Nakon jednosatnog štrajka upozorenja u Stanoupravi, radnici ove gradske firme su iznijeli konkretne razloge nezadovoljstva i razloge zbog kojih su se odlučili na ovaj korak. Na potezu je, kažu, Uprava, a potom će odlučiti o daljnjim potezima. Traže kolektivni ugovor i izjednačavanje plaća s državnim prosjekom.
Regionalna pravna zastupnica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Anita Jurić Golo je uvodno obrazložila kako je povod štrajku neuspjeh u kolektivnim pregovorima koji su započeli 9. rujna 2024. godine s ciljem sklapanja kolektivnog ugovora i povećanja plaća zaposlenicima.
- Sindikat je pokušao doći do dogovora putem socijalnog dijaloga, ali bez uspjeha - rekla je.
Nakon propalih pregovora, sindikat je, u skladu sa Zakonom o radu, pokrenuo postupak mirenja, koji također nije donio rezultate. Budući da su ispunjeni zakonski uvjeti, radnici su pokrenuli štrajk, navela je. Razlozi za obustavu rada su zaštita i promicanje ekonomskih i socijalnih interesa radnika te spor u vezi sklapanja kolektivnog ugovora.
- Radi se o štrajku upozorenja kojim se Upravi daje još jedna prilika da ponudi sklapanje kolektivnog ugovora i time omogući povećanje plaća koje trenutačno iznose oko 1000 eura neto za 80 posto zaposlenih - kazala je. U Stanoupravi do sada nije bilo kolektivnog ugovora. Napominje kako je uprava pokazala nerazumijevanje, otezala s pregovorima i nije djelovala u dobroj vjeri.
Prijedlog uprave za povećanje plaća od samo 5 posto, što je oko 30 eura, nije prihvaćen kao ozbiljan, a nadzorni odbor se još nije izjasnio o tom prijedlogu. Sindikat traži povećanje od 30 posto, a minimalni zahtjev je izjednačavanje plaća s državnim prosjekom.
Stanouprava broji 36 radnika, rekla je, a u štrajku je 82 posto članova sindikata, uz podršku i ostalih zaposlenika koji nisu članovi.
Baldo Kovačević, predsjednik Sindikata prometnika i komunalnih djelatnika, izrazio je punu podršku radnicima Stanouprave. Ističe kako je sramotno da osobe s višom ili visokom stručnom spremom primaju plaće od svega 1000 eura. Govori o sistemskom problemu isplata temeljenih na minimalnoj plaći i ističe da se slični problemi pojavljuju u mnogim tvrtkama u Hrvatskoj. Ovom prigodom je naglasio i kako su sindikalni povjerenici izloženi represiji u brojnim firmama, a posljednji je slučaj sindikalne povjerenice u Javnoj ustanovi za upravljanje park šumom Marjan.
- Kao predsjednik sindikata nikad nisam, niti ću dati suglasnost na otkaz sindikalnim povjerenicima. Osobno sam iskusio posljedice sindikalnog djelovanja i odlučan sam u zaštiti svih članova koji se bore za radnička prava, bez obzira na pritiske ili političke interese - jasan je.
Pred medije je stala Anita Krišto, članica štrajkačkog odbora. Naglasila je da uprava višemjesečno ignorira i ne ispunjava obećanja, uključujući i ono o povećanju plaća koje čekaju više od godinu dana.
- Radnici su se više puta dogovarali s upravom, ali su svaki put ti dogovori bili prekršeni. Ne tražimo previše, već samo poštene plaće. Želimo da javnost dobije pravu sliku o nama - govorila je. Iznijela je primjer vlastite sedmogodišnje diskriminacije u plaći u odnosu na kolegu koji je imao istu poziciju, što je, kaže, ispravljeno tek nakon njegova odlaska u mirovinu. Upozorila je i na to da tehnička služba koristi vlastite automobile bez naknade za gorivo, parking ili kazne, čime de facto subvencioniraju poslodavca.
Na samom kraju obraćanja javnosti predsjednik SSSH Mladen Novosel je pozvao gradonačelnika Ivicu Puljka da reagira.
- Ako želi zadržati i dalje ovakvu nesposobnu Upravu, neka onda dotira iz proračuna Grada za povećanje plaće radnicima Stanouprave. Ili neka postavi sposobnu upravu, prihvati prijedloge radnika koji su iznijeli i kako mogu profitabilno daleko bolje poslovati i kako mogu sami sebi zaraditi znatno veće plaće. Ovi radnici to znaju, mogu, ali neko im to mora omogućiti - poručio je Novosel.
Iznio je i problem nelojalne konkurencije s kojom se gradska firma bori. Dodao je i da neće sumnjati ili prozivati da je nekome možda u interesu da Stanouprava propadne.
- Ovi radnici niti su to zaslužili, niti će to dozvoliti - jasan je Novosel.
Direktor Stanouprave Ivan Visković pak tvrdi da nije većina u štrajku te da je nekoliko dana prije slanja obavijesti o štrajku upozorenja iskomunicirao prijedlog povećanja koeficijenata i novu sistematizaciju za djelatnike.
- Povećanje bi bilo od 10, 15 do 20 posto. Nije mi jasno čemu štrajk. Povećavao sam osnovicu i lani, objašnjavao da smo firma vlasništvu Grada, ali nismo na proračunu, nego na tržištu. Koliko zaradimo, toliko možemo i isplatiti - rekao je.
Najavio je povećanje i za ovu godinu. Potvrdio je da su plaće od 1000 do maksimalno 1200 eura.