Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
SKANDALOZNO Srbi izvor Cetine nazvali 'Lijepom srpskom Dalmacijom'

SKANDALOZNO Srbi izvor Cetine nazvali 'Lijepom srpskom Dalmacijom'

Pogrešan način promocije prirode

'Srbija za mlade' nevladina je organizacija koja ima svoje Facebook i Instagram stranice na društvenim mrežama, a kako stoji u opisu na njihovim stranicama, riječ je o timu 'mladih ljudi, budućih ekonomista, dizajnera, menadžera, filologa i drugih stručnjaka', koji se okupio oko zajedničke ideje 'da naprave iskorak ka drugačijoj percepciji Srbije kao dinamične, atraktivne i izazovne zemlje', piše Direktno.hr .

Kao izazovna i atraktivna lokacija u srpskom turizmu je navedena ni manje ni više nego - Hrvatska. Točnije, izvor Cetine koji je postao naširoko poznat upravo zahvaljujući impresivnim fotografijama koje se šire društvenim mrežama. 

'Srbija za mlade' je organizacija za 'omladinski turizam', a kako navode, želja im je da pruže 'mogućnost svim mladim sanjarima da otkriju, istraže i zavole duhovne i materijalne vrijednosti Srbije i tako uhvate svaki svoj dan dajući mu smisao'. To bi bilo sasvim u redu, međutim, 'problemčić' u njihovoj promociji Srbije za mlade je taj što svojataju prirodne ljepote, kulturnu tradiciju i turističke destinacije u Hrvatskoj.

'Rijeka Cetina izvire na sjeverozapadnim obroncima Dinare i poznata je kao najduža rijeka u Dalmaciji. Ovo vruće se zove i Vruće vruće ili Glavaš. Točna dubina Glavaša nije poznata, a ronioci su je istraživali do 115 metara dubine. Rezervirajte svoju omiljenu ljetnu avanturu kod nas!', stoji u objavi.

Istu objavu podijelili su i na svom profilu na Facebooku pod naslovom 'Serbia4youth', na kojoj se nalazi video snimljen na izvoru Cetine, a u kojem se navode hashtagovi #cetina, #krka, #izvorcetine, #dinara, #krka, #srbija, #travelsrbija, ali niti u naznakama nema navođenja Hrvatske kao države u kojoj se izvor rijeke stvarno nalazi.

'Lijepa naša srpska Dalmacija'

Da se takvo nešto ne radi slučajno potvrđuju i komentari pored fotografije izvora rijeke Cetine, poput: 'Lijepa je naša srpska Dalmacija, šta bi mi bez nje i njenih ljepota', a na koji mu administratori stranice odgovaraju: 'Tako je, bravo za komentar i hvala puno!'

Potonji primjer nije samo pokušaj provokacije, nego svjesno prešućivanje činjenica, ali i s pokušajem stvaranja dojma kod novih mladih generacija, da su granice Republike Srbije puno šire i da je u redu svojatati ih. 

Vaša reakcija na temu