Pod vodstvom prof. Dijane Ledić Begonja, učenici Prirodoslovne škole Split boravili su od 28. do 30. travnja na EPAS LUX seminaru u Bruxellesu. Učenici su sudjelovali u međunarodnom programu o europskoj kinematografiji s naglaskom na kulturnoj raznolikosti, ali i zajedničkim europskim vrijednostima, ljudskim pravima u EU te drugim temama koje se posebno tiču mladih.
U uvodnom dijelu programa, prisutnima se video porukom obratila Roberta Metsola, predsjednica Europskog parlamenta. Radni posjet uključio je niz događanja; od radionica i panel rasprava do debata u kojima su aktivno sudjelovale učenice Prirodoslovne škole Split raspravljajući i dijeleći svoja razmišljanja s članovima EU parlamenta i Europske filmske akademije.
'Tom prilikom naše ambasadorice su pokazale kako je važno biti informiran te konstruktivno raspravljati o važnim problemima', rekla je prof. Dijana Ledić Begonja, ponosna na njihov osobni angažman i doprinos. U debati 'Oblikovanje Europske klimatske budućnosti', učenice su podijelile svoja promišljanja o klimatskim promjenama i njenim posljedicama pri čemu su posebno dojmile Lenu Schilling i Javi Lopeza, članove EU parlamenta, nakon čega su prezentirale svoj zadatak o migracijama unutar Europske unije zavrijedivši pljesak cijele dvorane.
'Pauzu smo iskoristili za druženje s hrvatskim zastupnicima u Europskom parlamentu, Markom Vešligajem i Gordanom Bosancem te savjetnicima zastupnika Karla Resslera, Tomislavom Teškim, Sarom Dožai i Kristinom Ivančić koji su nam omogućili interaktivni susret, razgled Europskog parlamenta i knjižnice koja osigurava zastupnicima relevantne informacije što je preduvjet kvalitetnog zakonodavnog procesa', poručuju.
'Posebno me impresionirao Marko Vešligaj koji se pokazao jako susretljivim i spremnim odgovarati na sva naša pitanja', rekla je Karla Kessler, dok Dora Meštrović naglašava važnost susreta s europarlamentarcima s kojima možemo podijeliti osobne stavove i naša promišljanja iz prve ruke.
'Tako se naš glas najbolje čuje', kazala je Dora.
Na kraju radnog dana, u Hemicyclu je održana svečana ceremonija dodjele najveće Nagrade publike LUX 2025.!, a koja je ove godine pripala filmu Flow, latvijskog redatelja Gintsa Zilbalodisa. Film Flow predstavlja format moderne basne koja se temelji na istraživanju suvremenih i uobičajenih socijalnih problema, a nagrada publike nije nikakvo iznenađenje obzirom da je dobitnik mnogih nagrada uključujući i Oskara.
Prepuna dojmova učenica Ivana Čondić Begov ocijenila je ovaj događaj kao pravi primjer rada institucija EU koje rade i na povezivanju mladih kroz zajedničke interese, istodobno unaprjeđujući njihovu budućnost. Marta Bubalo je izrazito zadovoljna iskustvom koje je stekla, posebno naglašavajući važnost razmjene informacijama o temama važnim za budućnost Europe, kako sa svojim vršnjacima tako i s članovima EU parlamenta.