Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
RATNI ZLOČIN Komandant 75. motorizirane brigade RSK optužen za smrt hrvatskih branitelja

RATNI ZLOČIN Komandant 75. motorizirane brigade RSK optužen za smrt hrvatskih branitelja

Dragan Harambašić tereti se da je tolerirao nezakonite radnje podređenih

Županijsko državno odvjetništvo u Splitu podiglo je optužnicu za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika protiv pukovnika JNA 73-godišnjeg Dragana Harambašića, koji je za vrijeme rata zapovijedao 75. motoriziranom brigadom RSK na području okupiranog Drniša. 

Terete ga da nije poduzeo potrebne mjere i radnje da spriječi nezakonite radnje pripadnika brigade u razdoblju od početka prosinca 1992. do 19. srpnja 1993. godine premda je znao da u okupiranim naseljima pod kontrolom njegove brigade njegovi podređeni čine ratne zločine, odnosno da preostalo stanovništvo hrvatske nacionalnosti ubijaju, zlostavljaju, tuku, maltretiraju, zatvaraju, siluju, pljačkaju, pale, miniraju i uništavaju stambene, gospodarske, kulturne i katoličke vjerske objekte. 

Ohrabreni njegovim držanjem i ponašanjem, navodi se u optužnici, podređeni su nastavili s činjenjem ratnih zločina pa su 3. veljače 1993. u zaseoku Popovići u mjestu Prominski Bogatići ranili i zarobili dva hrvatska branitelja. Obojicu su zlostavljali, tukli nogama, šakama, kundacima i drugim tvrdim predmetima. Prvi je branitelj zadobio prijelom vratne kralježnice i nosnih kostiju te je zbog toga i strijelne rane lijeve lopatice preminuo idućeg dana. Drugi branitelj je zadobio brojne podljeve, nagnječenja i prijelome. Nakon mučenja ustrijelili su ga u glavu.   

Harambašić nije u dosegu hrvatskih tijela progona pa je predloženo suđenje u odsutnosti. 

Vaša reakcija na temu