U akvatoriju Kaštelanskog zaljeva održana je Nacionalna pokazna vježba suzbijanja onečišćenja mora 'Jadran-17' kojom su se provjerile trenutne sposobnosti zajedničkog djelovanja svih tijela nadležnih za nadzor i zaštitu hrvatskih prava i interesa na moru u slučaju iznenadnog onečišćenja mora. Sudjelovalo je dvjestotinjak pripadnika interventnih službi iz Splita, Zadra, Šibenika, Rijeke i Trsta.
Vježba je simulirala istjecanje ulja iz tankera na kojem je izbila eksplozija. U čišćenje su se uključili brodovi svih snaga koje sudjeluju u zaštiti mora od onečišćenja i 'Marise-N', brod koji je stacioniran u Trstu i specijaliziran za čišćenje mora.
- Ova vježba je završni trenutak čitavog tjedna posvećenog zaštiti od onečišćenja mora. Želimo prikazati kakao se nafta u Kaštelanskom zaljevu čisti brodom specijaliziranim za te svrhe. Nadam se da je svima jasno da je Jadran zajedničko more, to je plitko more, zapravo zaljev i Hrvatska ne može ništa napraviti ako nešto sama pokušava. U slučajevima većih izljeva očekujemo i međunarodnu pomoć - kazao je Siniša Orlić, pomoćnik ministra mora, prometa i infrastrukture.
Dodao je i da je 'Marise-N' jedan od 16 brodova koje Agencija za pomorsku sigurnost ima stacionirane po Europi kako bi u trenutku izljeva bili što prije na licu mjesta.
- Mi imamo nekoliko tvrtki koje se bave sanacijom onečišćenja i zaštitom mora od onečišćenja. Ne možemo reći da smo nespremni, nemamo ovako veliki brod od 80 metara, ali imamo dovoljno za naše potrebe. Državnih brodova nemamo - kazao je Orlić.
Na pitanje da ocjeni spremnost naših snaga za ovakve katastrofe ocjenom od 1 do 10 rekao je da niti jedna zemlja nije spremna za katastrofalne izljeve, poput onog koji je bio u Meksičkom zaljevu, ali da bi našu spremnost ocijenio sedmicom. Istaknuo je da moramo poraditi na standardizaciji opreme i standardizaciji obuke ljudi.
Teren je za vrijeme trajanja vježbe iz zraka izviđao dron kojim je upravljao vatrogasac Dino Čaljkušić.
- Vidimo veliku površinu, imamo najbolji uvid iz zraka, a dron je jednostavan za upravljanje i jeftiniji je od izviđanja helikopterom ili zrakoplovom - objasnio je on.
Župan Blaženko Boban upozorio je da se više pažnje treba posvetiti onečišćenju mora koje uzrokuju brodovi koji idu prema Kopru i Trstu. Podsjetio je da je Županija dala vatrogascima jedan manji brod specijaliziran za čišćenje mora i otkrio da je razgovarao sa Zlatkom Komadinom o ideji da sedam primorskih županija zajedno nabave jedan veći brod za tu svrhu.
Nakon vježbe, kojoj je osnovni cilj bio spriječiti da ulje dođe do obale, lučki kapetan Davor Vidan bio je zadovoljan načinom na koji je vježba odrađena.
- Nadam se da nam sve ovo skupa neće trebati. Prvi put smo okupili ljude iz Splita, Šibenika, Rijeke, Zadra i Trsta. Teško je sve to skupa uklopiti. Mi nemamo veliku opremu u državi i procijenili smo da nam u slučaju ovakvog izljeva ta oprema ne bi bila dovoljna da brzo zaustavimo naftnu mrlju da ne dođe do obale, zatražili smo pomoć ostalih županija. U roku od 24 sata mi svu ovu pomoć možemo dobiti. Ulja su, istina, opasni onečišćivači i toksični su ako se udišu u većoj količini, ali kemikalije bi u manjoj količini napravile puno veću štetu, osim toga njih je gotovo nemoguće izvući jednom kad se nađu u moru - zaključio je Vidan.