Iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske priopćili su kako su jučerašnja dva požara - u mjestu Ljubitovica i Srinjinama - izazvana ljudskom nepažnjom.
Jučer oko 13.20 u mjestu Ljubitovica izbio je požar tako što je muškarac tijekom jutra obavljao spaljivanje biljnog otpada, a vatra se ponovno aktivirala u poslijepodnevnim satima. Opožareno je oko 1000 metara kvadratnih suhe trave. Požar je lokaliziran u 15 sati.
Također, jučer oko 17 sati u Srinjinama je izbio požar tako što je građanin na parceli palio karton te je uslijed jačanja vjetra izgubio nadzor na vatrom. U požaru je izgorio jedan hektar niskog raslinja i stabala.
U oba slučaja Područnom uredu civilne zaštite u Splitu dostavit će se izviješće radi provođenja postupka sankcioniranja.
'Na području cijele Hrvatske u razdoblju od 1. lipnja do 31. listopada zabranjeno je spaljivanje (uz odlukom normirane iznimke), paljenje i loženje vatre na otvorenom prostoru. Odluka o mjerama zaštite od požara na otvorenom prostoru određuje novčane kazne od 65 do 600 eura za one koji ne poštuju ovu zabranu, s ciljem zaštite okoliša i sprečavanja požara. Apeliramo još jednom na građane da poštuju zabranu kako bi na taj način sačuvali prirodu, imovinu i živote ljudi', poručili su iz policije.