'Štrajk je uspio!' - kazali su sindikalni predstavnici sindikata Preporod, Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama i Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja u podne pred Kampusom Sveučilišta u Splitu, gdje su zajedno s brojnim članovima poslali poruku Vladi - ne odustajemo.
Uz zvižduke, parole i pljesak okupljenih na mostu na Kampusu, prosvjetni djelatnici dali su do znanja što misle o tretmanu svoje struke. Prema preliminarnim podacima koji su predstavljeni, u štrajku u četiri dalmatinske županije sudjelovalo je oko 6300 zaposlenika iz osnovnih škola, srednjih škola, fakulteta i javnih znanstvenih instituta.
Dio atmosfere jutros smo osjetili i sami - u zbornicama, hodnicima i atrijima obrazovnih ustanova, u razgovorima s onima koji su odlučili obustaviti rad i stati u obranu svoga dostojanstva.
- Mi nismo ovdje danas zato što smo protiv Vlade, ali je u ovom trenutku Vlada protiv nas. U ovom trenutku Vlada je protiv vlastitih zaposlenika - poručio je Matija Kroflin iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.
- Splitski dišpet, dalmatinski dišpet - pokazao je svoje. Mi rastemo, nećemo odustati sve dok ljudi iza nas imaju volju boriti se, imaju volju izložiti se za svoju poziciju, za poziciju svojih kolega i za bolju budućnost ove zemlje - nastavio je pred okupljenima kojima je zahvalio što su, unatoč zastrašivanju, sudjelovali u štrajku.
Također je istaknuo kako nikada nisu rekli da plaće nisu rasle, ali su mnogima drugima rasle daleko više nego obrazovnim djelatnicima. Ako se tako degradira znanje i obrazovanje, dodao je, onda se toj zemlji oduzima budućnost.
Zrinko Turalija iz Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama dodao je:
- Dalmacija je ponovno pokazala da je snažna, jaka i složna. Nema tog ministra, tog državnog tajnika, pa ni premijera koji može ignorirati ovu činjenicu i sve ove ljude koji sad stoje oko mene. Ovo iza su naše brojke! - poručio je Turalija, navodeći da je prema preliminarnim rezultatima 85 posto njihovih članova bilo u štrajku, kao i veliki broj nečlanova.
Željko Stipić iz sindikata Preporod očekivao je velik odaziv u Dalmaciji, a siguran je da ni u Slavoniji za dva dana, ni u preostalim regijama sljedećeg tjedna, neće biti lošiji.
- Naš pritisak samo raste, i znali smo to od početka. Znamo da protiv ovakve bahate i neosjetljive vlasti bitku možemo dobiti samo na duge staze - i spremni smo na to. Zato - hvala Vladi RH, hvala ministru Fuchsu koji se trudio smanjiti broj sudionika u štrajku, jer nas je time dodatno motivirao. S ovog mjesta poručujemo: omogućit ćemo svim našim članovima, u cijeloj Hrvatskoj, da dođu autobusima na Jelačićev trg - pa ćemo se tamo konačno prebrojati - najavio je Stipić.
Poruka štrajkaša koju, kaže, nije čuo samo danas, nego i u više škola diljem Hrvatske, može se svesti na jednu rečenicu - držite se zajedno.
- Jer jedino što ovu priču može dovesti u pitanje jest pokušaj da nas se zavadi. Ali evo, ovdje ispred Kampusa u Splitu, poručujemo jasno - to neće proći - rekao je Stipić, dodavši da je 78 posto članova sindikata Preporod sudjelovalo u štrajku.
Splićani su - iz osnovnih škola, srednjih škola, fakulteta - jutros bili glasni i složni. Poruka koju mnogi od njih ponavljaju svodi se na isto: dosta je ignoriranja, obrazovanje i znanost traže poštovanje - ne samo riječima, nego i u eurima.
U atriju Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB), sreli smo sindikalnog povjerenika Ivana Marasovića, izvanrednog profesora na elektrotehnici i računarstvu.
- Odaziv na štrajk, prema informacijama koje dobivamo preko grupa i direktne komunikacije, kreće se između 60 i 70 % u znanstveno-nastavnim zvanjima. Što se tiče ostalih službi - nenastavnog osoblja - taj je odaziv vjerojatno i veći, preko 70, čak i do 80 % - rekao nam je. Nastava se odvija u reduciranim uvjetima.
Na pitanje je li moguće privući mlade stručnjake u znanost, Marasović je rezolutan:
- Nikako. Ne možete nikoga privući za 1100 do 1300 eura. Realno gledano - konobari imaju veće plaće. Naravno, nikako ne omalovažavam druga zanimanja. I opet - plaća nije jedini problem. Ima puno drugih nepravdi, pogotovo prema nenastavnom osoblju - zaključio je Marasović - možda to kolegica može još bolje objasniti jer njih to konkretno tišti i pogađa.
Riječ preuzima Tanja Vrandečić, predstavnica nenastavnog osoblja na FESB-u:
- Plaće mojih kolega su često ispod prosjeka. Što se tiče nenastavnog osoblja, prvenstveno tražimo bolje sistematizacije, poštenije koeficijente. Problem je što na istim radnim mjestima imamo različite plaće ako uspoređujemo sveučilišta u Hrvatskoj. Međutim, postoje nepravde i unutar istih institucija - poručila je i posebno upozorila na egzodus pomoćnog osoblja:
- Spremačice kod nas imaju plaću od otprilike 800 do 900 eura neto, ovisno o stažu i osobnom odbitku. To je neusporedivo s onim što mogu zaraditi tijekom turističke sezone - kaže Vrandečić.
U Osnovnoj školi Manuš, danas štrajka oko 50 posto zaposlenika. Profesorica tjelesne i zdravstvene kulture Lana Jozipović kaže kako ih najviše boli ignoriranje:
- Borimo se za dostojanstvo naše profesije, a s time i za obrazovanje naše djece. Ljuti nas jer su druga zanimanja bolje plaćena od nas. Na Veleučilištu u Policijskoj akademiji imaju bolje koeficijente nego nastavnici i profesori u osnovnim i srednjim školama te fakultetima - poručila je Jozipović i pita se zašto je tako.
Na Kampusu smo razgovarali i s Helenom Bule s Pomorskog fakulteta, voditeljicom studentske službe:
- Koliko ja znam, na drugim sastavnicama, za ista radna mjesta i istu poziciju nije ista plaća. Radiš isti posao, a nisi jednako plaćen. To stvara veliko nezadovoljstvo. Među nama se stvara jaz, tuga... Više ti nije jasno, jer živiš u istoj državi, a pravila nisu ista - kazala je.
Što se tiče najave Vlade da im neće biti plaćen dan štrajka, Bule otvoreno kaže:
- Evo, nudim cijelu svoju plaću. Što da kažem? Ako treba pretrčati od Splita do Zagreba, svaki kilometar ću prijeći za svaki koeficijent koji nam fali - poručila je.