Ako vas zanima i ako samo skrenete pažnju na takve vijesti, svakodnevno u medijima možete čitati o računalnom kriminalitetu, prevarama, krađama podataka, novca… Zbog toga je Policijska uprava splitsko-dalmatinska pokrenula projekt SafetyNet u sklopu kojeg su danas održali predavanje o kibernetičkoj sigurnosti u vijećnici Rektorata Sveučilišta u Splitu.
Računalni kriminalitet, posebice u segmentu računalne prijevare statistički je u porastu, a kao posebnost izdvaja se relativno jednostavan način počinjenja djela baziran na naivnosti i ponekad lakomislenosti žrtve.
- Već početkom 2023. godine odlučili smo, zbog porasta kriminaliteta iz domene računalnog kriminaliteta, pokrenuti akciju osvještavanja javnosti. Ta opasnost je tu i to nije nešto što se događa u filmovima koje gledamo na Netflix platformi nego je to nešto što se događa oko nas. Događa se u dnevnom boravku dok su roditelji na poslu ili se događa u dječjoj sobi dok roditelji gledaju navečer Kumove. To su nekakve životne situacije koje mi želimo približiti - rekao je Slobodan Marendić, načelnik Policijske uprave splitsko-dalmatinske. Stigli su na Sveučilište s jasnim ciljem, traže alate kako pristupiti određenim društvenim skupinama.
- Danas smo krenuli širiti naš projekt na studente. Nema boljeg modela nego da nas rektor i dekani sastavnica Sveučilišta u Splitu prihvate kao partnera, kao pozitivnu stranu koja donosi za početak samo informaciju, a zatim i alate kako se zaštititi od ovih događanja kojima svaki dan svjedočimo. Ponudit ćemo svoja znanja i informacije do kojih dolazimo i omogućiti recimo studentima forenzike i drugih fakulteta kojima je to važno da napravimo jedno istraživanje i damo odgovore na pitanje tko je najugroženiji. Računalni kriminalitet nije ekskluziva niti jedne društvene skupine. Ovo je nešto što se događa u svim kategorijama stanovništva i na puno bojnih polja - upozorio je Marendić.
S jedne strane postoje brojne mogućnosti koje nam digitalizacija daje, a s druge strane, pitanje je koliko se mi izlažemo kroz ulazak u mreže, mobitele i kompjutere, pitao se rektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Dragan Ljutić.
- Tako da je dobro da se kreće od Sveučilišta, od kolega dekana, pročelnika koji vode ovaj veliki sustav. Poplava je kojekakvih vijesti, ali ne samo vijesti. Imali smo prilike gledati filmove i vidjeti na koji način uz minimalno oduzimanje s vašeg konta netko može dobiti milijune dolara. Različiti su načini na koje kriminal nalazi svoje mjesto, ali imamo naše kolege koji se upravo time bave da nas obavijeste o čemu moramo voditi računa i paziti - kazao je prof. Ljutić.
Paško Ugrina naglasio je da je cilj prevencije informirati i osvijestiti građane te tako usporiti negativan trend.
Danas se može čuti gdje naći informaciju i savjet za zaštiti se. Ono što je jako bitno u ovoj projektnoj aktivnosti koja je jako ozbiljna je da vodimo računa i o tome što smo u ove dvije godine napravili, do koliko smo ciljanih grupa došli, je li taj broj u porastu ili padu i u konačnici sam indikator broja prijava ili pokušaja prijava računalnih prijevara ili bilo čega na internetu - zaključio je Ugrina.