Domovinski pokret Splitsko-dalmatinske županije reagirao je na izjavu Josipa Milata, bivšeg predsjednika Udruge antifašista Splita, koji je izjavio kako mu je tužno to što neki branitelji tvrde da su oni stvorili Hrvatsku.
'Takva izjava nije samo krajnje uvredljiva prema hrvatskim braniteljima koji su životima branili i izborili slobodnu, suverenu i demokratsku Hrvatsku, već predstavlja pokušaj bezočne povijesne manipulacije i zamjene teza. Kako je jasno istaknuo akademik Ivan Supek, ugledni ljevičar i moralni autoritet: 'Europski antifašisti su nakon rata gradili demokraciju. Naši - komunističku diktaturu'. Europska unija u više je rezolucija, uključujući onu iz 2009., jasno osudila komunizam kao totalitarni režim, izjednačivši ga s nacizmom i fašizmom. No, hrvatski 'antifašisti' okupljeni u Savez antifašističkih boraca i njima bliske organizacije nikada se nisu jasno i javno distancirali od zločinačkog komunističkog režima', poručuju iz Domovinskog pokreta.
Dodaju kako oni taj režim i dalje smatraju svojim temeljem, iako je obilježen masovnim kršenjem ljudskih prava, Golim otokom, montiranim suđenjima i političkim likvidacijama te masovnim zločinima nad civilima kako u II. svjetskom ratu, tako i poslije II. svjetskog rata.
'Split je dio hrvatskog povijesnog, državnog i kulturnog identiteta daleko prije 1945. godine. Već u 10. stoljeću Split je pod vlašću hrvatskih kraljeva, a 1882. dobiva prvu hrvatsku narodnu upravu. Nakon kraha Austro-Ugarske 1918., Split ulazi u jugoslavenske državne tvorevine sve do raspada Jugoslavije, kada u Domovinskom ratu hrvatski branitelji oslobađaju i brane grad od agresije JNA. U komunističkoj Jugoslaviji Split je, poput cijele Hrvatske, bio podvrgnut represiji; obilježen odmazdama, političkim progonima i gubitkom osnovnih sloboda. Takva 'pobjeda antifašizma' bila je tek zamjena jedne okupacije - drugom, totalitarnom diktaturom', poručuju iz Domovinskog pokreta.
Ističu kako Hrvatsku nisu stvorili komunisti ni tzv. 'antifašisti' koji se i danas skrivaju iza tog naziva, već hrvatski narod, a obranili su je hrvatski branitelji u Domovinskom ratu.
'Hrvatska nije nastala 1945., niti 1943. na ZAVNOH-u - hrvatska državnost ima tisućljetni kontinuitet, od narodnih vladara i vlastitog Sabora, preko različitih oblika državnosti u kojima je hrvatski narod uživao više sloboda nego u komunističkoj Jugoslaviji, sve do međunarodno priznate Republike Hrvatske iz 1991. S kojim pravom Milat i njemu slični pokušavaju osporiti doprinos hrvatskih branitelja? Branitelji su 1991. godine branili Hrvatsku kada je njezino postojanje bilo istinski ugroženo - ne apstraktnu 'tvorevinu' iz 1945., nego pravo naroda na slobodu i državu, koje su napali upravo nasljednici onih istih ideoloških struktura koje se danas lažno predstavljaju kao 'antifašisti', poručuju iz Domovinskog pokreta.
Današnji 'antifašisti', smatraju, pokušavaju prikriti svoje stvarno lice, rebrendirati komunistički legitimitet i prisvojiti zasluge koje im ne pripadaju. Sve dok se jasno ne distanciraju od komunističkog režima i njegovih zločina, napominju, nemaju se moralno pravo pozivati na europske antifašističke vrijednosti, niti prisvajati hrvatsku državnost.
'Jedini istinski hrvatski antifašisti su hrvatski branitelji - oni koji su se 1991. godine suprotstavili velikosrpskom fašizmu, komunističkom naslijeđu i svakom obliku totalitarizma, boreći se za slobodu, demokraciju i neovisnu hrvatsku državu. Njihova borba bila je čista i časna, i zahvaljujući njoj Hrvatska danas postoji kao slobodna i suverena država. Komunisti su pod plaštem 'antifašizma' preuzeli vlast bez demokratskog legitimiteta i uspostavili totalitarni režim u kojem su osnovne slobode bile sustavno ukinute. Njihovo naslijeđe nije europski, već sovjetski antifašizam', zaključuju iz Domovinskog pokreta.