Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
U organizaciji HGK Split u Cemexu održana radionica o novim obvezama poslodavaca iz područja zaštite na radu

U organizaciji HGK Split u Cemexu održana radionica o novim obvezama poslodavaca iz područja zaštite na radu

Temelj svakog odgovornog poslovanja

Hrvatska gospodarska komora - Županijska komora Split u suradnji s Ministarstvom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike organizirala je radionicu o novim obvezama poslodavaca iz područja zaštite na radu, koja je danas održana u prostoru tvrtke CEMEX Hrvatska d.d. u Kaštel Sućurcu.

'Sigurnost i zaštita na radu uvijek su od posebnog značaja, a u svjetlu pojačane gospodarske aktivnosti i povećanog broja stranih radnika njihova je važnost dodatno naglašena. Stoga smo u suradnji s Ministarstvom i organizirali ovu radionicu kako bi se naše članice iz prve ruke upoznale s novostima u zakonskoj regulativi i obvezama poslodavaca', poručio je povodom održavanja radionice predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš.

Radionicu, na kojoj je sudjelovalo 50-ak predstavnika tvrtki iz različitih djelatnosti, održala je načelnica Sektora za zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marina Borić, koja je sudionicima predstavila novine u zakonskoj regulativi, uz niz primjera iz prakse kod same implementacije propisa.

'Zaštita na radu ključna je za očuvanje sigurnosti i zdravlja radnika, smanjenje broja ozljeda na radu te unapređenje radne atmosfere i produktivnosti. Svaka organizacija koja zapošljava najmanje jednog radnika, bez obzira na svoju veličinu i djelatnost, ima odgovornost i obvezu poduzeti sve propisane mjere zaštite na radu, kako bi osigurala sigurno radno okruženje za svoje radnike. Zaštitu na radu moramo promatrati kao temelj odgovornog poslovanja, a ne kao trošak, ona nije samo zakonska obveza, već i moralna odgovornost svakog poslodavca', rekla je Borić.

Borić je posebno istaknula obvezu stalnog stručnog usavršavanja dionika u sustavu zaštite na radu, od stručnjaka zaštite na radu do ovlaštenika poslodavca, povjerenika radnika za zaštitu na radu do samih poslodavaca, koja je stupila na snagu 1. rujna prošle godine i prema kojoj su isti dužni obnavljati svoja znanja iz zaštite na radu najmanje jednom u pet godina.

Svoje dobre prakse iz protueksplozijske zaštite i implementacije sustava sigurnosnog zaključavanja opreme (LOTOTO) ovom su prigodom predstavili i stručnjaci CEMEX-a Hrvatska.

'Zaštita na radu ne može se zamisliti bez trajne edukacije, rada na podizanju svijesti o svim njenim aspektima i ostvarivanju suradnji na tom planu. U proizvodnom postrojenju poput našeg izuzetno je važno biti svjestan svih rizika koje donosi olako shvaćanje osobne sigurnosti i sigurnosti kolega te kooperanata, stoga često provodimo i ponavljamo obuke te dijelimo znanja i izvan kompanije. Današnje predstavljanje mjera protueksplozijske zaštite i implementacije sustava sigurnosnog zaključavanja opreme, konkretni su primjeri sustava zaštite koji čuvaju sve koji se nalaze u pogonu od potencijalno vrlo ozbiljnih posljedica te podržavaju naš trajni cilj od nula ozljeda na radu', rekao je Fabjan Ruščić, voditelj zaštite na radu CEMEX-a Hrvatska.

Ruščić, koji je i predsjednik ove godine osnovane Zajednice zaštite na radu Hrvatske gospodarske komore, ujedno je i najavio stručni skup Zajednice koji će se idući petak, 15. studenog održati u HGK u Zagrebu, a namijenjen je svima koji provode zaštitu na radu ili pružaju usluge vezane uz istu.

Vaša reakcija na temu