Splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban potpisao je ugovore o sufinanciranju izgradnje stambenih jedinica u jedinicama lokalne samouprave s gradonačelnikom Trilja Ivanom Bugarinom, načelnikom Hrvaca Dinkom Bošnjakom i načelnikom Općine Gradac Matkom Burićem. Posrijedi je potpora zbrinjavanju mladih obitelji na njihovim područjima u iznosu od 250 tisuća eura.
'Raspisali smo javni poziv kroz četiri modela. Jedan je od njih kupnja nekretnina, zemljišta ili napuštenih objekata, za koji su se ove lokalne zajednice marljivo pripremile i kandidirale. Kroz naredne modele, koji nas tek očekuju, financirat ćemo izrade projektne dokumentacije, izdavanja građevinskih dozvola te opremanje objekata...
Čelnici Trilja, Hrvaca i Graca shvatili su da je briga o stambenom zbrinjavanju primarna - jer što će megalomanski projekti i objekti ako nema ljudi koji će u konačnici uživati na tim prostorima. U skladu s time, osmislili su ideje te iznimno revno i kvalitetno pripremili projekte. Kako njihov financijski potencijal nije dostatan za samostalnu provedbu, mi pomažemo lokalnim lokalnim zajednicama.
Sinergijski, dakle, surađujemo s čelnicima lokalnih zajednica kako bi mlade obitelji pronašle krov nad glavom. Sve je veći njihov interes za povratkom u našu Dalmatinsku zagoru, a mi uprežemo sve svoje fizičke i mentalne sposobnosti da im u tome pomognemo', istaknuo je župan Boban.
Napomenuo je kako je ideju potaknuo njegov zamjenik Stipe Čogelja.
'Splitsko-dalmatinska županija, na temelju bogatog iskustva u području stambene politike i zbrinjavanja mladih obitelji, zaključila je da jedinice lokalne samouprave najbolje poznaju potrebe svog stanovništva. U skladu s time, dvije općine i jedan grad odlučili su krenuti u projekte stambenog zbrinjavanja - bilo kupnjom zgrada, zemljišta ili ulaganjima u brownfield lokacije poput projekta Grada Trilja na području bivše tvornice Cetinka, gdje se planira izgradnja stambenih objekata za trajno zbrinjavanje mladih obitelji. Glavni je cilj i Županije da što više mladih ostane ovdje.
Upravni odjel za upravljanje nepokretnom imovinom, na čelu s kolegicom Anamarijom Bralić Silić, ključan je u ovom procesu. Taj odjel raspolaže državnom imovinom te pomaže mladim obiteljima i jedinicama lokalne samouprave da dođu do nekretnina za stanovanje ili gospodarsku djelatnost. U suradnji s Ministarstvom graditeljstva koje osigurava sredstva za samu izgradnju, Županija preuzima dio troškova vezanih uz kupnju, projektiranje i uređenje zemljišta. Time se stvara komplementaran i sinergijski učinak koji omogućuje lokalnim jedinicama da uspješno provedu projekte do kraja', kazao je dožupan Čogelja.
Na području bivše tvornice Cetinka projektira se 200 stanova. Grad Trilj, na čelu s gradonačelnikom Ivanom Bugarinom, ovim je ugovorom za kupnju zemljišta dobio financijsku podršku od 116 tisuća eura. Prijavio se i na natječaj Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine; ovih dana očekuje se potpisivanje sporazuma s resornim ministrom Brankom Bačićem.
'Kompletno je spremna projektna dokumentacija za kompleks. Grad Trilj već će ove godine izgraditi prvu zgradu na tom području.
Prema anketama koje smo proveli, čak je 360 zainteresiranih za kupnju stanova. Stoga smatram da je ovo pravi put za popraviti demografsku sliku Dalmatinske zagore uz, naravno, bolju prometnu povezanost. To je budućnost', konstatirao je gradonačelnik Bugarin.