Solinski gradonačelnik Dalibor Ninčević održao je sastanak na temu pasa lutalica koji se sve češće pojavljuju u prigradskim naseljima. Organizirat će se dežurstva, kreće se u lov na pse lutalice.
Leonardo Krnčević iz tvrtke As Eko, koncesionara za zbrinjavanje životinja, kaže da se ne radi o čoporu koji je prije nekoliko godina napao čovjeka na TTTS-u.
'Ti psi se vrlo teško pripitomljavaju i nakon godinu dana u nekom skloništu. Apsolutno su vrlo problematični. Mi ovo radimo već desetak godina. Posljednjih godina to je eskaliralo otkako se radi sanacija Karepovca. Oni su izašli vani iz prostora. Teren je vrlo težak. Nakon požara moglo se kretati, a sada je kretanje otežano, gotovo nemoguće. Kada se ode popodne nakon završetka sanacijskih radova na Karepovcu, mogli biste ih tamo zateći. Kada su oni u pitanju, mi ništa ne možemo točno planirati. Imamo želju i volju, izlazimo svakodnevno, građani nas svakodnevno zovu, a oni u par minuta nestanu. Jako su brzi. Područje na kojem se kreću je oko pet kilometara kvadratnih, od tunela Mravinci na brzoj cesti do As Tea i Karepovca', kazao je predstavnik As Eka.
Ninčević tvrdi da im nije cilj likvidacija pasa.
'S obzirom na situaciju koja je eskalirala s čoporima pasa, hitno smo organizirali sastanak svih dionika i institucija kako bi pokušali riješili ovaj problem koji ne egzistira od jučer. Na sastanku su sudjelovali predstavnici Grada Solina, Grada Splita, tvrtke As Eko, predstavnici HGSS-a, Županije, lovaca, inspektorat.
Intencija sastanka je donijeti zaključke kako bi se ovaj problem riješio što prije. Njega nije lagano riješiti jer egzistira dugi niz godina. Problem se javlja zbog neodgovornog ponašanja vlasnika koji ostavljaju pse koji postaju lutalice koji se kasnije grupiraju i stvaraju čopore. Dolaze među kuće, stvaraju ugrozu, pogotovo za djecu.
Dogovorili smo se da ćemo od idućeg tjedna sve ove institucije, poglavito, najmjerodavnije, HGSS, policija, Županija, As Eko, organizirati gotovo cjelonoćna dežurstva na pojedinim lokacijama kako bi pokušali prevenirati određena ponašanja čopora pasa, pokušali ih uspavati i napraviti sve ono što zakon predviđa kako bi razbili čopor da ne predstavljaju ugrozu.
Nije nam cilj likvidirati te pse. Nismo imali slučaj da su napali ljude. No, to su ipak veliki psi. Nije baš ugodno kad se prolazi kraj njih. Nikad se ne zna kako će reagirati.
Intencija mi je bila da na jednom mjestu okupimo sve relevantne čimbenike koji mogu pokušati riješiti problem. Vjerujem da smo donijeli kvalitetne zaključke i već idući tjedan krećemo u akciju. Nije da se do sada nije ništa poduzimalo. Problem je kompleksan, ali vjerujem da ćemo pronaći adekvatnu mogućnost zbrinjavanja tih pasa lutalica', kazao je solinski gradonačelnik.
Na sastanku je bio i Goran Dlaka, voditelj Odsjeka za redarstvo Grada Splita.
'Došao sam kao podrška Grada Splita Gradu Solinu s obzirom da taj problem egzistira na području odbora Mravinci i Kučine, kao i Karepovca. Imali smo već do sada koordiniranih akcija s Gradom Solinom. U par navrata se uspjelo par jedinki uhvatiti, ali i dalje problem egzistira. Gore je po našim saznanjima i dalje desetak pasa lutalica. Mi ćemo, naravno, s ovim zaključcima nastaviti koordiniranu akciju koju ćemo intenzivirati', kazao je Dlaka.
Marija Marović iz Mjesnog odbora Mravinaca kaže da psi još nisu nikoga ugrizli, ali strahuje da ni taj dan nije daleko.
'Moramo se svi skupiti i napraviti jednu čistku. Ne ići u lov na ubijanje pasa, nego ih pokušati uhvatiti i dati nadležnoj službi da vodi i dalje brigu o njima. Najteže ih je uhvatiti, to je veliki problem. U Mravincima ima dosta prostora gdje mogu pobjeći. Zadnje što smo vidjeli bio je čopor od pet, šest pasa. Nikoga nisu za sada ugrizli, ali počeli su dolaziti u mjesto tako da je to samo pitanje trenutka. Dolaze po hranu', kazala je Marović.