Jorge Mario Bergoglio, isusovac iz Argentine predstavljen je 13. ožujka 2013. kao novi papa s balkona bazilike svetog Petra u Vatikanu. Izabran nakon ostavke pape Ratzingera, prvi je bio u mnogo čemu. Prvi papa iz Latinske Amerike, prvi isusovac na toj dužnosti i prvi koji je uzeo ime Franjo, po svetom Franji Asiškom, simbolu siromaštva i skromnosti, čime je odmah dao naslutiti da njegova služba neće biti poput prethodnika.
Još kao nadbiskup se vozio javnim prijevoznim sredstvima, umjesto biskupskog stana, stanovao je u iznajmljenome stanu. Skromno ponašanje je nastavio i u ulozi pape. Odbio je koristiti papinske apartmane i nastavio živjeti u vatikanskom domu Sveta Marta. Vozio se običnim automobilima, a često viđen prizor je kako sam nosi svoju torbu, pozdravlja vjernike u papamobilu bez staklenih zaštita i poziva svećenike da budu 'pastiri koji mirišu na svoje ovce'.
Njegova blizina običnom čovjeku, otvorenost i suosjećanje s marginaliziranima osvojili su srca milijuna.
Papa Franjo je krenuo u odlučno reformiranje Crkve iznutra. Kritizirao je karijerizam unutar Vatikana, zalagao se za veću transparentnost financija. Zaradio je simpatije šire javnosti jer je oštro osudio zlostavljanja u Crkvi, tražeći odgovornost i konkretne promjene.
Otvarao je dijalog s pripadnicima drugih vjera i svjetonazora, promicao je ekumenizam, a njegova je poznata rečenica da Crkva treba biti mjesto gdje se ljudi liječe i primaju, a ne osuđuju. Poznata je i njegova izjava da su i homoseksualci Božja djeca.
Stao je i na branik zaštite okoliša i brige za planet Zemlju.
Otvoreno je govorio i o društvenoj nepravdi, siromaštvu, izbjeglicama i nejednakostima, naglašavajući da je kršćanstvo poziv na služenje drugima.
Posljednje godine njegovog pontifikata obilježili su zdravstveni problemi. Sredinom veljače je hospitaliziran zbog bronhitisa, no ispostavilo se da boluje od upale pluća. Nakon gotovo 40 dana provedenih u bolničkom krevetu, pojavio se na balkonu bolnice Gemelli gdje je okupljenim vjernicima osmijehom i podizanjem palca gore zahvalio na molitvama za ozdravljenje.
U Vatikanu je nastavio oporavak, a na Uskrs se čak pojavio pred vjernicima na Trgu svetog Petra i okupljenima kratko poželio 'Sretan Uskrs'.
Papa Franjo rođen je 17. prosinca 1936. u Buenos Airesu, u obitelji s petero djece. Otac mu je bio talijanski imigrant, zbog čega je imao argentinsko i talijansko državljanstvo.
Diplomirao je kemijsku tehnologiju, a poslije se odlučio za svećenički poziv te stupio u bogosloviju. Zaređen je 1969. godine.
Iz neobične biografije izdvojimo i da po dolasku na papinsko mjesto nije nosio uobičajeni zlatni križ nego željezni. U prvom obraćanju javnost je pozdravio s Dobra večer, umjesto uobičajenog katoličkog pozdrava Hvaljen Isus. Bio je veliki ljubitelj nogometa i navijač argentinskog kluba San Lorenzo, kojeg su osnovali upravo isusovci.
Zbog niza reformi koje je provodio, nailazio je na otpor u konzervativnom dijelu Crkve, ali je ostao glas dijaloga, razuma i empatije kojega su voljeli i vjernici i ateisti. Ostavio je svijetu i Katoličkoj crkvi nasljeđe sućuti, jednostavnosti i hrabrosti.