Udruga ANST 1700 drugu godinu za redom nastavlja s projektom 'Rastimo stvarajući' kojim se potiče razvoj poduzetničkih vještina u djece i mladih. Aktivnosti projekta doprinose stvaranju mogućnosti za djecu i mlade da izvan redovitog odgojno-obrazovnog sustava steknu znanja i vještine te poboljšaju kvalitetu života u skladu sa svojim interesima i sposobnostima. Dramske, likovne i kreativne radionice potiču razvoj kreativnosti, stvaralaštva i poduzetničkih vještina te zdravih stilova života. Sudionici u aktivnostima projekta dobivaju priliku da provedu vrijeme u zdravom i sigurnom okruženju te razvijaju prijateljstva i pozitivne socijalne kontakte. Osiguravajući strukturirano i organizirano slobodno vrijeme umanjuju se rizični i jačaju zaštitni faktori na razini društva, obitelji i pojedinca.
Ciklus radionica pod nazivom 'Večernja škola za mlade' obrađuje brojne društvene teme bliske mladima kroz izvođenje skečeva. Glumci kroz kratke komične prikaze prikazuju kako se društveni problemi odražavaju na njihove živote, kako ih percipiraju i kako se s njima nose. Ovaj pristup se pokazao kao vrlo učinkovit način za obrađivanje društvenih tema i problema kroz smijeh i humor. Kada ih izvode mladi glumci, mogu biti vrlo učinkoviti u prenošenju poruka široj populaciji njihovih vršnjaka koji se s njima identificiraju te tako lakše shvaćaju i prihvaćaju poruku koja se prenosi.
Socijalna animatorica Hrvojka Lovrić i asistentica u provedbi dramskih radionica Antonia Popić su zadužene za osmišljavanje scenarija, usmjeravanje glumaca i organizaciju provedbe.
Uz posao koji poduzetništvo donosi, često se zanemaruje razvijanje kreativnosti i estetskih vrijednosti koje su izuzetno važne u mnogim područjima života. Zato su kreativne radionice održane za mlade poduzetnike bile sjajna prilika za učenje novih vještina, ali i opuštanje. Sudionicima je proces izrade maski od gline bio izvrstan primjer istraživačkog pristupa stvaralaštvu. Eksperimentirali su s materijalom i razvijali vlastite ideje o oblikovanju. Izvoditelji kreativnih radionica su Petar Bilić, Waldorfski pedagog i Milana Stojić Veža, akademska slikarica.
Kroz projekt se ujedno i s djecom provode sociopedagoške radionice koje kombiniraju pedagoške i likovne elemente kako bi se razvijala dječja kreativnost i samopouzdanje. Voditeljice radionica su Milana Stojić Veža i Josipa Kokorić Tomašević, dipl. teol. Svaka radionica prilagođena je dobi grupe polaznika i strukturirana tako da se prvo daje uvod u temu kroz pričanje priče ili sociopedagošku igru, čime se djecu potiče da raspravljaju o zadanoj temi te nakon toga prenose iskustvo kroz likovne radove koji odražavaju njihove interese. Nakon stvaranja, djeca su ohrabrena da svoje radove podijele sa skupinom kako bi dobili povratne informacije i osjećali se sigurno pri dijeljenju svojih osjećaja.
Projekt financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Partneri su Obrtno-tehnička škola Split, Komercijalno-trgovačka škola Split i OŠ Mertojak, dok su suradnici na projektu GK Mertojak i Udruga veterana Hrvatske ratne mornarice. Program je kreiran prema standardima učinkovitih preventivnih programa i temeljen na rezultatima brojnih istraživanja i to tako da se kroz strukturirano i organizirano slobodno vrijeme korisnika provodi informiranje i edukacija o poduzetništvu kao vještini koja razvija sposobnost pojedinca da se prilagodi izazovnim situacijama i razvija strategije za suočavanje s problemima.
Više informacija o projektnim aktivnostima možete pronaći na web stranicama udruge: https://anst.hr ili na društvenim mrežama Facebook i Instagram pod imenom ANST 1700. Kontakt: 1700anst@gmail.com, Doverska 11, Split.