Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Tribina o potrebama žena žrtava nasilja i njihove djece u Supetru

Tribina o potrebama žena žrtava nasilja i njihove djece u Supetru

Taj brački grad jedan je od desetak hrvatskih gradova koji su svoj teritorij proglasili mjestom sigurnim za žene

Grad Supetar je, odlukom Gradskog vijeća, na prijedlog gradonačelnice Ivane Marković postao jedan od desetak hrvatskih gradova koji je usvojio rezoluciju o proglašenju svoga teritorija sigurnim mjestom za žene. Ovim dokumentom, utemeljenim na desetak povelja i konvencija UN-a i Europske unije, Grad Supetar obvezuje se na aktivan rad na provođenju javnih politika kojima se jamči sigurnost žena uz osudu svakog rodno uvjetovanog nasilja.

'Rezolucija koja nosi taj naziv obvezuje Grad Supetar na donošenje i aktivno provođenje niza mjera kojima bi cilj bio dodatno zaštiti žene od nasilja, aktivno i promptno raditi na uvođenju javnih politika kojima se jamči sigurnost žena uz istovremenu beziznimnu osudu svakog oblika rodno uvjetovanog nasilja uz osiguranje potpune i ravnopravne uključenosti žena u te procese, osigurati izravan i neprekidan pristup specijaliziranim, sigurnim i sveobuhvatnim uslugama potpore za žrtve rodno uvjetovanog nasilja, uključujući nasilje u obitelji i seksualno nasilje, osigurati brzu reakciju nadležnih tijela u svrhu evidentiranja slučajeva rodno uvjetovanog nasilja bez ikakve diskriminacije uz definiranje i osiguranje mjera za djelotvornu i hitnu zaštitu žrtava i njihove djece te ostalo koje će osigurati veći stupanj zaštite i sigurnosti za život žene u zajednici', poručuje Ivana Marković.

Napominje kako čak 31 % žena u Europi doživjelo je fizičko nasilje, 5 % ih je silovano u zemljama Europske unije, a oko 50 žena svaki tjedan izgubi život u rodno uvjetovanom nasilju, dok 43 % žena je doživjelo neki oblik psihološkog nasilja od strane intimnog partnera, pri čemu se procjenjuje da se nasilje i dalje u velikoj mjeri ne prijavljuje. Ističe i kako žene doživljavaju nasilje ili uznemiravanje i na radnom mjestu, a poraslo je i nasilje na internetu, pogotovo prema mladim ženama i ženama u javnom životu. Naglašava kako je nasilje nad ženama, djevojkama i djevojčicama još uvijek jedan od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava i krajnje vrijeme je da učinimo sve što je u našoj moći da to promijenimo.

'Kako smo i najavili u trenutku donošenja ove Rezolucije, Grad Supetar će navedenim ciljevima Rezolucije dati svoj doprinos  kroz osiguranje edukacija koje će za cilj imati osnažiti i unaprijediti položaj žena u društvu i u poslovnom svijetu. Grad će u suradnji sa specijaliziranim ustanovama osigurati javne tribine, edukacije i individualna savjetovanja i potporu za žrtve rodno uvjetovanog nasilja, uključujući nasilje u obitelji i seksualno nasilje. Prva jedna od takvih akcija i tribina održat će se u ponedjeljak, 22. travnja 2024., 11.00 do 13.00 sati, Vatrogasni dom, Žedno Drage 43, Supetar radnog naziva 'Osnaživanje suradnje na suzbijanju nasilja nad ženama: Koje su potrebe žena žrtava nasilja i njihove djece, kako ih informirati o mogućnostima i vrstama pomoći'.

Sastanak predstavnica i predstavnika lokalnih vlasti, organizacija, institucija i privatnog sektora na otoku Braču ima za cilj da se svi predstavnici/e institucija i organizacija civilnog društva okupe kako bi se promoviralo načelo nulte tolerancije za nasilje nad ženama te dogovorile aktivnosti kojima bi se ovo načelo pretvorilo u konkretne aktivnosti', najavljuje gradonačelnica.

S obzirom na poražavajuće činjenice da je više od polovice žena u Europskoj uniji doživjelo seksualno uznemiravanje, te da je svaka treća žena bila žrtva fizičkog i/ili seksualnog nasilja, dodaje Marković, nužno je doprinijeti suzbijanju svih oblika nasilja nad ženama pretvaranjem svih područja u sigurna mjesta za žene. 

'Stoga, preuzimajući dobre primjere Europske kampanje #SafePlace4Women, općine, gradovi i regije mogu postati sigurna mjesta za žene. Budući da je borba protiv rodno uvjetovanog nasilja u EU-u odgovornost svih nas koja iziskuje zajedničke napore i djelovanje na svim razinama vlasti, prije svega lokalnih i regionalnih vlasti, koje u tome imaju ključnu ulogu jer su najbliže građanima i građankama', zaključuje gradonačelnica Supetra. 

Vaša reakcija na temu