokrivaju najmanje 50 posto fiksnom mrežom na određenom području. A1 Hrvatska pružat će internet u 19 područja, Telemach u pet, dok će Hrvatski Telekom biti zadužen za preostalih 548 od ukupno 572 jedinice, na koliko je Hrvatska podijeljena.

HAKOM ističe da se univerzalna usluga može osigurati na tehnološki neutralan način. To znači da operatori mogu koristiti i pokretnu mrežu, što Hrvatski Telekom često čini. Operatori moraju omogućiti priključak u roku od 30 dana od zaprimanja zahtjeva korisnika. Tehničko rješenje, bilo da je riječ o izgradnji nove infrastrukture, nadogradnji postojeće ili korištenju bežične mreže, prepušta se odluci operatora.

Vaša reakcija na temu