Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
PREGLED TJEDNA: Izbori
Tjedni pregled Piše: Damir Petranović

PREGLED TJEDNA: Izbori

Puljak je dobio koliko je očekivao, Šuta je - s obzirom na okolnosti - trijumfirao, a Kerumov rezultat zbilja je razlog za kolektivnu psihoanalizu

PONEDJELJAK Kampanja

Posljednjeg tjedna kampanje očekivano je uslijedio crescendo u uvredama i podmetanjima, i to po ustaljenom obrascu: što se kandidati više zaklinju u poštenu, fer i pristojnu utrku, to je jači njihov prljavi rad u pozadini.

Licemjerja je bilo na sve strane, proizvodnja lažnih vijesti dosegla je maksimum, a bilo je tu i očajničkih pokušaja obmane, parašpijunskih uradaka, proplamsaja notorne gluposti i kukavičkog bježanja od sučeljavanja.

UTORAK Svinjarije

Kako to obično biva, u fokusu su najviše bili oni koji su na vlasti i pokušavaju je obraniti - s time da se u splitskom slučaju dogodila još i neobično snažna, katkad i potpuno neracionalna fokusiranost ljevice na ljevicu, odnosno SDP-a i prirepaka na Puljka i prirepke, za koju je evidentno da je velikim dijelom bila motivirana osobnim animozitetima.

A možda malo i frustracijama jer im je, osim što su im oteti birači, politički identitet zapao u ozbiljnu krizu.

Ivica Puljak - a s njime i Bojan Ivošević, često kao glavna meta - ovog su tjedna proglašeni mizoginima na podosta bizarnim plakatima usred grada, bila je tu svinjarija s objavom tajno snimljenog razgovora s Ivoševićevom bolesnom i sada pokojnom tetkom, a pojavile su se i tajne snimke na kojima on i Puljak govore o stanju u kazalištu - a koje ne dokazuju ništa osim da je onaj koji ih je snimao vjerojatno počinio ozbiljno kazneno djelo.

Svakako najgnjusniji bio je pokušaj iskorištavanja imena pokojnog Borisa Dvornika u kampanji, i to najprizemnijim (i zapravo lažnim) konstrukcijama kako netko iz politikantskih razloga prezire lik i djelo jednog od splitskih, dalmatinskih i hrvatskih simbola - no dobro, svakome na dušu.

Već danas neki će se morati pogledati u ogledalo.

SRIJEDA Puljak i Kerum

Taj isti Ivica Puljak uspio je pregrmiti cijelu kampanju bez da se pojavio na ijednom sučeljavanju, čime se nadovezao na ionako skandaloznu praksu Andreja Plenkovića otprije nekoliko mjeseci, odnosno Tomislava Tomaševića na aktualnim izborima.

To što je njemu odgovaralo bježanje od javne kritike i simultanih napada sa svih strana, pa je pronašao prozirnu izliku da to čini iz higijenskih razloga jer se ne želi šporkati komunikacijom s Kerumom, najmanje nas zanima: radilo se o antidemokratskom potezu i teškom podcjenjivanju i izrugivanju građana, pa i vlastitih birača.

Pa će se onda čuditi bijednom odazivu od jedva 37 posto.

A spomenuti Željko Kerum - zapravo politička ruina koja živne svake četiri godine kako bi svijet podsjetila da doista postoji i da nije klinički mrtva - u ovoj kampanji sam sebe je ubio morbidnom izjavom o Andri Krstuloviću Opari.

Ili barem pokušao ubiti.

Čak i on je to shvatio, pa je nakon nekoliko tjedana ustrajnog odbijanja nekoliko dana prije izbora uputio javnu ispriku Krstuloviću Opari - što je zvučalo i izgledalo poprilično očajnički. O programu bolje i da ne govorimo jer kod njega je to sve vrlo lepršavo: prije četiri godine biračima je nudio nabrzinu sklepane crtarije novog grada kojega je nazvao 'Split 4', pa je logično da je ovom prilikom istu tu stvar nazvao 'Split 5'.

Tih skoro osam tisuća glasova, odnosno gotovo 15 posto, bez obzira na doista mizeran odaziv i bez obzira na značajno manji broj glasova nego prije četiri godine, rezultat je za jedno ozbiljno i stručno kolektivno promatranje.

ČETVRTAK Fijasko

SDP-ov Davor Matijević definitivno je imao kampanju za zaborav, a ni zajednička lista sa strankama Možemo i Direkt nije se proslavila.

