Iz Socijalističke radničke partije Hrvatske poručuju kako oštro osuđuju postupke DORH-a vezane za korupcijsku aferu bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša.
'Nije nam prihvatljivo da jedna osoba bez ikakvih ograničenja odlučuje u sukobu o nadležnosti u koju je sama uključena, još uz to bez ikakve mogućnosti žalbe. Ovakvi društveni odnosi su primjereni diktaturama, a ne demokratskoj civiliziranoj državi kojom se dičimo. Smatramo da se tu jasno očituje sukob interesa. Narod je ovakve postupke davno sažeo u uzrečici 'Kadija te tuži, kadija ti sudi'. Vlast poziva na učinkovit rad hrvatskih institucija pa navodimo primjer te 'učinkovitosti' rada institucija', poručuju iz SRP-a.
Navode kako je 2. 2. 2022. podnijeta je DORH-u i Inspekciji rada istovjetna prijava o postavljanju osobe na radno mjesto iako nije imala potrebnu kvalifikaciju.
'Prijava je potkrijepljena s originalnim dokumentima. DORH-u je trebalo 4 mjeseca da provjeri par dokumenata koji su priloženi uz prijavu. Tako 6. 6. 2022., DORH odbacuje prijavu jer nije vidio nikakve nezakonitosti ili nepravilnosti. Drugim riječima, nema ništa nezakonitog u postavljanju osobe na radno mjesto (i to odgovorno radno mjesto) za koje nema kvalifikaciju. Učinkovitost se vidi čak i na banalnom detalju da je u dopisu naveden dan donošenja rješenja 6. 6. 2022. dok na istom dokumentu stoji dan slanja 2. 6. 2022.', ističu iz SRP-a te dodaju kako je inspekciji rada za isti posao trebala cijela godina.
'Tako je u svom rješenju od 10. 2. 2023. konstatirala da su 'utvrđene nezakonitosti' i da je o tome obaviješten DORH. Kako ni nakon 7 mjeseci nije dobiveno nikakvo očitovanje, DORH, na upit, izjavljuje da nikad takvu obavijest nije dobio. Na upit Inspekciji rada pak dobiva se odgovor da su podaci istrage inspekcijska tajna i ne smiju se iznositi. Nikakav podatak istrage nije ni tražen, već podatak o tijeku postupka koji se na upit podnositelju prijave mora dati. Zornije rečeno, mada uobičajeno u praksi političara, na pitanje 'koliki je neboder?', odgovor je 'nebo je plavo'. Na ponovni upit do danas nema odgovora', poručuju iz SRP-a.
Ističu kako dvije institucije koje su zadužene za provođenje zakona imaju potpuno oprečna mišljenja što je zakonito i što nije i međusobno se ne mogu dogovoriti ni nakon dvije godine.
'Da apsurd bude još i veći, za provjeru par dokumenta DORH-u je trebalo 4 mjeseca, a istraga korupcije bivšeg ministra Vilija Beroša obavljena je, kako navode mediji, u samo 2 tjedna. Ovo je jasna slika rada i učinkovitosti institucija za koje se pak zaklinje na učinkovitost. Očito se pojam učinkovitosti dramatično razlikuje između institucija države i hrvatskog rječnika ili među samim institucijama, kako je to opisano', zaključuje SRP.