Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: KBC Split PRVI PUT U HRVATSKOJ: U splitskoj bolnici izvršen poseban zahvat, uspješno operiran 67-godišnjak

PRVI PUT U HRVATSKOJ: U splitskoj bolnici izvršen poseban zahvat, uspješno operiran 67-godišnjak

Implantirana leća razvijena uz pomoć AI-ja

Prvi put u jednoj od javnih zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj - u  Kliničkom bolničkom centru Split - izvršena je operacija mrene i implantirana umjetna leća (IOL-intraokularna leća) razvijena zahvaljujući posebnoj tehnologiji uz pomoć umjetne inteligencije (AI-artefitial inteligence) s fokusom za korekciju vidne oštrine na svim udaljenostima. 

Ova je leća posebno vrijedna za pacijente koji žele smanjiti ili eliminirati ovisnost o naočalama, vode aktivan način života i trebaju fleksibilne vizualne performanse te su ranije oklijevali odabrati multifokalne leće zbog zabrinutosti oko noćnog vida. 

'Zahvat je trajao 20-ak minuta, a 67-godišnji pacijent je 24 sata nakon operacije imao 100% vidnu oštrinu bez ikakve korekcije. Vrijedni rad, trud i zalaganje cijelog niza djelatnika Klinike za očne bolesti kroz nekoliko generacija, mogućnost rada na vrhunskoj opremi koja je nabavljena uz suglasnost MZ RH i ravnateljstva KBC Split, omogućili su ovaj vrijedan iskorak u našoj ustanovi. Zahvaljujemo svima na vrijednom doprinosu u podizanju kvalitete zdravlja naših pacijenata', istaknuo je prof. dr. sc. Kajo Bućan, dr. med., predstojnik Klinike za očne bolesti i voditelj oftalmoloskog tima na ovom zahvatu.

Uspješnosti zahvata pridonio je veliki broj djelatnika Klinike za očne bolesti koji su angažirani u pripremi operacije, ali i sudjelovali u istoj: liječnici Ivona Bućan, Šime Kabić i Ivan Rajčić, više medicinske sestre Tanja Plazibat, Marijana Sirovica i Anamarija Puljić, medicinska sestra Sanja Ćurić i drugi. Operaciji je nazočio i Marijan Bajić, predstavnik tvrtke Medops d.o.o. koji zastupaju tvrtku Rayner gdje je dizajnirana i napravljena ova IOL. 

Rayner Galaxy IOL prva je intraokularna leća (IOL) razvijena korištenjem modeliranja umjetne inteligencije. Njena spiralna optika smanjuje optičke kompromise često povezane s tradicionalnim multifokalnim lećama. Rayner Galaxy IOL ima glatki, spiralni optički profil koji prirodnije raspoređuje svjetlost po mrežnici. Rezultat je kontinuirani raspon vida s poboljšanom jasnoćom na blizinu, srednju udaljenost i daljinu - plus značajno smanjeni haloi (svjetlosni prstenovi ili lukovi) i odsjaj u uvjetima slabog osvjetljenja. 

Vaša reakcija na temu