Samo u zadnjem tjednu zabilježili smo začudan intervju predstavnika Možemo kao trenutno najljevije stranke u državi Marinka Biškića koji je kazao da mu se projekt Žnjana ne sviđa 'jer je megalomanski', a usput je i dao na znanje da bi nakon izbora mogao surađivati čak i s HDZ-om, mašala.

Dok je samom Matijeviću u sklopu imovinskih vratolomija u kojima je bio uključen iskočilo još jedno poprilično razorno otkriće: kao svjedok u (navodnoj) oporuci oko stana za koji se bori pojavljuje se njegov bivši punac kojega - kako i taj čovjek tvrdi - u to doba nije ni poznavao.

Na ljevici su očito bili ustrajni u tome da sami sebi stvore preduvjete za fijasko.

PETAK Plenković

U HDZ-u su se, s druge strane, stavili do kraja, što znači da se nakon agresivne i raskošne kampanje zadnjeg dana uoči predizborne šutnje u gradu glavom i bradom pojavio i Andrej Plenković. 

Čak je donio i poklon vrijedan dvadesetak milijuna eura - no ponovno je zaobišao sve gradske strukture i lovu iskrcao Sveučilištu kojega vodi, hm, njegov rođak. No dobro, ovom prilikom nećemo gledati u zube, uzaludno je.

Plenković u Splitu i dalje forsira princip 'ili se pokloni, ili se ukloni'.

SUBOTA Žnjan i bolnica

Dvije su nam stvari okupirale pažnju ove subote, u blagotvornom ugođaju koji donosi izborna šutnja.

Prva je 'soft' otvaranje Žnjana koji se pokazao kao vjerojatno najspektakularniji projekt u novijoj splitskoj povijesti: ako je ovo kupalište prije desetak godina bilo sinonim za kasabu na moru - iz političke korektnosti nećemo iznositi konkretne usporedbe - sada izgleda kao primorska ekstenzija Švicarske. 

I dokaz je da ovaj grad naprosto mora sanjati, promišljati i planirati ambiciozno.

Druga, a možda još važnija, stvar jest javni istup novog ravnatelja bolnice Kreše Dolića, koji je u Slobodnoj Dalmaciji napokon vrlo jasno i vrlo konkretno rekao da se splitski KBC naprosto više ne može krpati i da je gradu hitno potrebna nova suvremena bolnica.

Koju su posljednjih godina dobili i Osijek, i Rijeka, i Pula, i Šibenik - a da ne govorimo o Zagrebu koji je iskoristio obnovu od potresa i dobio, ili će dobiti, dvadesetak de facto sasvim novih objekata.

Da se ne lažemo, ovdje je definitivno stvar u politici. 

A Split je u tome - hvala Plenkoviću i njegovoj Vladi - u zadnjih desetak godina doslovno jebena stranka.

NEDJELJA Rezultati

U prvom krugu izbora Ivica Puljak dobio je koliko se očekivalo, kao što je u Gradskom vijeću očekivano dobio nerješiv problem.

Tomislav Šuta nije se samoubio niti doživio sudbinu Dragana Primorca - dapače, ima Gradsko vijeće na dlanu i šansu da u drugom krugu dobije na blitzkrieg. Potrebno je samo da kopira Puljkovu priču o 'oslobađanju Splita', a ako ima dovoljno političke drskosti možda i izbjegne sučeljavanja.

SDP, Možemo i Direkt zajedno su osvojili znatno manje glasova nego na izborima prije četiri godine, kada su nastupili odvojeno, pa je jasno da im bez ozbiljne rekonstrukcije slijedi potpuno propadanje. Tu možemo dodati i Ranka Ostojića koji je još jednom potvrdio status najvećeg splitskog političkog luzera, ne uspjevši ući ni u drugi krug izbora.

Ako nas pitate možda je i najporazniji podatak da u Gradsko vijeće - doduše tijesno - nije ušla lista koju su vodili Ante Zoričić i Ivica Grubišić Gire, vjerojatno najartikuliraniji i najstaloženiji kandidati za te funkcije.

Ali se zato na listi Mosta provukao krajnje neobični tip zapamćen po tome što se s dva promila alkohola automobilom zabijao u kontejnere.

I sad reci da ozbiljna politika i konkretan angažman ima smisla.

Vaša reakcija na temu