Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
U Dicmu otvoren arhiv Splitsko-dalmatinske županije: Može se pohraniti pet kilometara građe

U Dicmu otvoren arhiv Splitsko-dalmatinske županije: Može se pohraniti pet kilometara građe

Projekt je vrijedan oko 8 milijuna kuna, a radi se o prvoj zgradi izgrađenoj u Hrvatskoj za tu namjenu od 80-ih godina


U Radnoj zoni Dicmo ministar uprave Lovro Kuščević i župan Blaženko Boban otvorili su zgradu arhiva Splitsko-dalmatinske županije, kojeg će voditi Radoslav Zaradić. Projekt je vrijedan gotovo osam milijuna kuna, financirala ga je Županija, a u novoj zgradi ima mjesta za oko pet kilometara arhivske građe. Riječ je o prvoj zgradi izgrađenoj od samostalnosti za ovu namjenu u Hrvatskoj, čime je Splitsko-dalmatinska županija postala prva koja ima svoj samostalni arhiv. Zadnja zgrada državnog arhiva izgrađena je Karlovcu 80-ih godina.

- Sve naše ispostave su pretrpane dokumentacijom koja se mora trajno čuvati poput građevinskih dozvola u izvorniku. Zato je ovaj objekt, uz par novih radnih mjesta, od velikog značaja. Na jednom mjestu bit će dostupna sva građa, a bit ćemo digitalno povezani s centralom u Županiji. Tek sam ovoga ljeta postao svjestan značaja ovakvog objekta kada je za par sekundi izgorio arhiv Općinskog suda u Splitu, gotovo 60.000 predmeta - rekao je Boban i najavio da će na idućem sastanku gradonačelnicima i načelnicima, koji bi se trebao održati za dvadesetak dana, postaviti pitanje kupnje zemljišta susjedne čestice kako bi radili još jedan objekt.

- Splitsko-dalmatinska županija radi digitalizaciju predmeta, mnogi predmeti poput građevinskih dozvola moraju biti u izvorniku i to trajno čuvani, koliko ih ima na području naše županije od 1953. godine možete i zamisliti. Sada imamo pohranjene oko dva kilometra građe, nadam se da će u ovom objektu biti još mjesta i za druge institucije naslonjene na našu Županiju - rekao je Boban. 

Radoslav Zaradić opisao je da se u zgradi nalazi najmodernije arhivsko spremište koje se prostire na površini od 350 kvadrata, a procjenjuje se da se može pohraniti oko 50.000 registratora. Županijski arhiv se trenutno nalazi na dvadesetak lokacija, a kroz dvije godine bi sva građa trebala biti prebačena u Dicmo.

- Druga faza će biti digitalizacija takve građe čime ćemo poboljšati učinkovitost, postupak donošenja odluka i povećati transparentnost javne uprave. Počeli smo polako prebacivati građu iz naših ispostava, posebno je velika građa onih ispostava koje su vezane uz obalu jer imaju dosta dokumentacije vezane uz apartmanizaciju i legalizaciju - opisao je Zaradić.

Ministar Lovro Kuščević čestitao je bivšem i sadašnjem županu na završenom projektu, rekao da ga najviše veseli najava da će svoju arhivsku građu u toj zgradi moći odlagati i druge jedinice lokalne samouprave, najavio da očekuje da će se Vlada priključiti projektu kako bi vezali arhive, a nakon toga se pohvalio mjerama koje je provela Vlada.

- Vlada RH razumije da je Hrvatska jaka onoliko koliko je jako najmanje selo, općina i grad, zato smo i pokrenuli poreznu reformu. Nakon 1.1.2017. Vlada se kompletno odrekla poreza na dohodak u korist općina, županija i gradova, tako su dobili milijardu i 400 milijuna kuna na godišnjoj razini. Konkretno, Općina Dicmo preko dva milijuna kuna, ako tome pridodamo i porez od kamata na štednju onda je jasno da je ova Vlada više od dvije milijarde kuna prepustila jedinicama lokalne i regionalne samouprave, baš kako bi mogli ovakve projekte nesmetano razvijati - zaključio je Kuščević.

Vaša reakcija na temu