Kruno Žulj, vlasnik tvrtke Čarolija, optužio je načelnika Općine Baška Voda, Joška Roščića za korupciju jer je, tvrdi, 16 godina potrošio na dobivanje dvije građevinske dozvole za gradnju hotela i stambeno-poslovne zgrade samo zato što načelniku nije htio pokloniti pola te zgrade. Roščić njegove optužbe odbacuje.
Žulj je ispričao da je 2003. godine kupio građevinsko zemljište u Baškoj Vodi veličine 4400 metara četvornih s namjerom izgradnje hotela s četiri zvjezdice i tristotinjak soba.
- Sama investicija teška je preko 200 milijuna kuna. Naivno misleći da će općinskim vlastima, pa i samom načelniku koji vodi Općinu Baška Voda od 1993. godine do danas, biti u interesu da imaju jedan takav hotel, susreo sam se s najgorim oblikom korupcije kakav nisam mogao ni zamisliti - kazao je Žulj, koji je godinu dana nakon toga kupio još jednu parcelu na kojoj je planirao graditi stambeno-poslovni objekt vrijedan tridesetak milijuna kuna, ali nije mogao krenuti u realizaciju bez suglasnosti Općine.
- Tada je u razgovoru Joško Roščić uvjetovao da mu prepustim pola tog centra, odnosno da mu poklonim polovicu nekretnine u vrijednosti 15-tak milijuna kuna! Naravno, odbio sam na takav način doći do potrebne dokumentacije i tada je počela neviđena represija. Minirajući moje projekte, Joško Roščić stavio je Prostorni plan općine Baška Voda izvan snage u razdoblju od 2003.-2008.godine i nitko nije mogao ništa graditi u tom periodu! Nakon 16 godina mukotrpnog, iscrpljujućeg rata s Općinom Baška Voda, dobio sam pravomoćne građevinske dozvole i uskoro započinje gradnja - pohvalio se Žulj.
Istaknuo je kako se Općina žalila na svaki akt kojeg je dobio u svoju korist, a naveo je i kako je načelnik put do njegove građevinske parcele nezakonitom zamjenom karata pretvorio u šetnicu čime mu je onemogućio pristup na građevinsku parcelu hotela.
- To što je i danas u zemljišnim knjigama pristup mojoj građevinskoj parceli upisan kao put, a ne šetnica, Jošku Roščiću ne znači ništa. Išao je toliko daleko da je nasred puta ili, po njegovom, šetnice, putem djelatnika Općine postavio masivnu betonsku barikadu kako slučajno ne bih mogao doći vozilom do svog terena. Istovremeno je na toj tzv. 'šetnici' sebi napravio kafić i trgovinu - tvrdi Žulj.
Zbog zamjene karata je zatražio inspekcijski nadzor nad Prostornim planom Baške Vode, ali kaže da nitko u Hrvatskoj to nije htio učiniti pa je putem nadležnih ureda u EU zatražio mišljenje o svemu i na teren su izašli stručnjaci Univerziteta Ljubljana (Fakultet za građevinarstvo i geodeziju) koji su utvrdili da je došlo do zamjena karata te da općinske vlasti nisu postupale u skladu sa zakonom. S tim mišljenjem je, dodaje, upoznao sve nadležne, ali nije bilo odjeka.
- U malverzacijama s nezakonitom zamjenom karata, Jošku Roščiću najviše je pomogla nekadašnja ministrica graditeljstva i prostornog uređenja, Anka Mrak Taritaš. Njezino ministarstvo nikada nije postupilo po zamolbi mog odvjetničkog tima i nikada nisu pribavili karte koje su bile na javnoj raspravi, a koje su u posjedu Upravnog odjela za prostorno uređenje Splitsko-dalmatinske županije, ispostave Makarska. Naime, Joško Roščić je Ministarstvu dostavio druge karte koje nemaju veze s onima o kojima se javno raspravljalo čime je u zabludu doveo i Ministarstvo i nadležne službe. Za to kazneno djelo nikada nije kažnjen. Roščić je moje projekte javnosti nastojao prikazati kao ilegalne, a mene kao bespravnog graditelja, a zapravo je njemu država srušila kuću koju je bespravno izgradio - priča Žulj.
Hotel bi uskoro trebao početi graditi, ali je teren na kojoj je trebao graditi stambeno-poslovni objekt prenamijenjen za javne vjerske namjene.
