Tvrtka Tommy d.o.o., Prirodoslovno-matematički fakultet i Sveučilište u Splitu potpisali su ugovor o nastavnim bazama na osnovu kojeg će Tommy, povezivanjem prakse, znanosti i istraživačkog rada, za studente PMF-a organizirati izvođenje stručne prakse kako bi im omogućili stjecanje konkretnih praktičnih znanja i vještina. Praktična nastava će se izvoditi pod vodstvom i nadzorom nastavnika Sveučilišta i PMF-a, a mentori će im biti zaposlenici tvrtke Tommy.
Rektor Šimun Anđelinović nabrojio je prednosti koje praktični rad u realnom okruženju ima za studente te naglasio da je važno da je Sveučilište jedan od potpisnika ovog ugovora jer će se tako moći uključiti i ostale sastavnice.
- Kada radite u praksi neke stvari morate ponavljati svaki dan, a mi to u laboratoriju ne možemo napraviti, mi možemo imati jednu vježbu i to je to. Druga stvar koju u firmi imate, a na Sveučilištu nemate je rok. Treća je što studenti u jednoj aktivnosti povežu dvije ili tri stvari koje su naučili u više predmeta, što kada uče samo jedan predmet ne mogu povezati, a najvažnije je što se to znanje trajno pamti - kazao je Anđelinović.
Dualni sustav obrazovanja, dodao je, puno je više od same prakse.
- On znanje povezuje vertikalno, ali i praktički. Bez ovakvih povezivanja studenti izlaze s fakulteta bez pravog pečata prakse i jedno vrijeme lutaju, ne mogu se naći i ne znaju svoje potencijale. Najvažnije je što u ovome mi nudimo ne samo studente nego i naše laboratorije koji će napraviti neke pretrage ili analize za naše firme - kazao je Anđelinović.
Marin Kaštelančić, član Uprave Tommyja, pojasnio je da su PMF izabrali kao prvu sastavnicu s kojom će surađivati jer su specifična znanja koja stječu njihovi studenti danas standard na tržištu bez kojeg se ne može.
- Smatramo da ćemo napraviti iskorak i za naše poslovanje, ali i za te mlade ljude koji budu surađivali s tvrtkom Tommy. Dobit će realno okruženje u kojem se radi u Hrvatskoj, dobit će izazove koje mogu riješiti jedino sa znanjima i vještinama koje stječu ovdje, dobit će ogromnu količinu podataka koje mogu analizirati i predviđati određene trendove za što mislimo da je budućnost gospodarstva - kazao je Kaštelančić koji je uvjeren da će bez pravih analiza i predviđanja biti teško raditi na ovakvom tržištu.
- Možemo se svaki dan uvjeriti, čitajući razne medije, što se dogodi kada se rizici ne predviđaju, ali, s druge strane, mislim da će studenti dobiti priliku da svoju karijeru počnu u Tommyju ako im to bude dovoljno izazovno, ako shvate da je to njihov put i ako shvate da nam je svima zajednički cilj da ljudi ostaju ovdje i da se razvijaju u firmama na domaćem području - rekao je Kaštelančić i naglasio da drži da je ovo tek prvi korak suradnje sa Sveučilištem te da bi i ostale sastavnice trebale ići istim smjerom.
Dekanica PMF-a, Jasna Puizina, istaknula je da će studenti ovako imati priliku uspostaviti kontakt i suradnju s budućim poslodavcima, steći uvid u tržište rada, ostvariti bolji pristup tržištu rada, ali i steći potrebna praktična znanja i vještine.
- Promptno smo reagirali na ovu inicijativu i sve naše studijske programe prilagodili tako da smo uveli poseban izborni predmet - stručna praksa. Imamo prvu grupu studenata koji će odlaziti u naše nastavne baze odraditi taj predmet - kazala je ona i zaključila kako je ovo izvrstan primjer suradnje između akademske zajednice i gospodarskog sektora.