Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović REGIONALNI CENTAR KOMPETENTNOSTI 'Obrtna tehnička škola Split sad ima najbolju moguću opremu'

REGIONALNI CENTAR KOMPETENTNOSTI 'Obrtna tehnička škola Split sad ima najbolju moguću opremu'

'Tradicionalnim zanimanjima dodajemo dašak moderne tehnologije kako bi učenici bili još konkurentniji'

Splitska Obrtna tehnička škola privela je kraju sve aktivnosti iz prve faze projekta uspostave Regionalnog centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko-dalmatinske županije. Druga faza koja obuhvaća samu gradnju okončat će se do početka ljeta, stoga će biti u funkciji već iduće školske godine.

Regionalni centar kompetentnosti izgrađuje se kao mjesto izvrsnosti strukovnog obrazovanja u području elektrotehnike i računalstva za Splitsko-dalmatinsku županiju. Ujedno je poveznica između gospodarstvenih subjekata i obrazovnih ustanova s ciljem prilagodbe strukovnog obrazovanja zahtjevima tržišta rada i najnovijim tehnologijama. 

Poseban naglasak stavljen je na moderne metode rada s polaznicima - redovitim učenicima ili odraslima - u smislu razvoja postojećih redovnih programa i uvođenja novih u sektoru elektrotehnike i računalstva kroz suradnju s ostalim strukovnim srednjim školama, visokim učilištima, poslodavcima i obrtnicima. Sukladno navedenom, Obrtna tehnička škola Split dobila je  suglasnost Ministarstva obrazovanja i znanosti za izradu Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za zanimanja tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom te pomoćni računalni serviser, prvo pomoćno zanimanje u sektoru računalstva u Hrvatskoj prilagođeno osobama s posebnim potrebama. 

Milivoj Kalebić, ravnatelj Obrtno tehničke škole Split, na svečanoj konferenciji istaknuo je kako su proteklih 14 godina, koliko u okviru Erasmusa putuju po Europi, posjećivali višestruko bolje opremljene škole u Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj i drugim državama, a kako, zahvaljujući ovom projektu, sad imaju najbolju moguću opremu.

'Uvjeti koje ćemo imati od sljedeće godine kad se otvori RCK bit će najadekvatniji za obrazovanje. Velika nam je čast što naše učenike možemo dovesti do željene razine znanja bez lošije pozicije u odnosu na druge u Europskoj uniji. I dosad smo bili zadovoljni njihovim postignućima, ali nikad prije nismo imali vrstu i kvalitetu opreme kao sada', kazao je ravnatelj Kalebić, konstatiravši kako se trud u protekle tri i pol godine zasigurno isplatio. 

Referirajući se na opremu, izdvojio je, među ostalim, električno vozilo kao i kompletno Audi vozilo namijenjeno samo edukaciji. Uključuje, nadalje, robotske ruke, nova računala s popratnim programima, raznorazna pomoćna sredstva…

'Obrazovati u strukovnim školama znatno je teže nego, primjerice, u osnovnim i gimnazijama, gdje je na raspolaganju velik broj ispitnih zadataka, priručnika, radnih bilježnica… U strukovnim školama profesori su više-manje oslonjeni na sebe, moraju izmišljati kako će učenicima na jednostavan i blizak način prenijeti znanje, što je prilično mukotrpno i neujednačeno. Sada uz opremu dobivaju i puno radnih materijala', dodao je. 

Ukazao je i na povećanje interesa za upis strukovnih škola u proteklih desetak godina. Temelji to u nedostatku takvih profila na tržištu rada kao i dobrim plaćama za hrvatske prilike. 

'Preporučujem svima koji imaju sklonosti ka ovakvim strukama da upišu strukovne škole. Otvoreni su im i putevi prema daljnjem napredovanju - na stručnim studijima i fakultetima. Prošlo je vrijeme u kojem su učenici bili osuđeni na 'šporke ruke' i 'plave trliše' do kraja života. U našoj školi mogu se i prekvalificirati, steći znanja koja će im osigurati budućnost', poručio je. 

Da Obrtna tehnička škola Split ide ukorak s vremenom i obrazuje učenike za sutrašnjicu, potvrđuje i primjena umjetne inteligencije. Duje Krivić, koji predaje nastavne predmete iz skupine drvodjelskih zanimanja, fokusiran je upravo na digitalne tehnologije. 

'Pokušavamo tradicionalnim zanimanjima dodati dašak moderne tehnologije kako bi učenici bili još konkurentniji no što su sada. Trenutno se najviše bavimo 3D printanjem i 3D modeliranjem. Recimo, s 3D printerima stolari sebi mogu pripremiti šablone i pomoćni alat, kreirati makete namještaja, odnosno vidjeti što se događa s proizvodima prije njihove realizacije. Koristimo, dakle, softvere koji ubrzavaju procese te poboljšavaju proizvode', pojasnio je profesor. 

Radosno iščekuje izgradnju centra. Tvrdi, naime, kako će, pored učenika, uživati i nastavnici jer će lakše organizirati nastavu. 

Tomislav Đonlić, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu , tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije, izrazio je zadovoljstvo što će RCK uskoro zaživjeti u potpunosti. Percipira ga vrlo bitnim kako na području županije tako i na razini cijele Hrvatske. 

'Velik je prostor unutar obrazovanja za prekvalificiranje radne snage, to jest obrazovanje odraslih. Zasigurno će i ova škola s drugim regionalnim centrima kompetentnosti u Hrvatskoj, uključujući našu Turističko-ugostiteljsku školu, popuniti taj prostor preuzimajući aktivnu ulogu u budućnosti. Posrijedi je područje koje će sljedećih desetak godina biti intenzivno zastupljeno s obzirom na stalne promjene na tržištu rada koje iziskuju upravo kontinuirano prekvalificiranje - bilo kroz formalne ili neformalne oblike obrazovanja', istaknuo je pročelnik Đonlić. 

Mladima je ujedno poručio kako su obrtnička zanimanja itekako potrebna. Dijeli stav ravnatelja Kalebića kako su lako zapošljivi po završetku obrazovanja u sektorima poput elektrotehnike, računalstva, strojarstva kao i da će dobro zarađivati, što je, po njemu, motiv koji ih dodatno mobilizira. 

Među učenicima koji su već iskusili benefite projekta su Toni Maslov i Žarko Zdilar. Sudjelovali su izradi fotonaponskog sustava. Složili su se kako je bilo teže usvojiti teoriju, a kako su praksu, uz pomoć profesora, lako primijenili. 

'Opremu koju smo dobili prvo smo dosta dugo teoretski obrađivali jer nismo bili upoznati s njenim komponentama, ali sva sreća profesori su nam puno pomogli. Opremu smo polako spajali te fotonaponski sustav za pet-šest mjeseci priveli kraju', komentirao nam je Maslov. 

Ukupna je vrijednost projekta 6.633.235,57 eura koje u 100%-tnom iznosu financira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda kroz Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. Dodatna proračunska sredstva Splitsko-dalmatinske županije iznose 192.620,30 eura.

Vaša reakcija na temu