'Grad je neuredan, otpad se ne odvozi na vrijeme, a gradska firma Čistoća ne funkcionira kako bi trebala', poručio je Tomislav Šuta, HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Splita, predstavljajući ispred Čistoće dio programa posvećen gospodarenju otpadom.
Ustvrdio je kako sustav u posljednje četiri godine nije doživio nikakav napredak, već nazadovanje. Stopa odvajanja otpada ostala je na niskih 25 %, iako su ciljevi postavljeni dvostruko više.
- I tijekom ljeta i zime vidjeli smo zelene otoke s kontejnerima za odlaganje otpada koji se ne prazne redovito, što se mora hitno promijeniti - rekao je Šuta. Podsjetio je i na projekte koje aktualna vlast nije realizirala.
- Gradska vlast nije realizirala obećanu sortirnicu i kompostanu. Od 1. lipnja stavit ćemo naglasak na rješavanje tog problema, jer Split ne može više prebacivati odgovornost na druge i čekati što će biti s Centrom za gospodarenje otpadom u Lećevici. Grad zna što je u njegovoj nadležnosti i mora djelovati - poručio je, dodavši kako je cilj doseći minimalno 50 % odvojenog otpada, ali za to se, kaže, dosad nisu poduzeti potrebni potezi.
Šuta navodi i primjere lošeg upravljanja gradskom tvrtkom Čistoća - od izostanka javnih natječaja do kaznenih prijava i, kako kaže, neodgovornosti gradonačelnika.
- Izostala je renesansa čistoće grada - naglasio je.
Osvrnuo se i na rješenja koja su nudila gradska tijela, poput stabilizatora za biootpad, ali smatra da su takvi potezi nedostatni.
- Pravi cilj je izgradnja kompostane i završetak sustava s centrom u Lećevici - rekao je te u nastavku istaknuo kako se čak ni za Karepovac nisu riješili ključni administrativni problemi.
- Grad Split za lokaciju na Karepovcu mora izdati građevinsku dozvolu za pretovarnu stanicu. Taj je zahtjev odbijen jer nisu ishođene sve dozvole za cestu Put Kamena, a to je jedan od ključnih razloga zašto sustav gospodarenja otpadom nije zaokružen - naveo je Šuta.
Napomenuo je da se nekoć govorilo o mogućim lokacijama sortirnice i kompostane izvan Splita, no dodaje da takvi projekti zahtijevaju dijalog i planiranje.
- Kompostana je u planu i u sklopu Centra za gospodarenje otpadom, gdje bi Split mogao dovoziti biootpad - ali to traži dijalog, plan i odluke. Svjesni smo da kompostane uzrokuju neugodne mirise, zbog čega stvara otpor javnosti, no postoje načini kako ih izgraditi bez narušavanja kvalitete života - rekao je.
Kao primjer suradnje u takvom projektu naveo je Kaštela, gdje je kompostana već u izgradnji, dok za sortirnicu smatra da postoje realne opcije unutar samog Splita.
Govorio je i o važnosti cjelovitog sustava koji uključuje i jasno definirano tržište sekundarnih sirovina.
- Ako prikupljamo odvojeni otpad, moramo znati gdje će on završiti. To je dio cjelovitog sustava. Vjerujem da se sve to može vrlo brzo riješiti - ne želim zazivati najgore scenarije, već nudimo rješenja – poručio je. Posebno je naglasio potrebu za vraćanjem osnovne komunalne urednosti u gradu.
- Građani žele čisti grad. Ne smije se dogoditi da centar grada smrdi jer se otpad ne odvozi, a spremnici nisu oprani. To su osnovne stvari koje ćemo uvesti – kazao je Šuta.
Najavio je i konkretne mjere za poticanje građana na odvajanje otpada - poput smanjenja varijabilnog dijela cijene za one koji ga pravilno razvrstavaju. Osim toga, planira i rasterećenje poduzetnika.
- Što se tiče fiksnog dijela, najavljujemo njegovo smanjenje za poduzetnike, jer je sadašnja cijena previsoka u odnosu na uslugu koja se pruža - zaključio je.