Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović PROJEKT ZAŽELI Za više od 200 starijih osoba osigurana je sretnija starost: 'Ne smije se dogoditi da netko umre, a nitko za to danima ne zna'

PROJEKT ZAŽELI Za više od 200 starijih osoba osigurana je sretnija starost: 'Ne smije se dogoditi da netko umre, a nitko za to danima ne zna'

'Ako se dogodi da država stane s financiranjem ovakvog programa, morat će nekako osigurati sredstva za nastavak projekta', najavio je načelnik Dugopolja

Općina Klis, u partnerstvu s Dugopoljem, Dicmom i Prgometom, ponovo je osigurala sredstva za projekt Zaželi.

Zahvaljujući tom projektu u četiri partnerske općine zajamčen je posao za 35 teže zapošljivih žena koje skrbe o 210 najosjetljivijih i najpotrebitijih korisnika. Među ženama koje će raditi na projektu su i naše sugovornice koje će pružati pomoć ugroženim članovima društva, a svaka od njih će raditi sa šest korisnika programa.

- Naš posao je da za njih odemo u trgovinu, kod liječnika, pomognemo im po kući, oko pripreme obroka, ali od svega im je najvažnije druženje. Većina ih ima obitelji koje dođu i pomažu, tako da nisu zaboravljeni, ali im nedostaje razgovora i druženja. Oni samo traže malo pažnje - ispričala nam je Meri Jurenić koja od samog početka radi na ovom projektu.

Naglasila je i kako su tijekom šestomjesečne pauze između provedbe projekta nastavili obilaziti svoje korisnike, jer su se njihovi štićenici naviknuli na svakodnevne posjete, a naviknule su se i zaposlenice projekta na svoje starije sumještane koje nisu mogli tek tako zaobići i zaboraviti.

Do sada je u ranijim fazama projekta u Klisu bila zaposlena i Danijela Marović koja će na prostorno velikom području nastaviti obavljati taj posao. Premda dnevno nekada prijeđe i po 40 kilometara u jednom i drugom smjeru, željno je iščekivala ponovni početak projekta.

- Šteta je što je to samo projekt, što to nije dio državnog proračuna. Projekt će prestati, a naši stari će ostati. Nemaju oni svi dovoljno velike mirovine da mogu platiti dom, treba im pomoć - naglasila je Marović koja smatra da je ovo jedan od najboljih projekata koji se financira EU sredstvima.

Koliko god su se njeni korisnici vezali za nju, priznaje i da se ona vezala uz njih.

- Jako su mi nedostajali, a onda vam se dogodi na neko od njih umre pa nam bude jako teško. Mora se i to dogoditi, ali je teško i emocionalno iscrpljujuće - priznala je Danijela Marović, no taj posao je ipak puno više ispunjava zadovoljstvom nego što je 'prazni'.

Kroz 28 mjeseci 35 žena će korisnicima pružati usluge potpore i podrške u svakodnevnom životu, a svaki korisnik će jednom mjesečno dobiti i paket osnovnih higijenskih potrepština. U Općini Klis zaposlit će se 10 žena koje će skrbiti o 60 korisnika. Njih 12 bit će zaposleno na području općine Dicmo, u Dugopolju će posao u okviru projekta dobiti sedam žena, a u Prgometu još njih šest.

- Od 2019. sudjelujemo u ovom projektu i zaista sam zahvalan našim partnerskim općinama i udrugama, kao i Centru za socijalnu skrb u Solinu. U Dugopolju je od tada preko 40 korisnika imalo skrb, a preko 10 žena se imalo priliku obučiti kroz taj posao. To je projekt kojeg moramo nastaviti. Ako se dogodi da država stane s financiranjem ovakvog programa, morat ćemo nekako osigurati sredstva za nastavak. Ne možeš ljudima oduzeti skrb, pogotovo kada ih naučiš na drugačiji standard. Tako da svaka nova godina financiranja veseli - rekao je Perica Bosančić, načelnik Općine Dugopolje. Smatra da je ovo puno humaniji način života u starosti, a uz to, nisu svi u prilici plaćati skup smještaj u staračkom domu.

- Dosta ljudi se libi prihvatiti takvu pomoć i prihvatiti tada nepoznate ljude u svoj stan, ali ako ih uspijete nagovoriti i ako im dovedete ljude u dom, vrlo brzo se sprijatelje i na kraju sami inzistiraju da im se ista osoba vrati. Stvaraju se plemenita prijateljstva i poznanstva. Mislim da trebamo mijenjati narativ kako je ovo neka vrsta milostinje. Ovo je projekt koji nam je potreban, jer zbližava zajednicu, a toga danas nedostaje. Da nam se ne dešavaju ružne priče da netko umre i da danima ne znamo da se to dogodilo. Ne smije nam se to dogoditi - zaključio je Bosančić. Projekt je vrijedan 1.470.000 eura, ali je društveni značaj projekta nemjerljiv.

- Ovo je hvalevrijedan projekt koji je puno olakšao rad i nama načelnicima, jer u zaseocima imamo puno starijih i nemoćnih osoba kojima je potrebna pomoć -  naglasio je Petar Maretić, načelnik Općine Dicmo gdje će 12 žena brinuti za više od 70 korisnika. Nositelj projekta, kao i svaki put do sada, je Općina Klis.

- Projekt je lijep, ljudski, pravedan i mislim da EU fondovi, osim infrastrukturnih projekata, kroz ovakve projekte daju mogućnost poboljšati standard stanovnika. Vjerujem da će projekt i nakon ove tri godine živjeti dalje i da nećemo imati problema s dobivanjem sredstava - poručio je Jakov Vetma, načelnik općine Klis. Ove godine projekt ukupno traje tri godine i do tada su stariji mještani Klisa, Dugopolja, Dicma i Prgometa na neki način osigurani i zbrinuti. Ako je suditi prema najavama, načelnici namjeravaju osigurati sredstva za nastavak ove priče.

Vaša reakcija na temu