Split mora imati besplatne vrtiće – poručili su Davor Matijević, kandidat za gradonačelnika SDP-a, Možemo! i Direkta, i Marinko Biškić iz stranke Možemo!, najavivši da će upravo to biti jedna od prvih mjera nove gradske uprave, ako dobiju povjerenje birača.
- Nekada je Split bio grad u koji su se ljudi doseljavali, mjesto u kojem se željelo odgajati djecu. Danas svjedočimo obrnutom trendu – mladi odlaze, a život u Splitu postaje sve skuplji, posebno za obitelji s malom djecom – poručio je Matijević.
Naglasio je da su cijene vrtića u Splitu najviše među velikim hrvatskim gradovima, a često i više nego u manjim sredinama. Internim istraživanjima utvrdili su da čak 82 posto građana smatra kako vrtići trebaju biti besplatni.
- U Hrvatskoj već imamo brojne uspješne primjere: Sisak, Umag, Ploče, Sinj... U tim gradovima ova se mjera već provodi. U Splitu je u gradskim vrtićima oko 4500 djece, dok dodatnih 2000 pohađa privatne i vjerske vrtiće. Ukupni godišnji trošak besplatnog vrtića ugrubo procjenjujemo na 5,5 do 6 milijuna eura – rekao je Matijević, dodajući kako su svi izračuni već pripremljeni, a detaljni plan uskoro će predstaviti javnosti.
Iako priznaje da mjera vjerojatno neće biti provedena odmah od rujna, ističe da postoji jasna politička volja i financijska podloga.
- Ne želimo kritizirati prijašnje uprave, možda tada nije bilo mogućnosti. No danas znamo da je to izvedivo. Zahvaljujemo svim djelatnicima u vrtićima koji daju maksimum, i često nadoknađuju sustavne manjkavosti vlastitim trudom. Znamo da je život preskup i da si pojedini roditelji ne mogu osigurati, pa ni priuštiti mjesto u vrtiću. Osobno poznajem roditelje koji su prisiljeni koristiti tzv. ‘baka-servis’ jer nemaju drugog izbora. Vrtić nije luksuz, on je nužan za socijalizaciju i zdrav odgoj djeteta– poručio je.
Matijevića je podržao koalicijski partner Marinko Biškić iz Možemo!, kazavši kako je upravo ova mjera početak konkretne demografske obnove.
- Građani trebaju znati da su besplatni vrtići mogući. Gradovi diljem Hrvatske su to već proveli. Mi ne izmišljamo toplu vodu. Vjerujemo da će ova mjera pomoći da se zaustavi iseljavanje mladih. U mandatu od četiri godine to se može realizirati. Imamo ekonomski tim koji je to analizirao i sve pokazuje da je izvedivo. Ovo nisu predizborne bajke, nego konkretne politike – rekao je Biškić.
Osvrnuo se i na financijsko stanje grada, istaknuvši da je prethodna vlast ostavila proračun opterećen 'besmislenim zaduživanjima', dok su stvarne potrebe građana ostale zanemarene.
- Mi ćemo se baviti onime što građanima stvarno olakšava život. Nije isto ima li vrtićka skupina 15 ili 20 djece, niti je isto odgajaju li djecu stručnjaci u adekvatnim uvjetima ili u prostorima bez dvorišta i igračaka. Imamo vrtiće s deset kvadrata vanjskog prostora – to nisu vrtići, to su nužna smještajna rješenja – rekao je Biškić.
Poručuju kako im je cilj stvoriti sustav koji će mladim obiteljima dati sigurnost i razlog da ostanu u Splitu. Jer, kako kažu, broj djece i mladih u školama stalno opada, a krajnje je vrijeme za djelovanje.