'Vratimo život centru Splita', naziv je konferencije za medije koju je održao splitski HDZ na čelu s Tomislavom Šutom.
- Naš je cilj da ponudimo rješenje za spas života u centru Splita. Činjenica je da grad, koji je nekoć imao 200 tisuća stanovnika, danas ima 160 tisuća. Vidimo kontinuirani pad stanovništva u samom centru grada, ali i na području cijelog Splita. Želimo kroz tematsku sjednicu - za koju ćemo prikupiti potpise - projektom 'Vratimo život centru Splita', ponuditi naša rješenja. Činjenica je da smo svi za uvođenje reda, ali je jedini kriterij ove gradske vlasti metla - kazao je Tomislav Šuta koji je optužio gradsku vlast za selektivno postupanje, odnosno da određeni imaju pogodnosti, a drugi su bili primorani iseliti iz samog centra grada.
- Vidjeli smo primjer od Pazara, kultni dio grada kojeg su ljudi kontinuirano posjećivali, ali mi nemamo razloga da dođemo na Pazar. Vidimo što se događa s Podrumima, umjetnicima koji su po 40 godina bili u gradu i koji su u određenom dijelu razvijali kulturnu scenu u gradu. Jednostavno je sve skupa zanemareno… - kazao je Šuta i poentirao da bi se u cijelu priču trebala strateški uključiti Turistička zajednica grada Splita. Istaknuo je i problem poslovnih prostora, a ova gradska vlast je pompozno najavljivala kriterije za dodjelu poslovnih prostora.
- Vidimo da se dogodilo obično ništa. Pročelnica koja je najavljivala određene promjene je otjerana, a gradonačelnik nije poduzeo ništa. Tražit ćemo da se za određene djelatnosti jasno propišu kriteriji kako tijekom cijele godine zadržati ljude u gradu i da ti poslovni prostori budu popunjeni i da se vrati život u centar Splita - naglasio je i dodao kako ova gradska vlast 'kontinuirano nastavlja tjerati ljude'.
Poručio je i kako se u budućnosti namjeravaju zatvoriti parking mjesta u samom centru grada.
- Smatram da prvo trebamo stvoriti parking mjesta, a onda ići u smjeru proširenja pješačkih zona u centru grada - rekao je Šuta te naveo i problem Općinskog suda koji se vraća u centar grada, a s time i dodatan problem manjka parkirališnih mjesta.
- Kad mi budemo upravljali gradom Splitom, a to će biti 2025. godine, pokazat ćemo kako se strateški planira i sagledava grad. U smislu turizma, jedna od stvari kako sve to skupa povezati da ovo bude održiv i kvalitetan turizam je da se uključi i kulturna scena. Ne možemo graditi turizam na masovnosti, a da nemamo nikakvog sadržaja - zaključio je Šuta.
Međutim, novinari su komentirali kako problem s parkingom, ali i iseljavanjem iz centra grada nije od jučer, već je postojao u mandatu prošlih gradskih vlasti kada je na čelu bila upravo njegova stranka - HDZ. Također, još za vrijeme mandata HDZ-a znalo da se Općinski sud vraća u grad.
- Ako nešto u prethodnom mandatu bilo koje vlasti nije bilo dobro, moramo gledati u budućnost i davati nadu građanima. Ja se s vama slažem, neke stvari su mogle biti bolje, ali mi smo ovdje da ponudimo stvari koje trebaju biti bolje. Mislim da imamo znanje, mislim da imamo stručne ljude i u tom dijelu ćemo pokazati s našim rješenjima da za naš grad postoji nada - kazao je Šuta i najavio da će se zalagati da se riješi problem prometa u gradu, a kad budu upravljali Splitom, najavili su strateško sagledavanje grada kako bi turizam bio održiv i kvalitetan.
Novinari su tražili da prokomentira jedan od poteza kojim bi se mogao sačuvati život u gradskoj jezgri, na način kako je to učinjeno u Dubrovniku. Upitan je više puta je li za zabrane apartmana u stambenim zgradama i zabranu dodatnih apartmana u staroj gradskoj jezgri, no nije dao jasan odgovor.
