Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Dominik Tomašević PONOVNO NA DINARI General Rahim Ademi: Nije bilo dogovora Tuđmana i Miloševića, Srbe smo zgazili!

PONOVNO NA DINARI General Rahim Ademi: Nije bilo dogovora Tuđmana i Miloševića, Srbe smo zgazili!

Rekao je da su Oluju nazvali operacija Kozjak, što je bila strateška varka da Srbi pomisle da će iz smjera Sinja i Vrlike udariti na Knin

Kao što smo već napisali, komemoracija za poginule pripadnike 7. gardijske brigade Puma bila je prilika za druženje bivših suboraca.

Među onima s kojima smo podno vrha Velika Divjakuša, koji se nalazi na 1708 metra nadmorske visine, porazgovarali za Dalmatinski portal, bio je general Rahim Ademi, koji je na komemoraciju stigao s unukom Vanjom.

- Posebno mi je drago što smo danas ovdje i što dajemo počast svim vitezovima koji su dali svoje živote za Republiku Hrvatsku, ovdje na Dinari. Uvijek se ponosim što sam imao posebnu čast da uz generala Antu Gotovinu i ostalim časnicima zapovijedam ratnicima Sedme gardijske brigade, koja je odradila skoro najteže zadaće u zoni odgovornosti Zbornog područja Split, zajedno sa 126. brigadom - kazao nam je general Ademi, te iznio nekoliko itekako bitnih povijesnih činjenica.

- Operaciju Skok 2 smo odradili na Šator planini, i stvorili uvjete za operaciju Ljeto 95. Tako smo stvarali uvjete za operaciju Kozjak, poznatiju kao Oluja. Nju smo nazvali operacija Kozjak, da izvedemo stratešku varku, jer je Kozjak planina iznad Kijeva, da Srbi misle da ćemo tuda direktno udariti na Knin iz pravca Sinja i Vrlike, a mi smo glavni napad izveli preko Dinare. To je bilo iznenađenje za Srbe.

Na ovo okupljanje je došlo i dosta mladih. Je li to zalog da će se i dalje pričati o Domovinskom ratu? 

- Bilo bi jako dobro da i dalje na ovim obljetnicama bude što više mladih, da se zna da ovo nije lako oslobođeno. U dijelu javnosti se nastoji plasirati teza da je Oluja bila dogovor između Tuđmana i Miloševića. To nije istina! Oni koji to tvrde, vrijeđaju sve nas, koji smo se borili pet godina u Domovinskom ratu. Jer, oslobađanje Knina nije trajalo pet dana, nego devet mjeseci smo ratovali, bez prestanka dane i noći. Dio toga po teškim vremenskim uvjetima, na Dinari je znali biti i minus 40 tijekom zime, uz snijeg, led i buru. Ali mi smo Srbe zgazili, imali smo logistiku, i naše helikoptere koji su tada također odradili velike zadaće - kategoričan je general Rahim Ademi.

Ističe da se nikad ne smije zaboraviti da je na Dinari poginuo 31 pripadnik Sedme gardijske, te se jedan još uvijek smatra nestalim. Da ne govorimo o poginulima iz ostalih postrojbi, iz Četvrte gardijske brigade, 126. brigade, iz postrojbi Hrvatskog vijeća obrane...

Vaša reakcija na temu