Dočekat ćemo dan kada će s brze ceste Solin-Klis pogled prema impresivnoj tvrđavi Klis biti oslobođen siluete repetitora koji desetljećima narušava njezin povijesni karakter. 'Rugoba', koja desetljećima prkosi na Kružićevoj kuli u sklopu tvrđave, šaka je u oko na cjelokupnom povijesnom zdanju.
Konačno se postigao dogovor između tvrtke Odašiljači i veze (OIV) i Općine Klis, a danas je potpisan sporazum kojim se najavljuje premještanje ključne infrastrukture za prijenos radijskih, televizijskih i mobilnih signala na novu lokaciju - južno od naselja, iznad obilaznice prema Splitu.
Povijesni lokalitet tako dobiva priliku vratiti svoj izvorni izgled, bez metalne grdosije koja je dosad dominirala njegovim vrhom.
- Mnogi od nas još nisu bili ni rođeni kad je repetitor postavljen. Njegova svrha bila je osigurati dostupnost medijskih sadržaja, ali se u međuvremenu promijenila i funkcija tvrđave i način života na ovom području - rekao je predsjednik Uprave OIV-a Mate Botica, dodajući kako se konačno pronašla nova lokacija koja će omogućiti jednaku dostupnost signala, bez narušavanja kvalitete usluga.
Infrastruktura OIV-a na tvrđavi godinama je bila izvor nezadovoljstva, posebice zbog ograničenja u obnovi i utjecaja na vizuru. Botica priznaje: ni njemu, ni načelniku Općine Jakovu Vetmi, nije bilo ugodno gledati repetitor na jednom od najpoznatijih hrvatskih kulturno-povijesnih spomenika.
- Nagrđuje krajolik, ali moramo biti svjesni da bez infrastrukture nema interneta, radija ni televizije. Ona mora postojati, mora biti negdje. Učinit ćemo sve da se novi repetitor što bolje uklopi u okoliš - poručio je Botica.
Za načelnika Vetmu, ova odluka rezultat je višegodišnjih nastojanja i razgovora s državnim institucijama.
- Dokumenti o postavljanju repetitora datiraju iz godine kada sam rođen. Tijekom Domovinskog rata imao je i obrambenu funkciju, no danas je jasno da takva konstrukcija ne pripada ovom prostoru. Odašiljač će se izmjestiti, stanovnici neće imati problema sa signalom, a tvrđava će biti puno ljepša - kazao je Vetma. Istaknuo je kako slični primjeri postoje i drugdje - poput tvrđave sv. Ivana u Šibeniku ili Srđa - gdje su odašiljači smješteni na strateškim lokacijama zbog tehničkih uvjeta prijenosa signala. Kao načelniku, dodao je, prioritet mu je omogućiti obnovu i oživljavanje tvrđave. Uklanjanje postojećeg repetitora nužan je korak na tom putu i otvara se prostor za obnovu Kružićeve kule.
Sredstva su već osigurana. Ministarstvo kulture ulaže 200.000 eura u plato uz barutanu, dok dodatnih 900.000 eura ide za obnovu svih obzida tvrđave.
- Cilj je da tvrđava postane ljepša, ali i statički stabilnija te sigurnija za posjetitelje. Sve ovo moglo bi se realizirati u godinu dana - rekao je načelnik.
Iz OIV-a poručuju kako će razina usluge ostati najmanje ista, ako ne i bolja, a da je ovo jedan od primjera kako se tehnička infrastruktura može razvijati u skladu s očuvanjem kulturne baštine.
OIV i Općina Klis osnovali su radne skupine koje će koordinirati premještanje i uređenje lokacije. Projekt bi, prema planovima, mogao biti završen u roku od godinu dana. Istaknuli su kako je riječ o skupom pothvatu, no o ciframa nisu htjeli govoriti jer će uskoro biti raspisana javna nabava za izvođača radova.
Sve je to manje važno od činjenice da će Klis, uz zadržan signal, konačno dobiti i vizuru kakvu zaslužuje - slobodnu od repetitora, u punom sjaju svoje povijesti.