- Smatram da se trebaju propisati jasni kriteriji. To pokazuje da gradonačelnik Franković ima jasnu viziju vođenja grada. Slažem se s njime da treba jasno pristupiti i imati jasan stav. Za određene stvari za koje se zalaže gradonačelnik Franković smatram da su dobre stvari, a što se tiče Dubrovnika u odnosu na Split se vidi da ima jasne kriterije u kojem smjeru ide - kazao je Šuta koji nije imao jasan stav po tom pitanju.
- Dakle, vi ste za ukidanje apartmana u staroj gradskoj jezgri i stambenim zgradama? - direktno su pitali novinari.
- Ne, ne. Ja sam samo kazao da se trebaju propisati jasni kriteriji. Urbanisti i prostorni planeri moraju biti ti koji moraju propisati jasne kriterije - još uvijek nije odgovorio na pitanje Šuta.
- Ako čovjek koji živi u staroj gradskoj jezgri nema poticaj od strane vlasti da ostane živjeti, koji bi mu bio motiv da ostane - dodao je i pričao kako se najavljuje zatvaranje ljekarne pokraj Hrvatskog narodnog kazališta i to je naveo kao negativan primjer života u centru.
Jedan od načina da se vrati život u Split je i kultura, smatra Šuta. U tom smislu pridružila mu se akademska slikarica Ana Marija Botteri.
- Vjerujem da nije nikad kasno da se krene gledati na kulturu kao zamašnjak ostanka života i napretka i budućnosti regije. Turizam može biti samo posljedica života koji se mora ovdje očuvati. No, ovdje se ne pazi na opstanak života nego se razmišlja samo o kratkoročnom dobitku, a tu mislim na duži period. Moramo prestati razmišljati da je ovo prostor na kojem se ubire nego prostor koji nama treba davati, a mi moramo sačuvati ono što se tu događa. Pariz ima četiri kilometra obale Seine darovane za nula kuna antikvarijatima i to tako opstaje desetljećima. Nama je nemoguće održati jedan antikvarijat u gradu Splitu. Ne možemo na svemu ubirati novac. Za kulturni turizam je nužno da se da podrška svima koji su u njega uključeni, a ne da se gleda koliko je netko rentabilan. Naravno da netko tko je tu 365 dana u godini ima prednost. Razni su modeli kako ih možemo poticati, bez njih nema turizma - kazala je Ana Marija Botteri koja smatra da se umjetnicima iz Podruma treba dati zamjenski prostor.
- Ako smo umjetnike makli iz Podruma, moramo im dati alternativne prostore po kriteriju izvrsnosti, ali pod uvjetom 365. Mi u Palači moramo prestati imati sve što ne radi 365 dana, grad treba skinuti svaki namet prostorima poput antikvarijata koji nisu dovoljno rentabilni - rekla je umjetnica.
Novinari su je pitali jesu li svi u Podrumima umjetnici, odgovorila je da nisu. No, drži da su oni koji su uistinu umjetnici trebali ostati u Dioklecijanovim podrumima.
- Ako želite uvesti red, ne morate sve pomesti - kazala je i naglasila da konzervatorske preporuke moraju biti striktne, pogotovo kada se radi o gradu pod zaštitom UNESCO-a.
Novinari su je podsjetili kako su zbog konzervatorskih smjernica umjetnici napustili Podrume.
- Ponekad se pozivamo na konzervatorsku odluku, a ponekad ih ignoriramo. Podrume se treba održavati s novcima koji se dole ubiru, jer je to uvjet pod kojim su predani od strane države Gradu Splitu. Dakle, novac koji se ubere s time se treba restaurirat cijela Palača - zaključila je umjetnica i dodala da je problem selektivnog korištenja zakona i odredbi.
Tomislava Šutu se pitalo što misli o načinu na koji Državne nekretnine upravljaju prostorima u centru grada, tako da prostore iznajmljuju po komercijalnim cijenama ne birajući djelatnosti koje će se u njima odvijati. Podsjećamo, prostore banaka na Rivi će se prenamijeniti u ugostiteljske djelatnosti.
- Smatram da isti pristup treba biti od strane Grada i od strane Republike Hrvatske, tko god bio na vlasti. Jednak pristup treba biti za Split od svih, za određene stvari koje su od interesa za Grad ću se zalagati, a između ostalog i za ovo što ste vi sada istaknuli - odgovorio je Šuta.