Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Svaki požar ima svoj početak - često je to ljudski nemar
Promo Piše: Sponzorirani sadržaj

Svaki požar ima svoj početak - često je to ljudski nemar

U šumi nema mjesta za rečenicu 'Ma neće biti ništa'

U tijeku je najrizičnije razdoblje u godini po pitanju šumskih požara, a s početkom protupožarne sezone krenula je i kampanja Hrvatskih šuma koja izravno upozorava na svakodnevni nemar i važnost odgovornog ponašanja u prirodi. Ovogodišnja kampanja nosi naziv 'Ma neće biti ništa – Nemar je prva iskra' i usmjerena je upravo na frazu koju mnogi izgovaraju bez razmišljanja, često podcjenjujući potencijalnu opasnost. Naizgled bezazleni postupci poput neugašenog plamena, odbačenog opuška ili ostavljene staklene boce nerijetko prethode požarima koji za sobom ostavljaju ogromne štete. Kampanja snažno ističe da iza te svakodnevne fraze 'Ma neće biti ništa' često stoji upravo ono što kasnije postaje početak požara.

U sklopu kampanje, Hrvatske šume predstavile su i novi televizijski spot koji prikazuje svakodnevnu situaciju – tročlanu obitelj koja bezbrižno uživa u prirodi. Naizgled brižni i pažljivi, pri povratku kući iza sebe nesvjesno ostavljaju tri potencijalna uzroka požara: neugašeni plamen, odbačeni opušak i zaboravljenu staklenu bocu.

Aktivno uključivanje građana kroz nagradni natječaj

Kampanja se ne zadržava samo na podizanju svijesti putem spota ili plakata diljem Hrvatske, već uključuje i aktivno sudjelovanje građana. Na društvenim mrežama 12. lipnja počeo je natječaj 'Marimo zajedno', a zanimljivim izazovima na društvenim mrežama građani se još uvijek mogu priključiti sve do 10. srpnja 2025.

Prvi izazov, 'Za skriveni šumski svijet', pozivao je građane da fotografiraju skrivene detalje šume koje bi inače možda previdjeli – poput mrava na zadatku, traga u blatu ili skrivenog cvijeta. Cilj izazova je vježbanje pažnje tijekom boravka u šumi, jer upravo nepažnja i nemar često dovode do požara.

Drugi izazov, 'Marimo zajedno: Za šapat šume', pred sudionike je stavio zadatak da snime deset sekundi zvuka šume – poput pjeva ptica, šuštanja lišća ili zujanja kukaca. Ovim izazovom građane se želi potaknuti da osvijeste bogatstvo i krhkost šumskih zvukova koje požar može nepovratno ugasiti.

Treći izazov 'Marimo zajedno: Uz trag brige' poziva sudionike da učine barem jednu dobru stvar za šumu ili svoje dvorište – poput košnje trave, sadnje cvijeta u vrtu ili uklanjanja odbačenog otpada iz prirode. Cilj je poticanje konkretnih malih akcija koje dugoročno čuvaju okoliš i smanjuju rizik od požara.

Posljednji, četvrti izazov 'Marimo zajedno: Pokupimo i pozdravimo' krenuo je ovaj tjedan, a pratitelji će trebati fotografirati sebe ili prirodu s podignutim palcem pri izlasku iz šume, čime simbolično potvrđuju da nisu ostavili ništa što bi moglo izazvati požar. Ovaj izazov dodatno promovira naviku provjere i razvijanje osobne odgovornosti u prirodi.

Sudjelovanjem u svim izazovima građani stječu pravo na osvajanje vrijednih nagrada, uključujući ručkove u lovačkim domovima diljem Hrvatske te poklon pakete Hrvatskih šuma.

Pravovremena reakcija spašava šume

Tijekom ljetnih mjeseci na snazi je stroga zabrana paljenja vatre na otvorenim prostorima. Ako tijekom boravka u prirodi primijetite dim, važno je odmah reagirati i nazvati 193 ili 112. Vaš poziv može biti ključan u sprječavanju požara!

Hrvatske šume ulažu u zaštitu šuma tijekom cijele godine

Protupožarna sezona ne završava s krajem ljeta jer Hrvatske šume kontinuirano ulažu u zaštitu šuma tijekom cijele godine. Njihov sustav uključuje videonadzor s detekcijom dima i vatre, simulatore širenja požara, integriranu radijsku komunikaciju te stalnu motriteljsko-dojavnu službu. Danas je u šumama postavljeno 220 kamera na 110 nadzornih lokacija, a operativni nadzor provodi se u svim priobalnim županijama, kao i u Ličko-senjskoj, Karlovačkoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Osim tehnološkog nadzora, tijekom protupožarne sezone na terenu su angažirani i dodatni radnici i sezonskih motritelja koji pokrivaju šumska područja, osobito na krškom području. Svi su opremljeni za brzu i učinkovitu dojavu, a njihova prisutnost u šumama dodatno smanjuje vrijeme reakcije na potencijalne požare.

Sve protupožarne aktivnosti i materijali vezani za kampanju Ma neće biti ništa - Nemar je prva iskra mogu se pronaći na službenoj web stranici Hrvatskih šuma na hrvatskom i engleskom jeziku, kao i na društvenim mrežama, FacebookuInstagramu i LinkedInu.

Vaša reakcija na temu