Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Joško Šupić Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo: Ključni plinovi su unutar granica normale, nema rizika za zdravlje ljudi!

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo: Ključni plinovi su unutar granica normale, nema rizika za zdravlje ljudi!

Ako vidite ovih šest parametara koji se mjere, onda možete sa sigurnošću reći da se ne događa ništa jako, osim nesnosnog smrada

Gradonačelnik Andro Krstulović Opara je kazao da je jedan od zaključaka sastanka s predstavnicima svih opcija Gradskog vijeća promptni dolazak stručnjaka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Ravnatelj ove nacionalne institucije doc.dr.sc. Krunoslav Capak prije eventualnog dolaska u Split komentirao nam je stanje na osnovu izvještaja kvalitete zraka. Kako kaže, pogledao je izvještaje za prošlu godinu i nove kojima se mjere tipični odlagališni plinovi, amonijak, merkaptani i vodikov sulfid, koji se u ovoj fazi truljenja nalaze u velikim količinama. 

- Ova mjerenja ukazuju na to da je sve ispod graničnih vrijednosti, i temeljem toga se može reći da su ti ključni plinovi unutar granica normale koje su, inače, određene tako da štite zdravlje vulnerabilnih skupina. Može se na osnovu ovoga reći da nema rizika za zdravlje ljudi - kazao nam je.

Što je s tezom da se ne zna zapravo što je s onim što se ne mjeri, upitali smo ga. Također, zanimalo nas je i njegovo mišljenje koji bi se plinovi još eventualno trebali mjeriti. Pojasnio nam je da u normalnim okolnostima ono što se mjeri određuje se studijom utjecaja na okoliš gdje resorno ministarstvo rješenjem 'naređuje' mjere, a između ostalog - mjesto, frekvencije i parametre mjerenja.

- Nisam vidio studiju utjecaja okoliša, piše li ili ne još nešto dodatno, ali ako vidite ovih šest parametara koji se mjere, neki od prije, a neki u međuvremenu uvedenih, onda možete sa sigurnošću reći da se ne događa ništa jako, osim nesnosnog smrada - ustvrdio je.

Kako je rekao, merkaptani strahovito smrde i izazivaju gađenje, narušavaju kvalitetu života, to može djelovati na stres pa indirektno utjecati na zdravlje ljudi, ako se prekorače dugotrajno vrijednosti.

- Ali te koncentracije su u sanaciji Karepovca na razini smetanja, a ne one koje imaju utjecaj na zdravlje. Trebali bi biti višestruko veća i dugotrajna odstupanja da bi imali utjecaj na zdravlje - obrazložio je.

Osim ovih parametara, još bi neki stručnjak, kaže, eventualno mogao uvrstiti hlapljive organske spojeve.

- To ne može ići brzo i zbog sustava javne nabave, ali na temelju ovih mjerenja sada može se s priličnom sigurnošću reći da nema ni tu prekograničnih oštećenja - smatra.

S tim da ne bi imao ništa protiv ako investitor proširi parametre mjerenja da bi umirio javnost. Inače, drži i da bi investitor trebao kompromisno nastupati, pa ako vidi da su vrijednosti visoke ili strahovito smrdi zbog temperaturnih inverzija može usporiti radove ili možda i zaustaviti.

- Ono što je važno je da je to uništavanje zdravlja počelo gomilanjem otpada i što nismo ništa poduzeli da ih smanjimo, i počeli uvoditi red u sustav zbrinjavanja otpada barem prije 20 godina. Opasno je ako se ne sanira jer odlagališni plinovi ionako izlaze i neki odlaze u podzemlje, odnosno u procjedne vode i onečišćuju podzemne vode i more. A to je strašno - poručio je.

Vaša reakcija na temu