Poliklinika Doctus vodeći je neurofeedback centar u Dalmaciji sa zavidnim rezultatima multidisciplinarnog pristupa visoko educiranih i iskusnih stručnjaka uz individualni pristup svakom korisniku. Neurofeedback metodu osmislila je NASA za svoje astronaute, a kasnije se proširila u medicini.
Radi se o terapijska metodi baziranoj na praćenju električne aktivnosti mozga (EEG-a) i davanju povratne informacije. Neki poremećaji povezani su sa specifičnim obrascima moždane aktivnosti. Pomoću ove metode moguće je trajno promijeniti 'loše' obrasce i jednostavno naučiti mozak da funkcionira bolje, te time smanjiti ili u potpunosti ukloniti simptome poremećaja kao što su:
• poremećaja pažnje/hiperaktivnog poremećaja (ADHD)
• poremećaja raspoloženja (depresije)
• poremećaja spavanja (nesanice, teškog usnivanja, čestog buđenja)
• tjeskobe i različitih strahova
• stresa i otklanjanja posljedica stresa
• loše koncentracije
• poteškoća u učenju
• glavobolja i migrena.
Postupak NFB terapije
Sam postupak neurofeedbacka je izuzetno jednostavan, bezbolan i neinvazivan.
Ova metoda je dostupna svima koji mogu sjediti pred ekranom i gledati što im je zanimljivo u trajanju od 30 do 45 minuta! Ono što je svakako potrebno je dosljednost u dolasku na treninge. Najmanje tri puta tjedno. Potrebno je odraditi 20 redovnih dolazaka.
NFB terapeut određuje protokol koji će se primijeniti kod svakog pojedinaca individualno s obzirom na simptome koji se pojavljuju, stoga je vrlo važno uspostaviti dobru suradnju i komunikaciju s terapeutom kako bi se simptomi što bolje pratili.
Kako NFB djeluje na pažnju i koncentraciju kod učenja
Kod djece koja imaju probleme u učenju, koji su bazirani na teškoćama u auditornim funkcijama, ili u memorijskim, ili u funkcijama obrade informacija (procesiranju), problemima u razumijevanju ili sjećanju riječi, u izražavanju ili primanju govornog ili pisanog jezika, u pisanju slova, ili razumijevanju matematičkih pojmova ustanovljeno je postojanje povišenih alfa i teta valova koji ometaju tekuće mentalne aktivnosti. Kada se treningom postigne smanjenje alfa i teta valova, dolazi do poboljšanja u sposobnosti čitanja, pisanja, crtanja, matematičkim sposobnostima. Često se događa da djeca poboljšavaju svoje socijalne interakcije za vrijeme i nakon treninga, smanjuju hiperaktivnost, popravljaju rukopis, artikulaciju govora, nestaju problemi s noćnim mokrenjem, nesanicom, anksioznošću, popravlja se vještine čitanja. Mnoga djeca koja su prije treninga bila prilično egocentrična, počinju voditi računa i o tuđem mišljenju i postaju sposobna staviti se u poziciju druge osobe. Pored popravljanja koncentracije, NFB trening često dovodi i do općeg sazrijevanja djeteta. Važno je naglasiti da su promjene kod svakog pojedinca individualne.