- Javna je tajna da nitko ništa u Baškoj Vodi ne može izgraditi bez da se 'ispod stola' ne dogovori s Roščićem. Njegovo poticanje na kazneno djelo davanja mita prijavio sam svima, od USKOK-a, DORH-a, policije pa sve do Ureda Predsjednika i Vlade RH. Nitko nije reagirao. Odgovorno tvrdim da je u Baškoj Vodi na snazi organizirani kriminal na čelu sa Joškom Roščićem - zaključio je Žulj.
Roščić sve Žuljeve optužbe odbacuje i kaže da će sa svojim odvjetnikom vidjeti ima li osnove za tužbu. Tvrdi da je Žulj dezinformirao javnost i da se radi o njegovim sumnjivim ulaganjima na području njihove Općine.
- Nije rekao da je po njegovom zahtjevu Ministarstvo graditeljstva poslalo inspekcijski nadzor i utvrdilo da nema nikakvih nepravilnosti prilikom donošenja Prostornog plana, a očito je zaboravio reći i da je i on bio na javnoj raspravi i da je napustio dvoranu kada je vidio da ni građani ne podržavaju neke stvari onako kako ih je on zamislio. Novinare nije obavijestio da je Općinsko državno odvjetništvo i pisanim putem odbilo sve njegove navode kao neosnovane gdje je prijavio, osim mene, i bivšu ministricu Anku Mrak Taritaš jer mu je ona kriva jer se ne slaže s njegovim planovima. Zadnja stvar je da je povukao privatnu tužbu pred Visokim sudom u Zagrebu jer mi je došao dopis u kojem stoji da su svi njegovi navodi bez ikakvih argumenata, pa je tužba odbijena. Znamo svi da je do svojih prihoda došao, ja ću to nazvati, ratnim profiterstvom, a obogatio se trgujući sa enklavama u BiH i očito je da mu institucije RH ne idu na ruku. Ako mu ne odgovaraju, neka ide u svoju zemlju u kojoj se rodio i u kojoj misli da može ostvariti neka svoja prava. Cijenim ljude iz Hercegovine ili bilo koje druge države ako su vrijedni i radišni, ali zbog jednog, dva ili tri ovakva koji se ovako ponašaju pošteni hrvatski narod iz Hercegovine i BiH uživa negativan ugled koji sigurno nije zaslužio - kaže načelnik Baške Vode.
Prokomentirao je i Žuljeve optužbe da je tražio da mu pokloni pola stambeno-poslovnog objekta.
- Mi smo, kao Općinsko vijeće, imali razgovor s njim za poslovno-upravnu zgradu u centru Baške Vode gdje bi mi uložili zemljište naše tržnice i platili komunalije, a udio bi bio pola-pola. Budući da on nije htio graditi poslovno-upravnu zgradu nego poslovno-stambenu, Općinsko vijeće, dakle, ne ja nego Vijeće, je odbacilo bilo kakvu mogućnost gradnje stanova u centru Baške Vode - dodaje Roščić i pojašnjava zbog čega Općina nema povjerenja prema Žulju.
- On je na prostoru naše općine napravio nekoliko zgrada mimo i bez građevinske dozvole. Gdje je broj etaža trebao biti četiri, on je napravio šest, gdje je tlocrtna izgrađenost trebala biti 40 posto, on je napravio i do 80 posto. Stanari koji su uredno kupili stanove ne mogu se uknjižiti na te zgrade jer dobar dio njih nije legaliziran, niti su plaćene obaveze prema RH niti prema Općini Baška Voda. Mi smo svakako za gradnju hotela i sve smo u Prostornom planu napravili da se hotel može graditi mada Žulj nije uopće htio graditi hotel nego je htio prodati zemlju, a kupcima je teren prodavao kao zemljište za izgradnju kuća što mi u Općini nikako nismo mogli potvrditi. Sporna šetnica postoji puno prije mene i nikada nije bila kolni put, zove se Šetalište Petra Krešimira IV, zaista se nalazi u opasnoj zoni gdje je velika visina, gdje se odronjava put i Općina nije i neće dozvoliti nikakav kolni promet, a Žulj je prije nego je prodao svoj hotel u Baškoj Vodi upravo pisanim putem tražio da se zabrani bilo kakvo prometovanje jer njegovi gosti ne mogu prolaziti. On je to zaboravio, a mi sve to imamo napismeno. Njegove izjave o potkupljivanju su glupe, s njim ne razgovaram od 2001. kada je prvi put napravio zgradu i kada je prekršio sve odredbe zakona o građenju i tražit ćemo u narednom periodu da se takvim investitorima zabrani graditi na prostoru RH - zaključuje Roščić.