Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović PULJKOVA UZDANICA Vijećnica Centra koja pjeva po pirevima htjela je propisati 'dress code' za novinare

PULJKOVA UZDANICA Vijećnica Centra koja pjeva po pirevima htjela je propisati 'dress code' za novinare

Traže se visoki estetski dosezi za Gradsku vijećnicu

Najdulja rasprava na Gradskom vijeću trajala je oko Poslovnika predstavničkog tijela. Intencija je, kažu, bila učiniti rad lokalnog parlamenta efikasnijim, sjednice kraćima. Oporba je smatrala da se ograničava demokracija, zbog niza predloženih primjedbi poput skraćivanja vijećničkih pitanja, dopune dnevnog reda s prijedlozima najmanje 72 sata ranije prije sjednice, izuzev ovlasti gradonačelniku koji može i prije zasjedanja... Na kraju su te odredbe poboljšane na inzistiranje oporbe i usuglašen je novi Poslovnik. Međutim, 'najzanimljiviji' prijedlozi nisu stigli do sjednice Gradskog vijeća, a zaista su nevjerojatni. U ime Puljkovog Centra je stiglo nekoliko inicijativa, no nisu dobili većinu niti na odboru. Jedan se tiče postavljanja vijećničkih pitanja.

'Predlažem da vijećničko pitanje može imati maksimalno 100 riječi', prijedlog je Marka Matijevića. Prijedlog nije prošao, pa ne čudi što se odboru nakon ovakve inicijative skraćivanje vremena postavljanja pitanja s 90 minuta na 60 činila i neloša ideja. Na kraju, na samoj sjednici dok se raspravljalo o pravilima maknuta je i ova odredba o trajanju pitanja. Nema ograničenja. Vijećnička pitanja su, inače, možda i najveći oblik neposredne demokracije jer izvršna vlast odgovara na konkretne upite. Često vijećnici 'prikupljaju' i pitanja građana pa ih postavljaju na sjednici. Naravno, moguća je zlouporaba instituta kako od oporbe tako i od predstavnika izvršne vlasti koji često odbijaju dati odgovor na sjednici i šalju ih pisanim putem samo da bi ispunili formu. Druga zanimljiva ideja je stigla od vijećnice Centra Ane Dorotić Čaljkušić koja je zbog medija tražila odredbu koja se tiče pravila odijevanja. 

'Predlažem dopunu Poslovnika još jednim člankom kojim bi se odredila pravila odijevanja (tzv. dress code) na sjednicama Gradskog vijeća i to za svaku osobu koja uđe u Gradsku vijećnicu. Naime, nije u redu da se vijećnice i vijećnici, izvjestiteljice i izvjestitelji i ostali sudionici generalno drže nepisanih pravila odijevanja tijekom sjednice u Gradskoj vijećnici (ili na nekom. drugom mjestu gdje se sjednica održava), a pripadnici medija dolaze često neprikladno odjeveni i na taj način ne poštuju instituciju u koju su ušli, a ni svoj posao u njoj', iznijela je. 

S obzirom na to da se u Banovinu svakako ne smije ući u kratkim hlačama, minicama i sličnoj neprikladnoj odjeći, pitanje je na koga i što je mislila vijećnica i čiji stil joj se ne sviđa. 

Prijedlog nije prošao.

Izdvojimo i inicijativu Ante Grubišića, vijećnika iz redova HSP-a koji je tražio da se klub lokalnih zastupnika može formirati i s dva člana. Također ideja nije prošla, što je i logično jer sama riječ 'klub' podrazumijeva najmanje troje prisutnih.

Vaša reakcija na temu