Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović PRVI DAN OGRANIČENIH CIJENA Razgovarali smo sa Splićanima o novoj mjeri Vlade

PRVI DAN OGRANIČENIH CIJENA Razgovarali smo sa Splićanima o novoj mjeri Vlade

'Kako bilo, uvijek ću imati koji euro za dobar sladoled i Hajduka'

Na snagu su stupile Vladine mjere za ograničenje cijena 30 proizvoda, koje su predstavljene prošlog tjedna, a prema starom paketu sniženi ostaju suncokretovo ulje, mlijeko, brašno, šećer, cijelo pile te svinjsko mljeveno meso.

Upitali smo građane što misle o novoj Vladinoj mjeri kojom je ograničila cijenu određenih proizvoda. Splićani njihov potez nisu dočekali pohvalama.


- Odnedavno živim sam, teško mi je govoriti kako je bilo prije. Ovako sam se odmah naviknuo na više cijene koje su nam posljednjih mjeseci uobičajene. Iako su vladine mjere za pohvalu, mislim da to neće uvelike utjecati na moj budžet. Svaki dan odem u trgovinu, kupim što mi treba i ne vidim kako će to smrzavanje cijena utjecati na mjesečnoj bazi. Treba platiti stanarinu, režije, hranu i ostale potrepštine. Svojim primanjima mogu sebi priuštiti sve to, lijepo živim, ali ne mogu ništa uštedjeti - kazao nam je mladić Ante.


Kompletna košarica proizvoda kojima je sada ograničena cijena na kraju prošle godine koštala bi 99.68 eura, a po novim cijenama bi, prema mišljenju Vlade, građani uštedjeli oko 23.49 eura. Unatoč tomu, penzionerki Anki od računa se, priča nam, redovno zavrti u glavi. 

- Ove mjere nitko na svom budžetu neće osjetiti. Otkako je euro uveden sve je zaokruženo na više i poskupjelo je. Najviše mi se zavrti u glavi kada u ljekarni, za lijekove koji su mi potrebni, trebam izdvojiti i do deset eura više u odnosu na prošlu godinu. Lijekovi i druge stvari za zdravlje su išle i do deset posto gore. Kupila sam prašak za probavu u petak za 7 eura, a danas je bio 11 eura. Što više da kažem. Govorimo o mizernim snižavanjima cijene krumpira, ulja i brašna, to je sve mazanje očiju - govori nam starija gospođa koju ovo pogađa zbog unučadi.

- Njih mi je najviše žao, kako će oni jadni živjeti kada odrastu. Srećom ću umrijeti pa to neću doživjeti. Ja ću se nekako snaći, penzija mi izdrži do kraja mjeseca jer sve važem. Lancun je od metra, pokrijem se s pola. Ratno sam dijete, znam što je neimaština, ali je ovo gore što je sada došlo. Sve raste, a mirovine su nam iste - zaključila je.

Kod higijenskih proizvoda Vlada je zamrznula cijenu paste za zube, gela za tuširanje i šampona te toaletnog papira, higijenskih uložaka i pelena, ali naša iduća sugovornica još nije bila u trgovini pa nije sigurna koliko će se sve to odraziti na njeno kućanstvo.


- Nisam još bila u spizu, ne mogu komentirati jesu li stvarno snizili cijene proizvoda. Vjerujem da će utjecati na budžet moje obitelji, ako će biti onako kako sam pročitala. Mislim da je neke osnovne artikle koje svi konzumiramo trebalo sniziti, otkako smo uveli euro osjeti se poskupljenje svega. Pitanje je li sve samo krivac valuta. Na sreću zaposleni smo suprug i ja, imamo dovoljno za normalan života, ali uvijek pazimo. Trebaju se pokriti režije i drugi troškovi. Sve raste, samo plaće ostaju iste - zaključila je Suzana.


Svi proizvodi imaju i posebnu oznaku pa ih lako možete prepoznati. Međutim, naš idući sugovornik Frane smatra da je to sve varka.

- Oni prvo dignu sve cijene, a onda ih kao snize. U svakom slučaju kupac je uvijek u gubitku, ali nešto se mora jesti i od nečeg se mora živjeti. Pratim cijene i ciljano kupujem, ali mnogo toga nije logično. Razumijem da će ženske potrepštine i šminke biti skuplje, ali hrana ne smije biti nedostupna ljudima. Ne znam kako oni s najmanjim primanjima uspiju živjeti od svoje mirovine. Iznos moje mirovine u nekim državama je iznos koji dobivaju socijalni slučajevi. Kako bilo, uvijek ću imati koji euro za dobar sladoled i Hajduka - poručio je veseli penzioner koji kaže kako mu je omiljena slastica također poskupila.


Stipe smatra kako nije mala razlika jer je košarica sada jeftinija 20 eura, ali u tome ne vidi dugotrajno rješenje.

- Ne idem redovito u dućan, ne pratim cijene proizvoda, ali osjetno je sve skuplje. Pa, mislim da će ovo dosta pomoći, smatram da je ljudima s malim primanjima ovo itekako važno. Penzioneri su najugroženija skupina građana, cijene rastu, a penzije su iste. Režije nisu toliko otišle gore koliko je hrana, mislim da bi trebalo ići ka nekim dugotrajnijim rješenjima. Ovo je gašenje požara - mišljenja je naš sugovornik.

Nova mjera primjenjivat će se do kraja ožujka sljedeće godine, a tek vrijeme će pokazati koliko će utjecati na budžet Hrvata.

Vaša reakcija na temu