Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Prvi dan škole donio gužve u Podstrani: Mještani govore da su djeca kasnila, načelnik tvrdi da nije istina

Prvi dan škole donio gužve u Podstrani: Mještani govore da su djeca kasnila, načelnik tvrdi da nije istina

Nova prometna regulacija naišla je na negodovanje jer su mještani izgubili prečice kojima su kratili put

Početak školske godine ponovo je 'pročačkao' nezaraslu ranu Podstrane – prometne gužve. Dok dio jutrošnjih putnika tvrdi da je stanje gore nego ikad i da djeca kasne u školu, načelnik općine Mijo Dropuljić uvjerava kako privremena regulacija prometa daje rezultate i da nezadovoljstvo dijela građana ne odražava stvarno stanje na terenu.

– Ne govore istinu oni koji kažu da je rano jutros bila prevelika gužva kroz Podstranu. Ujutro od sedam do devet gotovo i nema zastoja. To je rezultat nove prometne regulacije, ali uvelike tome pomaže naš prometni redar Mate koji regulira promet – rekao je Dropuljić.

Pojašnjava da se gužve javljaju tek nakon što redar ode, a kolona se, tvrdi, rijetko proteže dalje od hotela Lav.

– U prosjeku treba petnaest do dvadeset minuta da se prođe kritični dio kroz Podstranu. Prije su omiški autobusi i naš školski autobus znali stajati i po sat vremena, danas to više nije slučaj. Nijedan autobus jutros nije zakasnio. Prema podacima iz Prometa, čiji autobusi imaju GPS, vozili su dvadeset minuta do pola sata kraće nego inače – dodao je načelnik.

Našoj redakciji javila se čitateljica koja opisuje sasvim drukčije iskustvo. Kaže da je iz Omiša do Splita putovala puna dva sata i da djeca iz omiškog pravca nisu mogla na vrijeme stići u školu. Pritom navodi i kako prometni redar više ne regulira promet.

Dropuljić izričito opovrgava navode čitateljice.

– Mate je jutros regulirao promet i upravo zahvaljujući njemu gužve od sedam do devet gotovo nije bilo – rekao je i dodao kako se ozbiljniji zastoji stvaraju tek nakon devet i pol ujutro, kada redar više nije na terenu.

– Jutros se kolona stvorila tek između devet i jedanaest sati, i to ponajprije zato što je u Strožancu došlo do prometne nesreće. Nakon toga promet se ponovno normalizirao. Ne smijemo zaboraviti da je na ovom području još puno turista koji dodatno opterećuju prometnu infrastrukturu – objasnio je.

Dio vozača, bježeći od gužvi na Jadranskoj magistrali, kod restorana Amigos skreće na sporedne ulice, penje se prema naselju i zatim se spušta natrag kod Fabija. No, umjesto uštede vremena, na tom izlazu ponovno nastaje krkljanac jer se sva vozila moraju priključiti na magistralu pa se problem samo premješta. Upravo zbog takvih obilaznih kretanja uvedena je privremena regulacija prometa, kako bi se prometni tokovi barem djelomično smirili i razbili. Tako ovu odluku objašnjavaju u Općini. 

Podsjetimo, u Podstrani je od 15. kolovoza uvedena privremena regulacija prometa na području Strožanca donjeg i Miljevca. Ulice Podčelina, Bartola Kašića i dio Poljičkih knezova proglašene su jednosmjernima, a mjera će trajati do 15. studenoga. Riječ je o privremenom rješenju koje je sastavni dio prometne studije Općine Podstrana, a cilj mu je povećati sigurnost, smanjiti tranzitni promet i prikupiti podatke za daljnje prometno planiranje.

Dropuljić pojašnjava da se radi o probnom modelu.

– Rekao sam ljudima da ćemo, ako bude kolaps, odmah vratiti staro stanje. Za sada funkcionira. Ne funkcionira jedino onima koji su prije kružili pet minuta, a sada im treba petnaest do dvadeset. Ali važno je da autobusi i djeca dođu na vrijeme – naglasio je.

Posebno ističe da Općina ima vlastiti školski autobus koji financira Županija i koji nakon svakog školskog sata vraća djecu kući bez potrebe da prelaze magistralu.

– Mojoj djeci se nikada nije dogodilo da prelaze magistralu, jer autobus često vozi i zaustavlja se na svakoj stanici, u jednom i drugom smjeru. Roditelji često voze djecu sami, kao da su od cukra. Nema potrebe za tim jer imaju osiguran besplatan prijevoz – poručio je.

Iako priznaje da u pojedinim ulicama postoji problem sigurnosti zbog prebrze vožnje, Dropuljić smatra da je stanje ipak bolje nego prije.

– Mogli smo čekati izgradnju obilaznice, ali morali smo nešto poduzeti. Ako smo barem malo smanjili gužvu i omogućili da autobusi normalno voze, napravili smo puno. To što će netko morati krenuti deset minuta ranije na posao, mislim da nije problem – zaključio je.

U slučaju da se pokaže kako privremena regulacija ne donosi očekivane rezultate i da se gužve povećavaju, sve se, prema njegovim riječima, može vratiti na staro. Za sada ipak smatra da novo prometno rješenje pokazuje pomake nabolje, a hoće li ga i građani doživjeti jednako, pokazat će vrijeme.

Vaša reakcija na temu