U Trogiru ove subote, u 8.30 sati, održat će se 30. po redu 'Tiha misa', skupna intervencija u javnom prostoru umjetnice Arijane Lekić - Fridrih, u produkciji Udruge Domino.
Tiha misa održava se kao reakcija na muškarce koji u navodnoj molitvi kleče svake prve subote u mjesecu u desetak gradova diljem Hrvatske. Tiha misa posvećena je dvjema žrtvama femicida, dvjema ženama koje su život izgubile u Benkovcu i Zagrebu od strane članova obitelji.
Iz Udruge Domino podsjećaju kako su ovo treći i četvrti femicid u 2025. godini. U prošloj godini ubijeno je 18 žena, a godinu prije toga – žrtava je bilo upola manje – devet. Tako ne možemo zaključiti da su izmjene kaznenog zakona pomogle u sprečavanju ovog najtragičnijeg ishoda po žene, onog koji se najčešće događa u vlastitom domu žrtve, gdje su žene i najnesigurnije.
Paralelno s ovim trendom, već dvije godine i šest mjeseci, svake prve subote u mjesecu u Hrvatskoj se odigravaju skupovi koji kroz simboliku molitve krunice potenciraju dodatnu neravnopravnost žena, ograničavajući njihovo slobodno kretanje i zazivajući smanjenje njihovih Ustavom zagarantiranih građanskih prava.
Paralelno i redovito održavanje Tihe mise Arijane Lekić - Fridrih i građanskih inicijativa diljem Hrvatske ukazuje na sustavno odašiljanje poruka mržnje skupine muškaraca prema ženama, kao i činjenice da smo došli do situacije u kojoj žene nisu sigurne i ponovno se bore za svoja već odavno stečena prava.
'U toj borbi nažalost nemamo saveznike u političarima i političarkama na kojima leži odgovornost da reagiraju na ovakve društvene anomalije, ali nadamo se da ćemo u svibnju, mjesecu u kojem će se održati lokalni izbori barem čuti isprike ili objašnjenja zašto je to tako već više od godinu dana i je li to Hrvatska kakvu vide i nakon predstojećih izbora. Podsjećamo i na mjere koje županije, gradovi i općine mogu uvesti u svoje sredine i spasiti ženske živote.
Konačno, na nama kao odgovornim građanima i građankama jest da upozorimo i 30. put na javnu, organiziranu i plaćenu kampanju koja zaziva nejednakost koja nam je zajamčena Ustavom – bez obzira na to što se odvija u formi ‘molitve’ krunice. Svaki građanin i građanka ove zemlje imaju pravo prijaviti skup ako poruka skupa ne narušava i ne zatire tuđu slobodu. Skup protiv kojeg stojimo itekako eksplicitno zaziva podređenu ulogu žene.
Naša poruka je jasna i jedna: žene u ovom društvu treba zaštititi od nasilja – onog iz 'molitve' i onog u obitelji. Kao država nemamo dovoljno snažne mehanizme za to, žene su možda danas ipak postale politička tema, ali i dalje su prepuštene same sebi, nejednake u svakom pogledu, i u životu i u smrti', poručuju iz Udruge Domino.