Na Ekonomskom fakultetu u Splitu održan je znanstveno-stručni skup pod nazivom 'Novac i mladi u izazovnom okruženju', koji je okupio velik broj učenika, studenata, nastavnika, stručnjaka i zainteresiranih građana. Događaj je imao za cilj potaknuti otvoreni dijalog o izazovima s kojima se mladi danas suočavaju kada je riječ o novcu, financijskom znanju, navikama trošenja i donošenju odgovornih financijskih odluka.
U atriju Fakulteta posjetitelji su imali priliku razgledati prezentacije istraživanja, koja su se bavila raznim aspektima odnosa mladih i novca – od financijske pismenosti, preko navika štednje, načina potrošnje, utjecaja influensera na financijsko ponašanje mladih, pa sve do stavova prema radu i zaradi.
Posebno zanimanje izazvale su tematske radionice namijenjene mladima. Predstavnici vodećih financijskih i poslovnih organizacija e stručnjaci iz različitih područja održali su interaktivne radionice poput 'Škole pametnih financija' u suradnji s ERSTE bankom, radionice Coca-Cole 'Imam ideju: Kako da od nje zaradim?', kao i edukacije o investiranju i ulagačkim predrasudama koje su vodili stručnjaci iz InterCapitala i ZABA-e. Značajan doprinos dao je i prof. dr. sc. Ivan Urlić, neuropsihijatar, svojim izlaganjem o povezanosti mladih i igara na sreću.
Studentica Marija, koja je sudjelovala na jednoj od radionica, izjavila je:
'Radionice su bile jako zanimljive i praktične – prvi put sam zaista imala priliku razmisliti o svojim financijskim navikama i vidjeti koliko mi jednostavni savjeti mogu pomoći u svakodnevnom životu. Nadam se da će ovakvih događanja biti još više!'.
Nakon radionica, uslijedio je znanstveno-stručni panel pod nazivom 'Novac i mladi u izazovnom okruženju', koji je okupio relevantne dionike iz financijskog sektora, akademske zajednice i gospodarstva. Panel rasprava, u kojoj su sudjelovali predstavnici InterCapitala, OTP banke, RESOLVE-a, te poznata fininfluencerica MyTetka, ponudila je niz uvida u trenutne probleme i moguća rješenja u području financijske edukacije i osnaživanja mladih.
Skup je zaključen inspirativnim predavanjem poznatog sociologa i autora Bruna Šimleše pod naslovom 'Donosi li novac sreću?', koje je dodatno otvorilo pitanje emocionalne dimenzije odnosa prema novcu, te ukazalo na važnost stvaranja ravnoteže između materijalne sigurnosti i osobnog zadovoljstva.
U sklopu događanja održan je i 24. Interkatedarski sastanak katedri za financije, na kojem je sudjelovalo više od 40 profesora financija s različitih sveučilišta iz cijele Hrvatske te Bosne i Hercegovine. Ovaj stručni susret omogućio je razmjenu znanstvenih i nastavnih iskustava, raspravu o aktualnim temama iz područja financija te dodatno obogatio ukupni program skupa.
'Ekonomska edukacija mladih treba ići ukorak s promjenama koje donose nova digitalna okruženja i obrasci ponašanja. Mladi nisu neodgovorni – oni često samo nemaju dovoljno prilika za učenje o novcu na način koji im je blizak i razumljiv', poručila je prof. dr. sc. Ana Rimac Smiljanić pročelnica Katedre za financije Ekonomskog fakulteta u Splitu.
'Zadovoljstvo nam je bilo ugostiti kolegice i kolege iz cijele Hrvatske te otvoriti prostor za suradnju, nove ideje i povezivanje znanosti i prakse. Ovaj skup pokazao je koliko možemo učiniti kada udružimo stručnost, entuzijazam i zajednički cilj – financijski osnažene mlade', izjavio je izv. prof. dr. sc. Željko Mateljak, prodekan za poslovanje i suradnju s gospodarstvom Ekonomskog fakulteta u Splitu.
Ovaj iznimno posjećen događaj još je jednom potvrdio potrebu za sustavnim obrazovanjem mladih o financijama i važnosti odgovornog upravljanja novcem, posebno u vremenu kada su ekonomske neizvjesnosti sveprisutne. Organizatori zahvaljuju svim sudionicima, partnerima i gostima na sudjelovanju, uz poruku da je znanje o novcu temelj financijski sigurnije i uspješnije budućnosti.